Navrženým snížením platů politiků i soudců chtějí členové vlády ušetřit více než miliardu korun, kterou by stát musel vyplatit, kdyby se nezměnilo nic.

Navrženým snížením platů politiků i soudců chtějí členové vlády ušetřit více než miliardu korun, kterou by stát musel vyplatit, kdyby se nezměnilo nic. | foto: Dan Materna, MAFRA

Vláda prosazuje nižší platy politiků a soudců. Ušetří tak přes miliardu

  • 309
Utahování opasků kvůli úsporným plánům vlády se nebude týkat jen policistů, hasičů či úředníků, ale nižší plat budou mít od příštího roku i politici. Základní plat poslance či senátora se na příští čtyři roky sníží z 59 na 56 tisíc korun, napřesrok klesne i plat soudců. Vláda tak chce ušetřit přes miliardu ročně.

Počítá s tím návrh zákona, který ve středu projedná vláda. Kdyby totiž vláda a parlament neudělaly nic, platy politiků i soudců by od ledna dramaticky stouply. Zatímco do konce roku jsou "zmrazené", od ledna by se vypočítávaly z výrazně vyššího základu, který by byl 69 300 korun.

Podle výpočtu ministerstva práce a sociálních věcí by stát musel kvůli vyšším platům vydat o více než miliardu korun navíc. Takto naopak stát ušetří ještě dalších 154,2 milionů korun.

"V době, kdy důsledky celosvětové ekonomické krize postihly a do budoucna postihnout prakticky všechny skupiny obyvatel, by to bylo nezdůvodnitelné," píše se v důvodové zprávě k vládnímu návrhu, který má iDNES.cz k dispozici.

Oproti současnému platu se základní příjem vrcholných politiků má od ledna snížit o 5 procent a pak zůstat zmrazený až do roku 2014. Například pro ministry to bude znamenat snížení základního měsíčního platu ze 112 600 korun na 106 900 korun, předsedovi vlády i šéfům obou komor parlamentu klesne ze 159 400 korun o devět tisíc měsíčně.

Soudci se mají uskromnit jen příští rok. I tak mají výhrady

Komplikací jsou platy soudců, které chce vláda také snížit. U Ústavního soudu s tím narazila, když v září zrušil snížení jejich platu o čtyři procenta pro letošní rok, tedy stejně jako u politiků. Teď vláda zkouší soudcům plat snížit jen na rok 2011, a to o 5 procent.

Například soudce okresního soudu s pětiletou praxí by tak příští rok bral 47 600 korun místo dosavadních 50 100 korun. Úměrně by se snížily i příjmy soudců s delší praxí. "Jsme přesvědčeni, že toto je správný postup a je také ústavně konformní," řekl premiér Petr Nečas, když se před pár dny na nočním jednání o vládních škrtech vláda dohodla na principech, jak připraví snížení platů politiků, soudců a státních zástupců.

Soudce Tomáš Lichovník, jaro 2009Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník ale iDNES.cz řekl, že ani takový škrt, který by se týkal jen roku 2011, nebude nejspíš pro soudce přijatelný. "Přijatelné by možná bylo to, kdyby se o 5 procent snížil plat vypočítaný z vyššího základu, tedy pokud by platy od ledna rozmrzly a zvýšily se," uvedl Lichovník. To by se ale státu velmi prodražilo.

Na rizika dalšího zásahu do soudcovských platů upozornil vládu i generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek. "Nepředjímal jsem možné rozhodování soudu, jen jsem upozornil, že již existuje série rozhodnutí Ústavního soudu, který se k tomu opakovaně vyjádřil," sdělil Langášek.

Návrh vlády na snížení platů politiků, soudců a státních zástupců musí schválit parlament. Pro vládní koalici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných by to ale neměl být problém. Ve Sněmovně má pohodlnou většinu 118 hlasů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video