Vláda se snažila získat KDU-ČSL konzultacemi

P r a h a - Nová verze návrhu státního rozpočtu na příští rok sice opět pochází z vládní dílny, nicméně na rozdíl od té první, ve sněmovně již zamítnuté podoby rozpočtu má tentokrát výrazného spoluautora: Křesťanskou a demokratickou unii-Čs. stranu lidovou.
Šéf poslanců ČSSD Stanislav Gross i předseda poslanců KDU-ČSL Jan Kasal včera shodně potvrdili, že v uplynulých dnech zástupci vlády často konzultovali postup při úpravě návrhu rozpočtu s poslanci KDU-ČSL.
"Ano, s lidovci se o rozpočtu vyjednávalo. Tato jednání vedl přímo ministr financí Ivo Svoboda," řekl Gross.
Lidovci byli jedinou parlamentní stranou, která mohla své názory na rozpočet prosazovat ještě dříve, než Zemanův kabinet schválil definitivní objem příjmů, výdajů a rozpočtového schodku na příští rok.
"S pány Zemanem a Svobodou se vídám docela často a vždy se snažíme využít čas i k tomu, abychom diskutovali o vážných věcech. Takže je pravda, že jsme se ani tématu rozpočet nevyhýbali," neskrýval detaily vyjednávací strategie lidovců jejich úřadující předseda Kasal. I přesto, že lidovci měli zřejmě ze všech parlamentních stran o změnách v návrhu rozpočtu nejvíce informací, dosud se zdráhají říci, že jejich podpora při hlasování sněmovny je stoprocentně jistá. "Ještě to posoudí náš poslanecký klub a vedení strany," dodal Kasal.
Sociální demokraté říkají, že vzájemné konzultace nad návrhem rozpočtu právě s lidovci - ještě před jeho schválením vládou - jsou logické: "Vláda dostala od sněmovny úkol rozpočet přepracovat tak, aby schodek šel zejména na prorůstová opatření. Pro to usnesení ve sněmovně někdo hlasoval. A jelikož chceme vyjít vstříc postoji sněmovny, tak se musíme zaměřit hlavně na ty, kteří pro tento návrh hlasovali," uvedl Gross.
Jenže vstřícnost sociálních demokratů k lidovcům při úpravě rozpočtu v sobě skrývá zřejmě ještě cosi navíc - výjimečným přístupem si naklonit KDU-ČSL jako potenciálního koaličního partnera při případné rekonstrukci vlády. Lídři ČSSD včetně Miloše Zemana už neskrývají, že musí mít připravený scénář pro případ vypovězení opoziční smlouvy ze strany ODS.
I Gross včera tyto úmysly jeho strany potvrdil. "Přece musíme mít připravenou pozici pro případ nějaké kolize. Musíme mít prostor pro jednání s ostatními partnery ve sněmovně a neuzavírat se dnes do prostoru, ze kterého bychom měli nulovou vyjednávací pozici."
Kasal se včera proti této myšlence neohradil. Na otázku, zda se lidovci vědomě stávají součástí krizového scénáře ČSSD, řekl: "Pro nás stále platí, že nepůjdeme do menšinové vlády, která by se opírala o podporu komunistů. Platí, co jsme říkali: Umíme si představit trojkoalici ČSSD, nás a Unie svobody."
Unie se zatím podobných "výsad" jako lidovci od vlády nedočkala. Předseda poslaneckého klubu unie Karel Kühnl přesto ocenil, že mu Svoboda - stejně jako šéfům <%1>ostatních klubů - minulý týden předal základní informaci o podobě vládního návrhu. Ačkoliv má nový návrh schodek 31 miliard, a unie přitom dosud hájila co nejnižší deficit, nyní už tak kategorické ne neříká. "Říci definitivní stanovisko, zda rozpočet podpoříme, je předčasné - zatím jsme nedostali podrobnou verzi. Jisté je, že se vláda pokusila sestavit rozpočet tak, aby byl úplnější, pravdivější a průhlednější. Kvituji, že k tomuto posunu došlo," prohlásil Kühn.
Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý potvrdil, že i on dostal minulý týden od Svobody základní čísla o návrhu rozpočtu, ale na rozdíl od Kühnla je za žádný posun v postoji vlády k rozpočtu nepovažuje. "Nám šlo o to, aby vláda snížila schodek. To se nestalo, a naše odmítavé stanovisko k rozpočtu se tudíž nemění," řekl Tlustý.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue