Vláda se snaží uhasit krizi

  • 38
Lídři Unie svobody ve čtvrtek usilovně hasili rozhořívající se koaliční krizi, která začala hrozit poté, co z unie ve středu večer vystoupil její poslanec Tomáš Vrbík. "Práce koaliční vlády není ohrožena," prohlásil šéf unie a vicepremiér Petr Mareš po mimořádné schůzce vedení strany.

DÁLE ČTĚTE:
Analýza - Kvůli jednomu poslanci vláda nepadne
Rozhovor - Není to má vláda, ale nerozbiju ji

"Nejsem z toho nervózní," dodal.

Svůj optimismus Mareš opírá o fakt, že Vrbík zůstává členem poslaneckého klubu unie. Vládní koalice potřebuje k prosazení svých plánů ve sněmovně hlasy všech svých sto jedna poslanců.

Poslanec Vrbík sice tvrdí, že "nechce v tuto chvíli vládu rozbíjet", jedním dechem však dodává, že se od teď bude při hlasování řídit pouze svým svědomím. "V úzkém slova smyslu se nemohu považovat za koaličního poslance," řekl Vrbík MF DNES.

Svůj postoj chce dát najevo už v úterý, kdy bude sněmovna hlasovat o zákonu o nájemném, o němž se koaliční strany složitě dohadovaly téměř rok. Vrbíkovi se dohodnutý růst nájemného zdá příliš malý, a zákon proto nepodpoří.

Právě na konkrétní Vrbíkovy kroky čekají koaliční partneři. "Nepochybuji, že to unionisté zvládnou a že mandát od voličů dotáhneme do konce," řekl České televizi premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla.

"Pokud by se ale ukázalo, že poslanec Vrbík nebude v důležitých věcech hlasovat s koalicí, byla by to velmi vážná věc a museli bychom řešit co dál," řekl MF DNES druhý muž ČSSD, Stanislav Gross.

Vrbík s největší pravděpodobností nezůstane jediným koaličním problémem uvnitř unie. O stejném kroku uvažuje i další poslanec, Marian Bielesz. Podle dodatku ke koaliční smlouvě by v takovém případě měla unie vládu okamžitě opustit. "Je to vyhaslý dokument," tvrdí však Mareš.

Nad unií je opět hrozba vyhazovu z vlády
Část sociální demokracie začala ihned křísit myšlenku jednobarevné vlády ČSSD. Ta by pak hledala podporu u ODS nebo u komunistů. "Řešení je modré, nebo červené," řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Varianta menšinové vlády by podle něj byla nejlepší. Prosazoval ji už po volbách v roce 2002 expremiér Miloš Zeman, ale šéf ČSSD Vladimír Špidla prosadil spojenectví s lidovci a unionisty.

"Předešel bych všem problémům, které tu jsou, a vyhodil bych Unii svobody z vlády," řekl šéf ústecké ČSSD Jaroslav Foldyna. Lidovci již dříve opakovaně zdůraznili, že v menšinové vládě, která by mohla být závislá na hlasech komunistů, by sedět nechtěli.

Šéf unionistů Petr Mareš se snažil předejít problémům, které by mohlo vyvolat Vrbíkovo hlasování proti vládě, tvrzením, že dodatek koaliční smlouvy je již "vyhaslý". Když totiž Marvanová na podzim 2002 nepodpořila vládní daňové záměry, museli unionisté podepsat, že když se to bude opakovat, z vlády sami odejdou, ale budou dál Špidlovu vládu podporovat.

Několik regionálních organizací Unie svobody-DEU vyzvalo ve čtvrtek Vrbíka, aby se po odchodu ze strany vzdal i poslaneckého mandátu. "Neznám parlamentní stranu, která se jmenuje Vrbík," řekl šéf jihočeských unionistů Zdeněk Čáp.

V polovině března by se měl republikový výbor US-DEU rozhodnout, zda se ještě před červnovými volbami do Evropského parlamentu neuskuteční mimořádný sjezd strany, který by volil nové vedení.

To podporuje i poslanec Marian Bielesz, který stejně jako Vrbík zvažuje odchod ze strany, i další z nespokojených poslanců unie, Robert Vokáč. Podle něj je třeba najít někoho, kdo pevně uchopí kormidlo. "Je nejvyšší čas přepřáhnout," tvrdí. "Budeme se bavit o výměně vedení strany i o tom, zda máme setrvat ve vládě," řekl senátor Jan Ruml, který v roce 1998 unii zakládal.

Pokud vývoj v US-DEU dospěje k tomu, že by bylo například ohroženo přijetí zákona o nájemném, mělo by to podle místopředsedy lidovců Jana Kasala zásadní dopady. "Byla by to těžká koaliční krize," řekl. "Současná koalice musí fungovat dál, protože je i v zájmu pana Vrbíka, aby tu nevládli komunisté," uvedl Kasal.

Kdyby se potvrdilo, že Vrbík a případně i některý další z členů poslaneckého klubu US-DEU nepodpoří zákon o nájemném, zkusil by o něm jednat s opozičními občanskými demokraty. "I když vím, že by to bylo obtížné," dodal Kasal.

Vrbík a Marvanová uvažují o nové straně

Tomáš Vrbík nechce po odchodu z Unie svobody jen tak zmizet z politiky: uvažuje o založení nové politické strany. "Velmi bych si přál nové voličské uskupení, které bude obhajovat liberální témata."

Nová strana by měla vzniknout sloučením těch, jež se už v minulosti snažily liberální voliče oslovit: tedy spojením ODA, Cesty změny či Evropských demokratů. "O sjednocení už diskutujeme déle. Pokud to myslí upřímně, pak unionisty rádi přivítáme," říká šéf Evropských demokratů Jan Kasl.

"Prostor pro takovou formaci existuje, ale zatím chybí schopnost se dohodnout," upozorňuje bývalá šéfka Unie svobody Hana Marvanová, která se v roce 2002 na protest proti vstupu unie do vlády s ČSSD vzdala poslaneckého mandátu.

Nahradil ji právě Vrbík. Marvanová je označována za nejvhodnějšího lídra nové strany. Po zániku Unie svobody a jejím začlenění do nového uskupení volají i někteří členové strany v regionech. "Pokud neuspějeme ani v jedněch letošních volbách, kloním se ke sloučení s jinou stranou," míní olomoucký šéf unie Vladimír Válek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video