Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda schválila poplatek za pobyt v nemocnici, bude 60 korun za den

  13:03aktualizováno  13:03
Vláda ve středu schválila snížení poplatku za pobyt v nemocnici. Za den zaplatíme 60 korun, což je o 40 korun méně než dosud, děti a mládež do osmnácti let platit nebudou. Pokud novelu schválí parlament co nejrychleji, mohla by platit od března 2014. Od ledna až do schválení se však kvůli rozhodnutí Ústavního soudu nebude platit nic.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nyní se platí za den v nemocnici 100 korun a nemocnice ročně vyberou 2,1 miliardy korun. Snížením částky poklesne příjem až o jednu miliardu korun.

"Žádáme naléhavě Poslaneckou sněmovnu, aby se tím urgentně zabývala. Jinak nejen nemocnice, ale i léčebny a lázně přijdou o tento zdroj příjmů," uvedl po jednání vlády premiér v demisi Jiří Rusnok.

Snížení regulačního poplatku přivítala ČSSD, nesouhlasí ale s jeho neomezenou dobou placení za lůžkovou péči. "ČSSD proto bude prosazovat zrušení všech zdravotních poplatků s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici ve výši 60 korun, s ochranným limitem omezení jeho platby na nejdéle 30 dní v roce," komentoval stínový ministr zdravotnictví ČSSD Svatopluk Němeček.

Stokorunový poplatek v nemocnicích, ústavech, léčebnách a lázních zrušil Ústavní soud k 1. lednu 2014. Je podle něj pro některé skupiny rdousící. Než vstoupí novela v platnost, nebudou pacienti přinejmenším v lednu a únoru platit nic. Nemocnice tak budou každý měsíc tratit zhruba 175 milionů korun. Pokud by výpadek trval déle, hrozí v krajním případě i omezování zdravotní péče v nemocnicích.

Osud novely je zatím nejistý. Musí ji nejdříve projednat nová Sněmovna, Senát a podepsat prezident. Kolem schvalování se očekává bouřlivá debata. Uvažuje se nad tím, zda poplatek vůbec zachovat, nebo zda neomezit jeho placení na maximálně 30 dní v roce. Ministerstvo takový limit odmítlo, protože by tím nemocnice přišly o zhruba 400 milionů korun ročně. Náklady na administraci poplatků či vymáhání sankcí za neplacení by tuto částku ještě snížily, poplatek by tak prý ztratil účel.

Lůžková zařízení ročně hospodaří se zhruba 113 miliardami korun a celé zdravotnictví spotřebuje kolem 290 miliard korun, z nich zdravotní pojišťovny uhradí 220 miliard. V příštím roce by mohly pojišťovny zaplatit zdravotní péči až za 230 miliard, protože narostou odvody státu a očekává se i vyšší výběr pojistného.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Najdete na iDNES.cz