Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda při přípravě rozpočtu uvízla v pasti slibů ČSSD

aktualizováno 
P r a h a - Zprávy o podobě státního rozpočtu na příští rok se mění téměř z hodiny na hodinu. Přitom už za tři týdny by si jeho konečnou verzi měli číst poslanci. Vláda zatím neví ani to základní - zda finance státu budou vyrovnané, nebo výdaje nejméně o patnáct miliard korun převýší státní příjmy. Kabinet Miloše Zemana se dostal do kleští. Buď sestaví deficitní rozpočet a začne plnit sliby ČSSD, nebo dodá rozpočet, s nímž budou v parlamentu souhlasit i poslanci pravicových stran. Ministr financí Ivo Svoboda byl až do minulého čtvrtka přesvědčen, že ve vládě obhájí vyrovnaný rozpočet. Podpořilo ho totiž nejvyšší vedení ČSSD. "Když to řeknu obecně: naším hlavním zájmem je, aby rozpočet ve sněmovně prošel," řekl s ohledem na menšinovou podporu vlády mezi poslanci místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Miloš Zeman minulý týden už navnadil ODS, o jejíž hlasy při schvalování rozpočtu bude ČSSD také stát:
"Ještě ve čtvrtek jsme měli zprávy o tom, že vláda připravuje vyrovnaný rozpočet," potvrdila včera místopředsedkyně ODS Libuše Benešová. Od pátečního jednání vlády v Kolodějích se zprávy o rozpočtu notně rozcházejí. Nejprve ministři zlikvidovali představy o vyrovnaných financích. Všichni chtěli pro své resorty mnohem víc, a tak si vynutili alespoň patnáctimiliardový deficit. I tuto cifru však včera po jednání ekonomických ministrů zpochybnil šéf resortu zemědělství Jan Fencl: "To je tak nesmyslně nízký deficit, že bych se o něm ani nebavil." Ministr vnitra Václav Grulich si ovšem myslí, že patnáctimiliardový schodek bude muset stačit: "Nám jde sice o plnění priorit z programového prohlášení, některé však budou muset počkat. Prostě na ně není." K prioritám, jak včera v Ostravě oznámil premiér Miloš Zeman, patří zvýšení platů ve školství či dostavba dálnice D 47 na sever Moravy. Zeman řekl, i kde se bude šetřit. "Vláda chce provést sedmiprocentní redukci státní správy." Dodal, že propouštění se bude týkat všech kromě pedagogů. Ani to však nemusí být definitivní. Například ministr zemědělství Jan Fencl po včerejším jednání ekonomických ministrů řekl: "To jsou nesprávné informace, a pokud by je někdo náhodou řekl, tak v žádném případě si nemyslím, že by byly akceptovány."
Rozporuplné informace o sestavování plánu státních financí nezmizely ani po včerejším jednání ekonomických ministrů. "Blížíme se k dohodě," řekl vicepremiér Vladimír Špidla. Ministr financí Ivo Svoboda však dohodu nepotvrdil. "Schůzka byla čistě informativní," řekl na půl úst. Jeho resort přitom ještě před setkáním oznámil, že ve hře je stále jak vyrovnaný, tak i mírně deficitní rozpočet. Vyrovnaný rozpočet by ovšem kromě propuštění sedmi procent státních zaměstnanců prakticky ve všech resortech znamenal i nutnou úsporu sociálních výdajů, a to až ve výši osmi miliard korun. Mimo jiné by se proto nezvyšovaly nemocenské dávky a opozdila by se i valorizace důchodů a životního minima. Vyrovnaný rozpočet preferují kromě ministra financí a členů vedení ČSSD i někteří sociálnědemokratičtí poslanci z rozpočtového výboru parlamentu. "Státní finance musí být v každém případě vyrovnané. Dokud nemáme podrobnou analýzu toho, co je pro které ministerstvo skutečně nezbytné, mohl by se deficit utopit v nehospodárnostech," soudí Michal Kraus. Nezamlouvá se mu ani způsob, jak vláda dosud o rozpočtu jednala: "Nevidím důvod, proč takové debaty utajovat. Je totiž velmi důležité, aby menšinová vláda získala široký konsensus. Proto by také měla otevřeně říci, že předvolební sliby se neplní okamžitě, ale po celé volební období." Poslanec Kraus přitom doufá, že mnohé se vyjasní při dnešní diskusi, kdy se buď ministr financí Ivo Svoboda, nebo místopředseda vlády pro ekonomiku Pavel Mertlík sejde se sociálnědemokratickými poslanci z rozpočtového výboru. Premiér Zeman ovšem celou situaci kolem přípravy rozpočtu zlehčuje a nevidí v ní nic neobvyklého: "Neznám žádnou demokratickou vládu, ve které by jednotliví ministři nežádali pro svůj resort více peněz, než mohou dostat. Pokud nějaký novinář čeká, že některý z ministrů bude ministrovi financí děkovat za to, jaký rozpočet pro jeho resort připravil, měl by se vrátit do školy a obnovit si vzdělání."
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Najdete na iDNES.cz