Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda: Pro město nic mimořádného

  20:47aktualizováno  20:47
Pardubice - Výjezdní zasedání sociálně demokratické vlády poznamená pondělní život Pardubic asi tolik, jako setkání nejlepších dostihových koní. Bezpečnostní opatření, která budou pracovní pobyt sedmnáctičlenného kabinetu doprovázet, se podle mluvčí pardubické policie Hany Fojtíkové nebudou nijak výrazně lišit od zajišťování pořádku při Velké pardubické nebo při plochodrážním závodu Zlatá přilba.

„Zdaleka to nebudou největší policejní manévry, jaké kdy Pardubice zažily. Policistů bude v ulicích o něco více, než obvykle, ale tak tomu bylo například i při dvou návštěvách prezident Havla a každý rok se stejná situace opakuje při Zlaté přilbě i Velké pardubické,“ řekla Fojtíková.

Zda policie dostala pro pondělní službu nějaké speciální úkoly od ochranky Úřadu vlády, nechtěla Fojtíková podrobněji komentovat. „Určitá jednání stále probíhají,“ uvedla.

Na dopolední příjezd vlády rychlíkem Detvan by měli rovněž dohlížet strážníci, ale se zapojením do mimořádných bezpečnostních akcí nepočítají. To spíš se pokusí alespoň na čas vyklidit nádražní halu od podřimujících bezdomovců.

„Pohled na pomočeného bezdomovce, který spí na lavici, není nic příjemného,“ naznačuje možný zásah mluvčí strážníků Pavel Čejka.

Za naprosto obyčejný den považuje pardubické vládní pondělí ředitelka Služeb města Pardubic Lea Tomková. Úklid v městských ulicích bude podle ní naprosto stejný, jako v kterýkoli jiný den.

„Žádné Potěmkinovy vesnice, kdy by se jako za totality měla natírat tráva na zeleno, rozhodně nechystáme. Neuklízíme totiž pro vládu, ale jsme tu pro všechny lidi. Myslím si, že standard našich služeb je dobrý a žádný mimořádný úklid neplánujeme.“

Ani v sídle krajského úřadu, kde bude vláda zasedat, by návštěvníci při běžném úředním dnu neměli pocítit žádná dramatická omezení. „Pouze budou kromě hlavního vstupu uzavřeny všechny ostatní vchody. U hlavního vchodu pak bude přechodně namontovaný bezpečnostní rám,“ sdělil vedoucí sekretariátu hejtmana Milan Novák.

Finanční zisk z toho, že vláda bude zasedat právě v jednacím sále krajského úřadu, však nebude mít Pardubický kraj žádný. Krajské sídlo totiž stále patří státu. „Stát ho do našeho vlastnictví dosud nepřevedl a my ho zatím máme zadarmo vypůjčené,“ vysvětluje hejtman Roman Línek

„Vláda tak bude, bohužel, zasedat zadarmo ve svém majetku,“ dodává. Kolik miliard by alespoň ve vyřčených slibech, tak jako při předchozích čtyřech výjezdních zasedáních po České republice, mohla vláda v regionu zanechat, nechtěl hejtman vůbec odhadovat. „Nevím, zda to budou zrovna miliardy,“ pousmál se.

Žádný jednoduchý a přitom razantní požadavek, jako by například mohla být rychlá výstavba dálnice do regionu, kraj před vládu v pondělí na stůl nepoloží.

Místo toho chce kabinet požádat o pomoc při řešení drobnějších úkolů. „Chceme, aby náš kraj byl skutečně plnohodnotný a nebyl to jen chudý příbuzný těch ostatních,“ řekl zástupce hejtmana Michal Rabas. Po kabinetu bude proto vedení kraje požadovat dořešení vzniku krajské knihovny, krajského soudu i samostatného studia veřejnoprávního Českého rozhlasu.

Po oficiální části jednání se jednotliví členové vlády rozjedou vpodvečer na besedy po celém Pardubickém kraji. Kolik lidí si ale například přijde v Pardubicích poslechnout Miloše Zemana či Karla Březinu, je těžké odhadnout. Ve stejnou dobu totiž nabízí město svým obyvatelům i jiný program. V devítitisícové Aréně začíná utkáním se Slavií play-off hokejové extraligy.

 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz