Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda má svůj legislativní jízdní řád, na letošek si uložila 165 úkolů

  17:38aktualizováno  17:38
Vláda Bohuslava Sobotky schválila svůj legislativní plán. Kabinet chce letos předložit návrh na valorizaci důchodů či zrušení zdravotnických poplatků. Do Sněmovny poputuje i zákon o zadávání veřejných zakázek, norma o státním zastupitelství či návrh na rozšíření pravomocí ombudsmanky.

Vláda Bohuslava Sobotky schválila plán legislativní plán. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

O schválení legislativního plánu informoval novináře ve středu po jednání kabinetu ministr pro lidská práva a šéf Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier.
Součástí plánu na letošní rok je celkem 165 legislativních úkolů.

Kabinet v dokumentu počítá s prioritami, které už dříve uvedl v koaliční smlouvě a programovém prohlášení vlády. Podle Dienstbiera zahrnuje zrušení zdravotnických poplatků, valorizaci důchodů od ledna 2015 či opatření k lepšímu výběru daně. Ještě letos chce kabinet předložit zákon o prokazování původu majetku a všechny zákony z dílny protikorupční iniciativy Rekonstrukce státu.

Hlavní úkoly pro rok 2014

  • valorizaci důchodů (předkládá ministryně práce a sociálních věcí)
  • zastavení daňových úniků (ministr financí)
  • zrušení zdravotnických poplatků (ministr zdravotnictví)
  • nastartování aktivní politiky zaměstnanosti (ministryně práce a sociálních věcí)
  • transparentnější pravidla pro financování politických stran (ministr vnitra a ministr pro lidská práva‚ rovné příležitosti a legislativu)
  • postihování účtů jednoho z manželů v exekuci, řešení bagatelních sporů a nákladů řízení (ministryně spravedlnosti)
  • řešení kritického navýšení počtu lidí žijících v nedůstojných podmínkách ubytoven (ministryně práce a sociálních věcí)
  • reakce na nový občanský zákoník (ministryně spravedlnosti)
  • jedno inkasní místo (ministr financí)

Oproti původnímu návrhu se podle Dienstbiera do legislativních úkolů doplnil mimo jiné návrh zákona o nominacích do orgánů právnických osob ovládaných státem a novely volebních zákonů pro volby do Sněmovny a krajských zastupitelstev. Kabinet připraví také novou právní úpravu, která se bude týkat kampeliček.

Ministerstvo pro místní rozvoj už dříve oznámilo, že do letošního června představí zcela nový zákon o zadávání veřejných zakázek. Měl by zjednodušit proces jejich zadávání. Resort dopravy chce v prvním pololetí letošního roku představit zákon o liniových stavbách, který má urychlit investice hlavně do klíčových státních staveb. Nová právní norma se bude týkat silnic, železnic, produktovodů a elektrického vedení, které jsou pro stát velmi důležité.

Dienstbier plánuje předložit novelu, která by měla rozšířit pravomoci veřejné ochránkyně práv o možnost podávat návrhy na zrušení zákonů, které jsou v rozporu s ústavou (více čtěte zde). Chystá rovněž návrh ústavního zákona o obecném referendu. Pro ministerstvo financí bude letos zásadní rozpočet na rok 2015.

Vláda počítá rovněž s úpravou životního minima a každoročním zvyšováním minimální mzdy. Od roku 2017 by mohlo v Česku začít fungovat sociální bydlení.

Ministerstvo školství chce do prázdnin předložit kabinetu novelu vysokoškolského zákona. Připravované změny ve vysokém školství by měly začít platit od příštího roku. Ministerstvo životního prostředí chystá v letošním prvním pololetí předložit návrh zákona o posuzování vlivů na životní prostředí EIA. Zákony o památkách a veřejnoprávní instituci, které vznikají na ministerstvu kultury a na něž se čeká mnoho let, bude vláda projednávat až příští rok.

Vláda ve středu schválila nejen Plán legislativních prací pro rok 2014, ale i Výhled legislativních prací na léta 2015 až 2017 a Plán nelegislativních úkolů pro 1. pololetí 2014 a výhled na 2. pololetí 2014. Vláda je sestavila na základě podkladů jednotlivých ministerstev.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...Najdete na iDNES.cz