Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věznice se přerozdělí jen na dva typy, vrazi se nepotkají se zlodějíčky

  11:20aktualizováno  11:20
Dosavadní čtyři typy věznic se zredukují jen na dva. Jeden bude pro odsouzené za vážné zločiny, v druhém bude platit mírnější režim. Odsouzení za vážné zločiny mají být umísťováni do věznice se zvýšenou ostrahou, ostatní do věznice, která bude mít mírnější režim. O zařazení odsouzených bude rozhodovat soud.
Vazební věznice Hradec Králové

Vazební věznice Hradec Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nové rozdělení věznic zavádí návrh novely trestního zákoníku, který schválila vláda na návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Nyní míří do parlamentu.

Novela schválená vládou má podle tiskové mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánky Čechové za úkol zvýšit vnější i vnitřní bezpečnost věznic, posílit prevenci recidivy, dosáhnout úspornějšího využívání kapacity věznic i větší objektivity při umísťování odsouzených. "Zlepšit by měla také možnosti v oblasti zaměstnávání odsouzených, a celkově tak pomoci naplnit požadavky Evropských vězeňských pravidel," uvedla Čechová.

"Do prvního typu s označením 'věznice' mají být sloučena současná zařízení s dohledem, dozorem a ostrahou. Pod 'věznice se zvýšenou ostrahou' pak budou spadat současné věznice se zvýšenou ostrahou a věznění doživotně odsouzených," upřesnila ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Novelu ministryně spravedlnosti převzala po svém předchůdci Pavlu Blažkovi. "Novelu vypracoval první náměstek ve spolupráci s Vězeňskou služnou a paní ministryně ji převzala bez zásahů," sdělila iDNES.cz Čechová. "Novela byla dlouhodobě konzultovaná s Vězeňskou služnou, odborníky i státními zástupci," doplnila.

Vězeňská služba získá nové pravomoce

. O zařazení do dvou nových typů věznic či o přeřazení vězňů by měl stále rozhodoval soud,  Vězeňská služba však nyní bude moci rozhodovat u typu 'věznice' o zařazení vězňů do oddělení s nízkým, středním a vysokým stupněm zabezpečení.

"Materiál, na kterém jsme úzce spolupracovali s Vězeňskou službou, nepředpokládá, že zařazení odsouzených do příslušných oddělení bude podléhat soudnímu přezkumu. To je také moment, který by měl také výrazně odlehčit soudům," uvedl náměstek ministryně Daniel Volák.

Přeřazování trestů bylo podle Voláka dosud zdlouhavé a nákladné. Ročně se prý projednává bezmála 2000 návrhů na přeřazení, které soudy nepřiměřeně zatěžují. "Nadto soudy vycházejí v podstatě pouze z podkladů poskytnutých Vězeňskou službou," podotkl náměstek.

Systém, kdy o zařazení nebo přeřazení vězňů rozhoduje výlučně soud, v Evropě nyní funguje už jen na Slovensku, v Maďarsku či Polsku.

Vězeňská služba má nyní zpracovaný i návrh vyhlášky, který obsahuje klíčová kritéria pro rozhodování o typu oddělení v návaznosti na metodický nástroj Souhrná analýza rizik a potřeb odsouzených.

V českých věznicích je podle ČTK 16 305 odsouzených a vazebně stíhaných lidí, z toho 908 žen. Nejvíce vězňů je v druhém nejpřísnějším typu věznice - s ostrahou, který nyní bude spadat do prvního typu "věznice". Do stejného typu budou spadat i vězni v káznici s dozorem. V dosavadní věznici se zvýšenou ostrahou, která bude nyní druhým typem, si podle ČTK odpykává trest celkem 1 093 lidí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...Najdete na iDNES.cz