Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - léky, žena, senior, nemoc | foto: Profimedia.cz

Vláda posvětila snížení úhrad za léky. Na velké úspory to nestačí, tvrdí lékaři

  • 33
Vláda schválila návrh zákona, který snižuje ceny léků a jejich úhrady od zdravotních pojišťoven. Klesnout by měly nejméně o sedm procent. Zákon se dotkne zhruba třetiny přípravků. Snížení by mělo začít platit ještě letos. Stát si od něj slibuje úspory. Pro pacienty to ale může znamenat přechodné zdražení léků.

Vládní předloha počítá s tím, že maximální nákupní ceny léčiv a úhrady zdravotních pojišťoven by se ještě letos měly snížit u všech léků, u kterých Státní ústav pro kontrolu léčiv dosud nestihl provést revizi úhrad ze zdravotního pojištění. U ostatních začalo opatření platit už loni. Do legislativy vstoupilo v takzvaném Janotově úsporném balíčku.

Po snížení úhrad a cen volala Česká lékařská komora. Její prezident Milan Kubek dříve upozornil, že systém zdravotnictví by regulací cen a úhrad ušetřil stamiliony korun. Navrhované sedmiprocentní snížení je ale podle něj příliš nízké na to, aby přineslo zásadní změnu. To by se podle něj muselo procento nejméně zdvojnásobit.

nižší ceny i úhrady

Krok vlády znamená, že stát na jedné straně určí u některých léků nově maximální možnou cenu, za kterou mohou vstoupit na český trh. Tento krok se nejvíce dotkne farmaceutických firem, výhrady mají i lékárníci.

Na druhé straně stát "vzkáže" zdravotním pojišťovnám, aby za léky hradily méně peněz, čímž dojde k úsporám na straně zdravotního pojištění. To, co pojišťovny neuhradí, dočasně zaplatí pacienti. Podle lékárníků ale jen do doby, než lékárny vyprodají staré zásoby léčiv a než začnou nakupovat léky s nově nastaveným limitem jejich ceny.

Premiér Petr Nečas (ODS) po jednání vlády slíbil, že kabinet bude hledat cesty, jak úhrady za léky a ceny preparátů dále snižovat. Podle něj by se další možnosti mohly najít ve druhém čtení zákona. Koalice se také shodla, že se do cen promítne kurz koruny.

Vláda počítá s tím, že regulace bude platit ještě letos. Pro pacienty to podle České lékárnické komory bude znamenat po přijetí zákona navýšení cen léků. "V přechodném období dojde k navýšení spoluúčasti pacientů," říká viceprezident komory Michal Hojný. Například za inzulin by mohli lidé v lékárnách zaplatit zhruba o 50 korun více, za léky na vysoký krevní tlak by podražily v řádech korun, odhaduje Hojný. Podle něj na regulaci doplatí kromě farmaceutických firem i lékárny, protože jim nastavení stropů cen léčiv může snížit marže.

Změna cen a úhrad měla původně nastat už začátku letošního roku, její předkladatel, poslanec Marek Šnajdr (ODS), ale návrh odevzdal příliš pozdě na to, aby ho stihla projednat vláda i parlament.

Pokud předlohu schválí vláda, měla by bez problémů projít i Sněmovnou, kde má koalice ODS, TOP 09 a VV většinu. Narazit by mohla pouze v Senátu, v němž má rozhodující slovo levice. Sněmovna ale může případné veto hravě přehlasovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video