Pokud bude smlouva podepsána, záchranáři se budou moci volně pohybovat mezi Českem a Německem. Ilustrační foto

Pokud bude smlouva podepsána, záchranáři se budou moci volně pohybovat mezi Českem a Německem. Ilustrační foto | foto: Alfa Helicopter

Vláda schválila smlouvu, jež umožní pendlování záchranářů přes hranice

  • 11
Vláda ve středu schválila text smlouvy, jež určuje základní podmínky spolupráce zdravotnické záchranné služby mezi několika kraji Česka a dvěma spolkovými zeměmi Německa. Smlouvu mají zástupci obou zemí podepsat v dubnu.

O schválení návrhu smlouvy informovala vláda na svém webu. Jde o první pokrok v jednáních, která trvají léta. Vše nasvědčuje tomu, že české sanitky nebo vrtulníky zdravotnických záchranářů budou moci ještě letos překračovat německé hranice. Němečtí záchranáři zase budou moci cestovat bez administrativních překážek do Česka.

"Přeshraniční spolupráce podle této smlouvy probíhá na základě žádosti o spolupráci příslušného operačního střediska jedné smluvní strany, akceptace této žádosti operačním střediskem druhé smluvní strany a vysláním výjezdové skupiny na místo zásahu," stojí ve vládou schváleném dokumentu.

V praxi to bude znamenat, že pokud bude potřebovat pomoc český pacient v německém příhraničí, může pro něj jet rovnou česká sanita. Pokud bude potřebovat pomoc třeba německý pacient a čeští záchranáři budou nejblíž, zasáhnou zase oni. Záchranky budou moci také volně přepravovat chronické pacienty z ciziny domů. Nebo při nehodě v příhraničí budou moci zraněné převézt do nemocnice, která je sice v cizině, ale je blíž než tuzemské zdravotnické zařízení.

Zástupci záchranářů a krajů už dříve iDNES.cz řekli, že na takový krok čekají dlouho a vítají ho, protože zjednuší situaci v příhraničí, kde jsou pro záchranáře mnohdy obtížně dosažitelné oblasti. Nyní totiž mohou sanity v příhraničí volně pendlovat jen při katastrofách (více o spolupráci mezi sousedními státy čtěte zde).

Koho se bude spolupráce týkat

Rámcová smlouva mezi ČR a SRN se bude vztahovat na Liberecký, Ústecký, Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj. V Německu pak půjde o Svobodný stát Sasko a Svobodný stát Bavorsko.

Smlouva se bude vztahovat na pacienty, jejichž zdravotní stav bude vyžadovat poskytnutí zdravotnické záchranné služby v dané příhraniční oblasti.

Rámcová smlouva říká, že spolupráce se dotkne vozidel, plavidel či letadel záchranářů.

Německo a Česko si vzájemně uznají doklady, které opravňují vozidla či plavidla řídit. Záchranáři budou mít v obou zemích přednostní právo jízdy a obě země jim vzájemně uznají světelná a zvuková znamení. Při zásahu nebudou muset mít lékaři a zdravotní sestry u sebe cestovní pasy.

Německé sanitky v Česku navíc nebudou muset platit za dálniční známky. Cizí vrtulníky pak budou moci v Česku či Německu přistávat či vzlétat i z jiných míst než z povolených letišť.

Česko navrhuje, aby smlouva byla uzavřena na dobu neurčitou. Vypovědět ji obě strany budou moci, výpovědní lhůta však bude rok.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger už dříve pro iDNES.cz uvedl, že smlouva bude s největší pravděpodobností podepsána 4. dubna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video