Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vláda podpořila strop věku odchodu do důchodu 65 let

  • 140
Do penze by lidé měli odcházet nejpozději v 65 letech. Alespoň tak to chce vláda Bohuslava Sobotky, která to navrhuje parlamentu. Již minulý týden se na tom shodli lídři ČSSD, KDU-ČSL a nakonec i ANO, které mělo původně výhrady. Ministři podle premiéra hlasovali jednomyslně.

„Vláda jednomyslně schválila zákon, který zastropuje věk pro odchod do důchodu na max 65 letech. Pozitivně se dotkne narozených po roce 1965,“ napsal na Twitteru předseda vlády Sobotka.

05.září 2016 v 14:36, příspěvek archivován: 05.září 2016 v 14:42

Vláda jednomyslně schválila zákon, který zastropuje věk pro odchod do důchodu na max 65 letech. Pozitivně se dotkne narozených po r. 1965.

Věk, kdy mají lidé možnost odejít do důchodu, se každý rok u mužů zvyšuje o dva měsíce a u žen o čtyři měsíce.

Česká republika je jedinou zemí v Evropské unii, která nyní nemá pevně stanoven odchod do důchodu. „Hranice 65 let je sociálně i rozpočtově únosná. Některé země v Evropě ji mají ještě nižší,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Lidé, kteří celý život pracovali, si podle Sobotky zaslouží důstojné stáří naplněné odpočinkem. Jeho ČSSD na splnění tohoto slibu postavila i část své volební kampaně.

Hnutí ANO mělo ještě před pár dny k zastropování důchodového věku výhrady, ale ve chvíli, kdy se jasně pro vyslovili vedle ČSSD i lidovci, šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš změnil rétoriku. „Je důležité říci občanům, že zastropování odchodu do důchodu má přímou souvislost i s výší důchodu,“ upozornil Babiš.

Čím nižší bude stanoven důchodový věk, tím to bude podle něj pro stát dražší. „Chtěli jsme vést nějakou debatu, že nás to bude stát 67 miliard. Lidé musí vědět, že to má přímou návaznost na rozpočet,“ řekl správce státní kasy.

Nastavení důchodového věku se bude pravidelně hodnotit. S tím, jak se bude průměrný lidský věk prodlužovat, strop se bude revidovat. Tak, aby stále platilo, že čtvrtinu svého života prožijí lidé v důchodu (podrobnosti čtěte zde).

Je to plakátový populismus vlády, zní kritika vlády zprava

Vláda už za své rozhodnutí a návrh, který posílá parlamentu, sklidila kritiku pravicové opozice. „Jde o ryzí ukázku plakátového populismu současné vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Takový návrh vůbec nic neřeší. Naopak budoucí důchodce znejistí. Alibistické je sdělení, že se budou zkoumat parametry důchodového systému každých pět let a na základě tohoto se reálně a dnes nepředvídatelně věk odchodu do důchodu zase upraví,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková.

„Místo, aby vláda skutečně řešila systémovou změnu, která umožní důstojné důchody v budoucnu, tak si kupuje voliče, kterých se to navíc vůbec netýká. A také je třeba si otevřeně říci, z čeho budeme, a to každoročně, důchodový účet doplácet. Zda z výdajů na obranu státu, zdravotnictví, nebo snad školství? Není divu, že ani důchodová komise, která se návrhem na zastropování věku odchodu do důchodu zabývala, takový nápad neodsouhlasila,“ reagovala na rozhodnutí vlády TOP 09.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video