Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda podpořila strop věku odchodu do důchodu 65 let

  14:35aktualizováno  15:32
Do penze by lidé měli odcházet nejpozději v 65 letech. Alespoň tak to chce vláda Bohuslava Sobotky, která to navrhuje parlamentu. Již minulý týden se na tom shodli lídři ČSSD, KDU-ČSL a nakonec i ANO, které mělo původně výhrady. Ministři podle premiéra hlasovali jednomyslně.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Vláda jednomyslně schválila zákon, který zastropuje věk pro odchod do důchodu na max 65 letech. Pozitivně se dotkne narozených po roce 1965,“ napsal na Twitteru předseda vlády Sobotka.

05.září 2016 v 14:36, příspěvek archivován: 05.září 2016 v 14:42

Vláda jednomyslně schválila zákon, který zastropuje věk pro odchod do důchodu na max 65 letech. Pozitivně se dotkne narozených po r. 1965.

Věk, kdy mají lidé možnost odejít do důchodu, se každý rok u mužů zvyšuje o dva měsíce a u žen o čtyři měsíce.

Česká republika je jedinou zemí v Evropské unii, která nyní nemá pevně stanoven odchod do důchodu. „Hranice 65 let je sociálně i rozpočtově únosná. Některé země v Evropě ji mají ještě nižší,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Lidé, kteří celý život pracovali, si podle Sobotky zaslouží důstojné stáří naplněné odpočinkem. Jeho ČSSD na splnění tohoto slibu postavila i část své volební kampaně.

Hnutí ANO mělo ještě před pár dny k zastropování důchodového věku výhrady, ale ve chvíli, kdy se jasně pro vyslovili vedle ČSSD i lidovci, šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš změnil rétoriku. „Je důležité říci občanům, že zastropování odchodu do důchodu má přímou souvislost i s výší důchodu,“ upozornil Babiš.

Čím nižší bude stanoven důchodový věk, tím to bude podle něj pro stát dražší. „Chtěli jsme vést nějakou debatu, že nás to bude stát 67 miliard. Lidé musí vědět, že to má přímou návaznost na rozpočet,“ řekl správce státní kasy.

Nastavení důchodového věku se bude pravidelně hodnotit. S tím, jak se bude průměrný lidský věk prodlužovat, strop se bude revidovat. Tak, aby stále platilo, že čtvrtinu svého života prožijí lidé v důchodu (podrobnosti čtěte zde).

Je to plakátový populismus vlády, zní kritika vlády zprava

Vláda už za své rozhodnutí a návrh, který posílá parlamentu, sklidila kritiku pravicové opozice. „Jde o ryzí ukázku plakátového populismu současné vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Takový návrh vůbec nic neřeší. Naopak budoucí důchodce znejistí. Alibistické je sdělení, že se budou zkoumat parametry důchodového systému každých pět let a na základě tohoto se reálně a dnes nepředvídatelně věk odchodu do důchodu zase upraví,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková.

„Místo, aby vláda skutečně řešila systémovou změnu, která umožní důstojné důchody v budoucnu, tak si kupuje voliče, kterých se to navíc vůbec netýká. A také je třeba si otevřeně říci, z čeho budeme, a to každoročně, důchodový účet doplácet. Zda z výdajů na obranu státu, zdravotnictví, nebo snad školství? Není divu, že ani důchodová komise, která se návrhem na zastropování věku odchodu do důchodu zabývala, takový nápad neodsouhlasila,“ reagovala na rozhodnutí vlády TOP 09.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Najdete na iDNES.cz