Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda schválila nový občanský zákoník, nahradí normu z 60. let

  11:51aktualizováno  12:07
Kabinet kývl na návrh nového občanského zákoníku z dílny ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Kodex upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy - a má nahradit normu z roku 1964, která byla od pádu komunismu více než čtyřicetkrát novelizována.

Zákon pochází z dílny ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila | foto: Petr EretČTK

Kabinet Petra Nečase neudělal v návrhu zákoníku tak, jak jej dostal od ministerstva spravedlnosti, žádné zásadní změny. Norma teď míří do Sněmovny, v případě schválení ji pak dostane na starosti ještě Senát.

Hlavní změny

Deset hlavních změn nového zákoníku

Zákoník klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran.

Premiér Petr Nečas už dříve označil zákoník za jeden z klíčových úkolů jeho vlády. "Návrh nás vrací k pojetí soukromého práva, jaké je běžné v demokratické Evropě," uvedl.

Nový kodex například zavádí pravidlo, že vlastnictví můžete získat i od člověka, kterému věc nepatří. Tedy pokud od někoho koupíte auto a zjistíte, že bylo kradené, nebudete ho muset vydat původnímu majiteli. "Je nutné chránit člověka, který kupuje v dobré víře. Dělají to tak všechny evropské státy," říká hlavní autor nového zákoníku, profesor Karel Eliáš.

Výjimkou je ale koupě použitého telefonu či auta v bazaru. "Získal-li někdo v dobré víře za úplatu použitou movitou věc od podnikatele, který při své podnikatelské činnosti v rámci běžného obchodního styku obchoduje takovými věcmi, vydá ji vlastníku, který prokáže, že věc pozbyl ztrátou nebo že mu věc byla odňata svémocně a že od ztráty nebo odnětí věci uplynuly nejvýše tři roky," říká zákon.

Zatímco dnes je zakázáno, aby neplodné páry adoptovaly dítě odnošené náhradní matkou, podle nového zákoníku to má být možné. Dítě by mohla odnosit příbuzná rodičů, například sestra.

Do popředí vstupuje například také citová hodnota. Odškodnění se budete moci domáhat například za to, že vám špatné služby zkazí radost z dovolené. Za zničení předmětů, k nimž prokážete citový vztah, budete moci dostat mnohem více peněz, než je jejich materiální hodnota.

Nový zákoník také změní pohled na zvíře, už nebude právně bráno jako věc. Člověk tak nebude muset zvažovat, zda kvůli záchraně života zvířete smí, nebo nesmí způsobit větší škodu na majetku. Dnes musí porovnávat hodnotu zvířete jakožto věci a jiné věci, kterou kvůli zvířeti poškodí. Celý návrh čítá přes 3 000 paragrafů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Další z rubriky

Vedení radnic zřejmě čeká příští rok zemětřesení, napověděly letošní volby

(Ilustrační snímek)

Pokud budou příští rok na podzim výsledky komunálních voleb kopírovat ty letošní sněmovní, čeká většinu radnic velkých...

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

V Čechách bude až patnáct stupňů, víkend ale přinese déšť i sníh

Výhled směrem k Bezdězu.

Konec pracovního týdne se ponese ve znamení inverze. Zatímco v Čechách bude jasno a teploty se vyšplhají až k patnácti...Najdete na iDNES.cz