Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda považuje zprávu Evropské komise za vyváženou

  20:18aktualizováno  20:18
- Zpráva Evropské komise o připravenosti České republiky na vstup do Evropské unie je podle mínění vlády dobře zpracovaná, vyvážená a objektivní, přestože se ani letos nevyhnula dílčím nedostatkům a nepřesnostem. Novinářům to během jednání kabinetu řekl ministr zahraničí Jan Kavan. Zpráva podle Kavana například nezohlednila všechny informace, které zástupci ČR dodali Evropské komisi ještě v září letošního roku. Podle vicepremiéra Pavla Rychetského komisaři vytýkají Česku nesplnění některých úkolů i přesto, že jejich plnění bylo dohodnuto až v příštích letech.

Vláda zdůraznila, že příprava České republiky na vstup do EU je prvořadým zájmem země, a uložila všem ministrům promítnout do plánů svých resortů neprodleně všechny oprávněně kritizované nedostatky a to jak legislativní tak nelegislativní povahy včetně posouzení zkrácení lhůt plnění, dodal.

Vláda si rovněž vymínila, že o plnění těchto úkolů musí být kabinet informován pravidelně nejpozději vždy dva týdny před každou schůzí Poslanecké sněmovny, uvedl ministr.

Přestože hodnotící zpráva Evropské komise obecně vyznívá pro Česko v řadě oblastí kriticky, nechybí v ní ani příznivé hodnocení. Za varující Kavan označil, že některé kritické pasáže se týkají stejných problémů, které pranýřovala již loňská zpráva.

Evropská komise předložila dokument v polovině října. ministři měli na jednání k dispozici jeho překlad. Podle informací z Bruselu ještě Česku bezprostředně nepřijetí v první vlně nehrozí, dožene-li však zpoždění v přibližování legislativy v první polovině příštího roku.

Vicepremiér Pavel Rychetský vládě předložil seznam zákonů, které podle Evropské unie České republice chybějí, a chce přimět ministry, aby co nejvíce těchto návrhů předložili ještě letos. Podle Rychetského by vláda měla do konce roku schválit 37 ze 64 návrhů.

"V hodnotící zprávě je na 64 místech použita věta: Pokrok je nulový nebo nedostatečný v oblasti legislativy," řekl Rychetský.

"Ministři dostali tři možnosti: buď zákon předloží do konce tohoto týdne nebo do konce listopadu nebo do konce prosince, aby návrhy zákonů přišly nejpozději na únorovou schůzi sněmovny," dodal.

Evropská komise totiž končí sběr podkladů pro posudek o pokroku
jednotlivých kandidátů na členství v létě a v úvahu bere jen zákony, které již byly přijaty. Letošní hodnotící zpráva kritizovala například pomalé přejímání legislativy v oblasti dopravy nebo veřejné správy.

Vicepremiér však dodal, že zpráva obsahuje jen srovnání letošního stavu s loňským rokem a nebere ohled na termíny harmonizace legislativy, které mají jednotlivá ministerstva sjednány s Bruselem.

Ministr financí Pavel Mertlík slíbil, že připraví osm zesedmnácti zákonných návrhů, ministr Miroslav Grégr má vypracovat návrhů dvanáct.

Do 8. listopadu by chtěl ministry přesvědčit, aby se zavázali, že předloží ještě některé další návrhy. Podle Rychetského by se například už v březnu příštího roku mohl před poslanci objevit návrh zákona o státní službě, jehož předložení původně vláda předpokládala až za dva roky.

Jen s tímto opatřením se ale kabinet nespokojí. Jako další krok chce usilovat o zkrácení legislativního procesu - zastáncem tohoto kroku je i velvyslanec EU v České republice Ramiro Cibrian. "Tvrdí-li politické strany v parlamentu, že jsou proevropsky orientovány, musí vláda udělat všechny kroky nezbytné k tomu, aby měly možnost toto tvrzení stvrdit také skutkem," řekl Rychetský.

Napříč politickým spektrem chce jednat o zkrácení legislativního procesu z nynějších sedmi alespoň na pět týdnů. "Jinak co nedostane parlament do zhruba 20. ledna, to prostě při zpracovávání a uzávěrce příští hodnotící zprávy se zase neprojeví," varoval vicepremiér.

Vláda chce také ještě letos předložit novelu Ústavy, která by ji oprávnila přijímat některé zákony důležité pro harmonizaci práva přímo, pokud si zákonodárci ve stanovené lhůtě nevyhradí, že návrh projednají. Novelu již jednou poslanci zamítli, Rychetský proto připustil, že vláda její znění možná modifikuje.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...Další z rubriky

Poslední tropický den? Na osmnácti stanicích padly teplotní rekordy

Ilustrační snímek

Česko zažilo další tropický den, podle meteorologů letos pravděpodobně poslední. Teplotní rekord překonalo nebo...

Příspěvek na domácí péči o postižené může vzrůst o 6 tisíc korun měsíčně

Několik lidí se před Sněmovnou sešlo na podporu změny zákona o sociálních...

Příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením, kteří se bez pomoci sami neobléknou nebo nenajedí, může vzrůst...

Pražskou MHD blokovala u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdily od pátečního rána tramvaje mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova. Kvůli poruše trolejí musely...Najdete na iDNES.cz