Věznice se přerozdělí jen na dva typy, vrazi se nepotkají se zlodějíčky

  11:20aktualizováno  11:20
Dosavadní čtyři typy věznic se zredukují jen na dva. Jeden bude pro odsouzené za vážné zločiny, v druhém bude platit mírnější režim. Odsouzení za vážné zločiny mají být umísťováni do věznice se zvýšenou ostrahou, ostatní do věznice, která bude mít mírnější režim. O zařazení odsouzených bude rozhodovat soud.
Vazební věznice Hradec Králové

Vazební věznice Hradec Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nové rozdělení věznic zavádí návrh novely trestního zákoníku, který schválila vláda na návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Nyní míří do parlamentu.

Novela schválená vládou má podle tiskové mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánky Čechové za úkol zvýšit vnější i vnitřní bezpečnost věznic, posílit prevenci recidivy, dosáhnout úspornějšího využívání kapacity věznic i větší objektivity při umísťování odsouzených. "Zlepšit by měla také možnosti v oblasti zaměstnávání odsouzených, a celkově tak pomoci naplnit požadavky Evropských vězeňských pravidel," uvedla Čechová.

"Do prvního typu s označením 'věznice' mají být sloučena současná zařízení s dohledem, dozorem a ostrahou. Pod 'věznice se zvýšenou ostrahou' pak budou spadat současné věznice se zvýšenou ostrahou a věznění doživotně odsouzených," upřesnila ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Novelu ministryně spravedlnosti převzala po svém předchůdci Pavlu Blažkovi. "Novelu vypracoval první náměstek ve spolupráci s Vězeňskou služnou a paní ministryně ji převzala bez zásahů," sdělila iDNES.cz Čechová. "Novela byla dlouhodobě konzultovaná s Vězeňskou služnou, odborníky i státními zástupci," doplnila.

Vězeňská služba získá nové pravomoce

. O zařazení do dvou nových typů věznic či o přeřazení vězňů by měl stále rozhodoval soud,  Vězeňská služba však nyní bude moci rozhodovat u typu 'věznice' o zařazení vězňů do oddělení s nízkým, středním a vysokým stupněm zabezpečení.

"Materiál, na kterém jsme úzce spolupracovali s Vězeňskou službou, nepředpokládá, že zařazení odsouzených do příslušných oddělení bude podléhat soudnímu přezkumu. To je také moment, který by měl také výrazně odlehčit soudům," uvedl náměstek ministryně Daniel Volák.

Přeřazování trestů bylo podle Voláka dosud zdlouhavé a nákladné. Ročně se prý projednává bezmála 2000 návrhů na přeřazení, které soudy nepřiměřeně zatěžují. "Nadto soudy vycházejí v podstatě pouze z podkladů poskytnutých Vězeňskou službou," podotkl náměstek.

Systém, kdy o zařazení nebo přeřazení vězňů rozhoduje výlučně soud, v Evropě nyní funguje už jen na Slovensku, v Maďarsku či Polsku.

Vězeňská služba má nyní zpracovaný i návrh vyhlášky, který obsahuje klíčová kritéria pro rozhodování o typu oddělení v návaznosti na metodický nástroj Souhrná analýza rizik a potřeb odsouzených.

V českých věznicích je podle ČTK 16 305 odsouzených a vazebně stíhaných lidí, z toho 908 žen. Nejvíce vězňů je v druhém nejpřísnějším typu věznice - s ostrahou, který nyní bude spadat do prvního typu "věznice". Do stejného typu budou spadat i vězni v káznici s dozorem. V dosavadní věznici se zvýšenou ostrahou, která bude nyní druhým typem, si podle ČTK odpykává trest celkem 1 093 lidí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

ČSSD čeká velmi těžká volba, shodují se politologové. Babiš hraje o voliče

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Dva dny poté, co Seznam Zprávy zveřejnily svou reportáž ze Švýcarska s Andrejem Babišem mladším, čelí český premiér...

Monarchie je mrtvá, ať žije republika. Před 100 lety poprvé zasedl parlament

Karel Kramář vychází ze Sněmovny po ustavující schůzi Národního shromáždění....

Dne 14. listopadu 1918 bere Karel Kramář do ruky zvonec a zahajuje první zasedání prvního československého parlamentu,...

Za zaměstnání Vesecké navrhl žalobce pro Vitáskovou tři a půl roku vězení

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Tři a půl roku ve věznici s ostrahou navrhl jihlavský státní zástupce Kamil Špelda jako trest bývalé předsedkyni...

Najdete na iDNES.cz