Vláda považuje zprávu Evropské komise za vyváženou

  20:18aktualizováno  20:18
- Zpráva Evropské komise o připravenosti České republiky na vstup do Evropské unie je podle mínění vlády dobře zpracovaná, vyvážená a objektivní, přestože se ani letos nevyhnula dílčím nedostatkům a nepřesnostem. Novinářům to během jednání kabinetu řekl ministr zahraničí Jan Kavan. Zpráva podle Kavana například nezohlednila všechny informace, které zástupci ČR dodali Evropské komisi ještě v září letošního roku. Podle vicepremiéra Pavla Rychetského komisaři vytýkají Česku nesplnění některých úkolů i přesto, že jejich plnění bylo dohodnuto až v příštích letech.

Vláda zdůraznila, že příprava České republiky na vstup do EU je prvořadým zájmem země, a uložila všem ministrům promítnout do plánů svých resortů neprodleně všechny oprávněně kritizované nedostatky a to jak legislativní tak nelegislativní povahy včetně posouzení zkrácení lhůt plnění, dodal.

Vláda si rovněž vymínila, že o plnění těchto úkolů musí být kabinet informován pravidelně nejpozději vždy dva týdny před každou schůzí Poslanecké sněmovny, uvedl ministr.

Přestože hodnotící zpráva Evropské komise obecně vyznívá pro Česko v řadě oblastí kriticky, nechybí v ní ani příznivé hodnocení. Za varující Kavan označil, že některé kritické pasáže se týkají stejných problémů, které pranýřovala již loňská zpráva.

Evropská komise předložila dokument v polovině října. ministři měli na jednání k dispozici jeho překlad. Podle informací z Bruselu ještě Česku bezprostředně nepřijetí v první vlně nehrozí, dožene-li však zpoždění v přibližování legislativy v první polovině příštího roku.

Vicepremiér Pavel Rychetský vládě předložil seznam zákonů, které podle Evropské unie České republice chybějí, a chce přimět ministry, aby co nejvíce těchto návrhů předložili ještě letos. Podle Rychetského by vláda měla do konce roku schválit 37 ze 64 návrhů.

"V hodnotící zprávě je na 64 místech použita věta: Pokrok je nulový nebo nedostatečný v oblasti legislativy," řekl Rychetský.

"Ministři dostali tři možnosti: buď zákon předloží do konce tohoto týdne nebo do konce listopadu nebo do konce prosince, aby návrhy zákonů přišly nejpozději na únorovou schůzi sněmovny," dodal.

Evropská komise totiž končí sběr podkladů pro posudek o pokroku
jednotlivých kandidátů na členství v létě a v úvahu bere jen zákony, které již byly přijaty. Letošní hodnotící zpráva kritizovala například pomalé přejímání legislativy v oblasti dopravy nebo veřejné správy.

Vicepremiér však dodal, že zpráva obsahuje jen srovnání letošního stavu s loňským rokem a nebere ohled na termíny harmonizace legislativy, které mají jednotlivá ministerstva sjednány s Bruselem.

Ministr financí Pavel Mertlík slíbil, že připraví osm zesedmnácti zákonných návrhů, ministr Miroslav Grégr má vypracovat návrhů dvanáct.

Do 8. listopadu by chtěl ministry přesvědčit, aby se zavázali, že předloží ještě některé další návrhy. Podle Rychetského by se například už v březnu příštího roku mohl před poslanci objevit návrh zákona o státní službě, jehož předložení původně vláda předpokládala až za dva roky.

Jen s tímto opatřením se ale kabinet nespokojí. Jako další krok chce usilovat o zkrácení legislativního procesu - zastáncem tohoto kroku je i velvyslanec EU v České republice Ramiro Cibrian. "Tvrdí-li politické strany v parlamentu, že jsou proevropsky orientovány, musí vláda udělat všechny kroky nezbytné k tomu, aby měly možnost toto tvrzení stvrdit také skutkem," řekl Rychetský.

Napříč politickým spektrem chce jednat o zkrácení legislativního procesu z nynějších sedmi alespoň na pět týdnů. "Jinak co nedostane parlament do zhruba 20. ledna, to prostě při zpracovávání a uzávěrce příští hodnotící zprávy se zase neprojeví," varoval vicepremiér.

Vláda chce také ještě letos předložit novelu Ústavy, která by ji oprávnila přijímat některé zákony důležité pro harmonizaci práva přímo, pokud si zákonodárci ve stanovené lhůtě nevyhradí, že návrh projednají. Novelu již jednou poslanci zamítli, Rychetský proto připustil, že vláda její znění možná modifikuje.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

101 hlasů pro pád vlády není, ani když se ČSSD přidá, řekl poslanec

Naše cesta není, abychom pustili k vlády nacionalisty, to je zcela zásadní,...

K uvážlivosti vybízeli poslanci ČSSD při příchodu na klíčové jednání vedení strany, které rozhodovalo o tom, zda strana...

Meteorologové varují před ledovkou, výstraha platí až do pátku

Zasněžené silnice okolo Strážného na Prachaticku v pátek ráno.

Meteorologové varují před tvorbou ledovky. Mírný déšť a sněžení totiž bude až do pátečního rána doprovázet i mrznoucí...

Policie zasahovala u ministryně Dostálové, zabavila služební techniku

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová vystoupila na briefingu k zásahu...

Na ministerstvu pro místní rozvoj proběhla razie související s prověřováním veřejných zakázek. Policisté zasahovali i v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz