Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pět tisíc za značku na autě na přání. Už to nemá být výsada kmotrů

  12:49aktualizováno  12:49
Lehce zapamatovatelnou registrační značkou na svém autě se už zanedlouho nebudou moci chlubit jen politici, kmotři či ti, kdo si "připlatili bokem". Ministr dopravy Pavel Dobeš přinese ve středu na vládu návrh, podle nějž by lidé za poplatek 5 tisíc korun mohli na své auto dostat vlastní speciální SPZ, například Franta1 nebo Agent007.

SPZ aut českých politiků | foto: Koláž - iDNES.cz

Vlastní registrační značka bude mít určitá omezení. Nebude moci být vulgární, obsahovat název orgánu veřejné moci či státu. Nikdo také samozřejmě nesmí být rychlejší než vy při registraci vámi poptávané značky.

"Uvažovali jsme o tom, že by ta částka za registraci mohla být nižší, ale i vyšší. Těch výsledných 5 tisíc korun je určitý kompromis. Chtěli bychom zabránit tomu, aby kolem značek byly další spekulace," řekl iDNES.cz Dobeš. Částka 5 tisíc korun je za jednu plechovou značku, vlastník auta si tedy bude muset pořídit dvě.

Důvod pro zavedení registračních značek na přání za poplatek je podle ministra dopravy zřejmý. Neuvěřitelně často se, zejména na určitých typech vozů, objevují takové kombinace čísel, kdy je zřejmé, že přidělení právě této značky nebylo náhodné.

Co nesmí registrační značka na přání obsahovat

Hanlivé nebo pohoršující výrazy, text podněcující k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob, název nebo zkratku orgánu veřejné moci, územního samosprávného celku nebo státu.

Podmínkou také bude, aby stejná značka nebyla už přidělena jinému vozu, rezervována, nebo není evidovaná jako odcizená, ztracená nebo zničená.

Zdroj: návrh ministerstva dopravy

Svého času se například fotoreportéři médií bavili tím, že fotili SPZ aut při sjezdech významných politických stran. Na první pohled bylo zřejmé, že politici mají až neuvěřitelné "štěstí" na registrační značky, kde se to hemží nulami či jedničkami.

Změna zákona o správních poplatcích, která je připojena k navržené novele zákona o provozu na pozemních komunikacích, určuje i další poplatky, které souvisí s chystaným zavedením registrační značky na přání. Přidělení určité značky si také například bude možné zarezervovat - na 3 měsíce za pětistovku. Vybrané peníze zůstanou obci.

Registrační značka na přání, kterou úřad obce s rozšířenou působností žadateli vydá do 15 dnů po zaplacení poplatku, bude mít pro toho, kdo si ji legálně pořídí a zaplatí, i jednu velkou výhodu.

Při změně vlastníka vozu s touto registrační značkou nebo při žádosti o trvalé nebo dlouhodobé vyřazení vozidla z provozu na pozemních komunikacích bude moci původní vlastník unikátní značku převést na jiný automobil.

Počítá se i s tím, když registrační značku poškodíte a požádáte úřad o novou, nebo když ji budete chtít umístit na nosné zařízení, například na jízdní kola, které se zezadu připojuje k vozu. Za každou další tabulku se značkou, která už byla jednou přidělena, byste měli zaplatit šest stovek.

Tedy pokud ještě poslanci či senátoři zákon nezmění při jeho projednávání v parlamentu. Pokud parlamentem projde, pravidla v návrhu obsažená by měla začít platit šest měsíců poté, co vyjde ve Sbírce zákonů. Reálně tedy se značkami na přání mohou řidiči počítat v průběhu příštího roku.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz