Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda pro korupci

  21:59aktualizováno  21:59
Současná vláda nahrává korupci tím, že toleruje stále častější porušování a obcházení zákonů o veřejných zakázkách. Starý známý neřád se rozmáhá jako nikdy dříve. Úřady porušují zákon při každé druhé státní zakázce. Příčiny mohou být dvě. Leccos mohl zavinit nepořádek a chaos, který na úřadech vládne. Ale ten bylo možné napravit. Stačila by politická vůle, aby se věci pohnuly k lepšímu. Namísto toho podezřelých obchodů přibývá. Proč by ne, když úředníky za jejich pochybení nikdo netrestá. Vždyť i jejich nadřízení ministři už veřejně obcházejí zákony.

Stačí vzpomenout příklad dálnice na Ostravsko za čtyřicet miliard, zakázku Telecomu na komunikační služby pro státní úřady nebo dodávky počítačů. Ministr Schling dokonce říká, že výběrová řízení jsou zbytečná.

Politici tím stále častěji ohrožují svou pověst. Riskují, že své funkce podruhé nedostanou. Jak to, že se toho neobávají? Zdá se, že mají z porušování zákona takové výhody, které jim vše vynahradí - "podíl" z každé zakázky. To hovoří pro druhý důvod - korupci.

Podivné "provize" z velkých státních zakázek jsou téměř veřejným tajemstvím. I v dobách první republiky pomáhaly stranám i politikům. Ti dnes nebudou o nic mravnější než jejich předchůdci.

Také manipulují a obcházejí zákony. Mají však v ruce argument - korupce se neprokázala. Policie ji v drtivé většině ani dokázat nemůže. Pro ni je to marný boj.

Voliči jej vzdávat nemusí. Nejde jim o jasné důkazy viny a neviny, ale o to, podle čeho se před volbami rozhodnout. K tomu jim může stačit pohled na politiky, kteří se vůbec nenamáhají projasnit své podezřelé obchody a vyvrátit tak nařčení z korupce. Budou-li v tom pokračovat, mohou být nemile překvapeni. Dál sice budou běhat na svobodě, ale nemuseli by sedět ve funkcích.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Poslanci za ANO, ministr zahraničí Martin Stropnický, šéf poslanců Jaroslav...

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz