Ministr zahraničí Jan Kohout, ministr obrany Martin Barták a premiér Jan Fischer. Ilustrační foto

Ministr zahraničí Jan Kohout, ministr obrany Martin Barták a premiér Jan Fischer. Ilustrační foto | foto: Michal Sváček, MAFRA

Vláda rozšíří program, o důvěru zatím nepožádá

  • 17
Fischerova vláda potřebuje pro další vládnutí nové programové prohlášení. Zatím ale zřejmě nebude otázku své důvěry přímo spojovat s žádným konkrétním zákonem - ani s Janotovým úsporným balíčkem, ani se státním rozpočtem. V České televizi se na tom shodli ministři Martin Pecina a Martin Barták.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v televizní debatě řekl, že testem důvěry vlády bude až státní rozpočet. Pokud vláda rozpočet prosadí, znamená to podle něj, že má ve Sněmovně dostatečnou podporu, aby mohla vládnout.

Exministr průmyslu Martin Říman (ODS) naopak míní, že Fischerův kabinet by měl otázku své důvěry přímo spojit s hlasováním o úsporném balíčku, který má snížit deficit státního rozpočtu z 230 miliard korun na zhruba 160 miliard korun.

Místopředseda ODS Petr Nečas dnes v televizi Prima řekl, že Fischerův kabinet by si mandát obnovit měl, protože původně ho dostal na to dovést zemi k říjnovým předčasným volbám. Nyní je ale nová situace, protože volby budou podle všeho až příští rok na jaře.

Šéf ODS Mirek Topolánek ve čtvrtek řekl, že vláda může důvěru získat buď tím, že spojí hlasování o důvěře s rozhodnutím o úsporném balíčku, nebo i jiným způsobem.

"Doporučil bych postupovat krok po kroku. Vláda zítra (v pondělí) musí rozpočet schválit a předloží ho do Sněmovny. Mezitím je ještě prostor na další jednání, pak se ukáže, jaký je osud balíčku. A pak je samozřejmě další krok, a to je předložení státního rozpočtu. Poté se bavme, co bude dál, zda tato vláda bude pokračovat, jak bude pokračovat," řekl Barták.

Zopakoval, že vláda nemůže svůj osud přímo svázat s úsporným balíčkem. Chce jej totiž projednat ve stavu legislativní nouze a při takovém postupu není možné rozhodnutí spojit s hlasováním o důvěře.

Podle Peciny vláda bude muset nově definovat a rozšířit své programové prohlášení, pokud má vládnout až do řádných voleb. O tom, zda si svůj mandát obnoví nějakým hlasováním ve Sněmovně podle něj rozhodne premiér Fischer. "Nemyslím si, že v tomto okamžiku je na stole žádost o vyslovování důvěry, nevidím k tomu ani důvod," řekl.

"Když hovoříme o důvěře vládě nebo o tom, jestli má nebo nemá podporu v parlamentu, tak je to většinou vyjadřováno schválením státního rozpočtu," řekl Škromach. Naopak balíček úsporných legislativních opatření podle něj není nutné nijak s důvěrou vlády spojovat.

"Nemusí ta vláda pokládat mandát, nebo žádat o důvěru a podobně, to si myslím, že by bylo další drama, kde by docházelo k poměrně velkým střetům, ale měla by jasně definovat, co musí do toho června, května udělat, co má v plánu," řekl.

Škromach zároveň zopakoval, že ČSSD by raději úsporný balíček projednávala po částech, a nikoliv jako celek. Toho se naopak obává ODS. Podle Římana totiž hrozí, že když bude "zdivočelá Sněmovna" v balíčku navrhovat změny, bude kvůli populistickým návrhům schodek nakonec ještě větší, než navržených 230 miliard.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue