Lídři koaličních stran museli spory na jednání vlády tlumit v zúženém kruhu - na schůzce ve formátu K6, tedy za každou stranu předseda a odborník na hospodářskou problematiku

Lídři koaličních stran museli spory na jednání vlády tlumit v zúženém kruhu - na schůzce ve formátu K6, tedy za každou stranu předseda a odborník na hospodářskou problematiku | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Vláda se neumí shodnout, zda schválila škrty. Sobotka zve VV do opozice

  • 1089
Odpolední jednání vlády souboj o škrty v rozpočtu nevyřešilo. Po jednání premiér Nečas a ministr financí Kalousek oznámili, že kabinet jednomyslně schválil původní Kalouskův plán zmrazit výdaje ministerstev o 10,2 miliardy. Věci veřejné se ale zlobí, že koaliční partneři jejich postoj vykládají špatně.

Jednomyslné schválení zmrazení výdajů ve výši 10,2 miliardy na pohled vypadá jako vítězství ministra financí Miroslava Kalouska a premiéra Petra Nečase, kteří chtějí udržet deficit veřejných financí do 5,3 procenta HDP. "Potvrdili jsme, že jsme vládou rozpočtové zodpovědnosti, že jsme vláda, která se staví zodpovědně k veřejným financím," uvedl premiér.

Aby se ale strany shodly, museli politici jednání vlády na chvíli přerušit a vyjasnit si věci na schůzce ve formátu "K6" - lídři tří koaličních stran, každý se svým stranickým odborníkem na hospodářskou problematiku.

Ministr dopravy Vít Bárta navíc na konci jednání rozhodně nebyl spokojen s interpretací, kterou do médií poslaly TOP 09 a ODS. "Tak to není, schválili jsme to podmíněně a vzali si oddechový čas na vyřešení sporu," řekl Bárta MF DNES.

Z TISKOVÉ ZPRÁVY VLÁDY

Kabinet Petra Nečase dnes po několikahodinovém jednání jednomyslně schválil úspory ve všech resortech.

"Dnes byl přijat návrh, který skutečně naplňuje to, že jsme vládou rozpočtové odpovědnosti. Ministerstvo financí na základě aktuálních analýz nepříznivého stavu příjmové stránky státního rozpočtu pro letošní rok navrhlo vládě, aby byly vázány výdaje kapitol v celkové výši 10,2 miliardy korun," řekl po jednání vlády premiér Petr Nečas.

Kromě zmíněných úspor vláda zmrazila dalších 1,8 miliardy korun v kapitole Státní dluh a Všeobecná pokladní správa. Ministři také schválili snížení vybraných nároků z nespotřebovaných výdajů o polovinu, tj. v celkové výši cca 4 miliardy korun, a omezení výdajů na sanaci ekologických škod o 5 miliard.

Podle premiéra se vázání výdajů nebude týkat sociálních, mandatorních výdajů a výdajů na aktivní politiku zaměstnanosti, výdajů krytých příjmy z Evropské unie nebo finančních mechanismů a kapitoly Operace státních finančních aktiv. Realizace navržených opatření pomůže zabezpečit deficit veřejných rozpočtů na úrovni 5,3 % HDP.

Podle něj teď během dvou měsíců budou ministři vnitra a školství hledat způsob, jak změnit tarifní platové tabulky, aby se mohly upravit už k 1. říjnu. Vláda původně úpravy tarifů plánovala až na 1. leden 2011. Pokud způsob, jak ušetřit peníze na platech, nenajdou, škrty se podle Bárty nerealizují.

Předseda VV Radek John po jednání K9 agentuře ČTK řekl, že by jeho strana nemusela podpořit rozpočet na příští rok, pokud nebude spokojena s dalším jednáním vlády o úsporách. Ministr financí Miroslav Kalousek večer v ČT řekl, že rozpočet se bude ve vládě projednávat a o jednotlivých položkách je možné diskutovat. Na celkové výši škrtů ale trvá.

ČSSD se chopila šance. Vábí VV a tepe Kalouska

Trhliny, která vznikla ve vládě kvůli plánovaným úsporám, se chytla sociální demokracie. Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval už během schůze vlády Věci veřejné, aby z kabinetu odešly, pokud nesouhlasí s rozpočtovou politikou premiéra Nečase.

"Vyzývám Věci veřejné, pokud nesouhlasí s rozpočtovou politikou Nečasovy vlády, ať z ní odejdou a v opozici spolupracují s ČSSD," uvedl Sobotka.

Opřel se také do ministra financí Kalouska kvůli jeho dřívějšímu působení v rozpočtovém výboru Sněmovny a na postu správce státní kasy. "Kalousek připomíná pyromana, který pomohl zapálit a v tuto chvíli se tváří, že hasí. Zabývá se problémem, který sám způsobil," řekl Sobotka.

Pravicové strany v minulosti opakovaně upozorňovaly, že právě za Bohuslava Sobotky v roli ministra dělala Česká republika velké dluhy, ačkoliv ekonomika rostla.

Dvě a půl procenta, nebo malý i velký úřad stejně?

Rozpor ve vládní koalici vznikl poté, co ministr financí Miroslav Kalousek přišel s úmyslem ušetřit 2,5 % v rozpočtu každého resortu s výjimkou obrany, která už šetřila dříve a které nyní Věci veřejné navíc uzmuly 2,1 miliardy ročně ve prospěch školství.

Ministrům VV se nelíbilo, že mají v absolutních číslech uspořit hodně peněz. Spravují ale resorty, které pracují s hodně penězi, a například o školství či vnitro měla strana velký zájem.

Premiér Petr Nečas už v úterý poznamenal, že kdo neumí úspory najít, nemá ve vládě co dělat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Jak ušetřit

Video