Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda posvětila agenty provokatéry

  20:10aktualizováno  20:10
Ministr vnitra Stanislav Gross částečně uspěl se svou představou o boji proti korupci. Vláda kývla na jeho návrh, aby proti úplatkářství ve státní správě působili agenti provokatéři. Ministr musí ještě upřesnit, kde a jak agentů využít. Má ještě navrhnout způsob, jak by se dalo takzvaného "testu integrity" v českých podmínkách využít, řekla během zasedání vlády Marie Masaříková z ministerstva vnitra. Někteří experti však s provokováním policistů či úředníků nesouhlasí.

Mezi ně patří i ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš. "Provokaci ne. Je třeba pracovat na systémových řešeních," řekl před nedávnem v MF DNES.

Vláda schválila i zprávu o korupci
Podle Grosse by měli být řízenými provokacemi testováni například policisté, celníci a finanční úředníci. Pokud zaměstnanec selže ve zkoušce, pro kterou ministr
vymyslel název "test integrity", protože se mu slovo "provokace" nelíbí, pak to bude důvodem rozvázání pracovního či služebního poměru.

Vláda schválila i Grossovu zprávu o stavu korupce jako celek. V dokumentu se také uvádí, že situace se zhoršuje. Policii se totiž korupce stále hůře objasňuje.

Zpráva tento fakt vysvětluje tím, že úplatkářství prorůstá do struktur státní správy. Podle Českého rozhlasu se počet těchto případů za posledních pět let zpětinásobil.

Opozice návrh kritizuje
Opoziční politici soudí, že dosavadní úsilí vlády potírat korupci skončilo fiaskem. Kabinet  podle nich sám vytvářel neprůhledné prostředí, kde se korupci dařilo. Místopředseda a stínový  ministr vnitra za ODS Ivan Langer dokonce označil nejnovější záměr ministra Grosse využít agenty provokatéry za naprosto pochybnou metodu, která znamená návrat k policejnímu státu.

"Je to návrat k policejnímu státu, státu špiclů, provokatérů a udavačů," uvedl Langer v prohlášení pro ČTK. Stát tím namísto toho, aby chránil práva a bezpečnost občanů, sám bude vybízet k páchání trestné činnosti. Vláda se nepoučila z neúspěšné akce Čisté ruce a přichází těsně před volbami s další populistickou akcí Špinavé ruce, dodal místopředseda ODS.

Chci být agent provokatér
-
přečtěte si glosu iDNES

Grossova zpráva: korupce se šíří
Zpráva dokonce hovoří o tom, že pokračujícím trendem je rozšiřování organizovaných forem korupčního jednání, kdy jsou do korupce zapojeni zástupci politických stran, kteří ve svých volených funkcích rozhodují o přidělování veřejných zakázek.

Gross ve zprávě informuje například o případu pracovnice pražského finančního úřadu, která dostala vůz Renault Clio za to, že neudělala kontrolu, jak měla. Daňový poplatník tak ošidil stát o 14 milionů korun.

Kabinet se také dozvěděl, že bývalý starosta v okrese Rychnov nad Kněžnou připravil svou obec téměř o 40 tisíc korun, když jménem města tajně vystavil kupní smlouvu na tři myslivecké posedy.

Tři příslušníci pohraniční policie z přechodu na Cínovci přijali zase úplatek 500 marek za to, že "neviděli" padělané cestovní doklady dvou občanů bývalé Jugoslávie. Zpráva vypočítává i řadu dalších příkladů.

Úplatků je čím dál více, přiznal Gross
Provokaci navrhla nejvyšší státní zástupkyně
Řízenou provokaci v boji proti korupci navrhla letos jako první nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. "Řízená provokace je drsná, ale ve světě obvyklá," řekla nejvyšší státní zástupkyně MF DNES.

Stát ale ze zákona nemůže trestně postihnout zločin, který sám vyprovokuje. Proto by řízená provokace mohla mít dopad pouze do pracovního práva, nikoli do trestního.

Metodu řízených provokací používá americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI), avšak pouze v případech silného podezření z korupce. Povolení k jejímu užití může vydat soud nebo státní zástupce. Vede se o ní přesný záznam a podléhá zvláštním pravidlům. Americké organizace na ochranu lidských a občanských práv však přesto s touto metodou nesouhlasí. Obávají se jejich zneužití proti nevinným občanům.

Psycholog provokaci odmítá
Podle psychologa Karla Humhala by mohly mít provokace ve státní správě hrozivé následky. "Myslím, že by to působilo strašně," řekl Českému rozhlasu. 

"Podle mne jde o špatný přístup. Dovedu si to představit pouze v případě, kdy existuje podezření, že se někdo dopouští trestné činnosti. Pak by ale taková technika měla patřit do trestního vyšetřování," říká Humhal.

Podle psychologa by na provokace mohli doplatit i lidé, kteří jsou jinak poctiví. "Platili by zkrátka za to, že by se ve své naivitě nechali umluvit. Byla by tak neoprávněně potrestána spousta lidí," upozornil psycholog.

Vláda a korupce? Vina poslanců
Vláda ČSSD je přitom za neprůhledné zadávání veřejných zakázek často kritizována. Na tyto výtky zpráva reaguje jen konstatováním, že za vše mohou poslanci, kteří vládě zamítli novelu zákona o zadávání veřejných zakázek.

Nabádá tedy poslance, aby s vládou v tažení proti korupci více spolupracovali, a navrhuje založení projektu České protikorupční koalice. Měla by spojit parlamentní politické strany, kompetentní úředníky a experty z univerzit k vytvoření "neformální diskusní platformy".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz