Vláda Petra Nečase by měla pokračovat díky platformě Karolíny Peake.

Vláda Petra Nečase by měla pokračovat díky platformě Karolíny Peake. | foto: ČTK

Nečas burcoval své poslance. Vláda se nedožije roku 2014, míní opozice

  • 1383
Jen sto jistých, spolehlivých hlasů má vláda Petra Nečase, která ustála rozpad Věcí veřejných. V pátek jí při hlasování o důvěře slibují hlas i tři poslanci nyní už opozičních VV Milan Šťovíček, Miroslav Petráň a Otto Chaloupka. Z toho plyne, že vláda důvěru získá. Opozice předvídá, že až do roku 2014 stejně nevydrží.

Ještě ráno před hlasováním se setkali koaliční poslanci a Nečas k nim měl motivační projev. "Požádal jsem je o důvěru a taky jsem řekl, že koaliční partneři musí držet při sobě, protože pokud bude vyslovena důvěra, čekají nás ostré parlamentní bitvy, které zvládneme jen při schopnosti naleznout a dodržovat kompromisy," řekl po schůzce vládních poslanců Nečas.

Kdo podrží Nečasovu vládu

92 hlasů ODS a TOP 09

8 poslanců platformy Karolíny Peake

3 poslanci opozičních Věcí veřejných (Milan Šťovíček, Miroslav Petráň, Otto Chaloupka)

Vládě pomůže i David Kádner z VV, který se nezúčastní hlasování a sníží kvórum. K vyslovení důvěry přitom stačí nadpoloviční většina přítomných.

Vládu by mohli v pátek podpořit také dva nezařazení poslanci Michal Doktor a Pavel Bém (oba dříve ODS)

Na mimořádnou schůzi dorazili opoziční poslanci v plném počtu. "Na hlasování dorazí všech 55 našich poslanců, i Alfréd Michalík, který měl jistý zdravotní problém. A všichni budeme jednotně hlasovat proti vládě," řekl iDNES.cz šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. "Až do konce řádného volebního období podle nás vláda nevydrží. Nejspíš může padnout na církevních restitucích," odhadl Tejc.

I druhá opoziční strana, komunisté, ohlašuje stoprocentní účast svých lidí při hlasování. "Věci veřejné už prokázaly, že jsou velmi nestabilní. I když se teď část poslanců rozhodla spolu s Karolínou Peake podporovat vládu, časem zvítězí touha těchto lidí po vlastní prezentaci a vláda podle mě nevydrží až do konce volebního období," odhadl pro iDNES.cz šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

ODS vycouvala z podmínky, že Peake musí sestavit klub

Vládní strany velmi rychle vycouvaly z rétoriky o možných předčasných volbách a z podmínek, které dával premiér Petr Nečas pro pokračování vlády. Karolína Peake, která odešla z Věcí veřejných se zdůvodněním, že se jí nelíbil ultimativní styl politiky strany, za kterou byla zvolena, dokázala na svou stranu přetáhnout zatím jen sedm dalších poslanců a to na vytvoření vlastního klubu nestačí.

Místo původně požadované "bezpečné většiny" se tak Nečas musí nyní smířit se stovkou hlasů, kterou pro hlasování o důvěře doplní tři poslanci, kteří zůstali v klubu VV a vládu nechají v pátek žít hlavně proto, aby nebyly nové volby.

Otto Chaloupka už jasně řekl, že dál nemůže vláda s jeho hlasem počítat. Relativně jistější vypadá další podpora od Milana Šťovíčka, který chce nechat vládu žít, pokud bude dodržovat program - jde mu hlavně o to, aby se nerozšiřovala těžba uhlí v jeho Ústeckém kraji a aby se změnil hornický zákon, z nějž má zmizet možnost vyvlastnění kvůli rozšiřování těžby (více zde).

Věci rozštěpené: tři pro vládu, jeden nehlasuje, osm proti

S vládou slibuje hlasovat i Miroslav Petráň, člen klubu VV a zároveň strany SNK-ED. Rozpolcenost "véčkařů" ještě dokazuje, že další poslanec Věcí veřejných David Kádner nebude hlasovat se svou stranou proti vládě a hodlá opustit hlasování.

Osm poslanců VV bude hlasovat proti vládě. Exministr Josef Dobeš k tomu iDNES.cz řekl, že vláda postavená na přeběhlících je pro něj větší zlo, než kdyby po předčasných volbách vládla levice. Doslova Dobeš prohlásil, že vláda s přeběhlíky je cestou do pekel, zatímco komunisté už nejsou žádní čerti (více zde).

Nestabilními hlasy pro Nečase, někdy pro vládu, ale ne bezvýhradně, budou nezařazení poslanci Michal Doktor a Pavel Bém. S jejich podporou nemůže vláda spíše počítat při zvyšování přímých daní a problémem pro ně mohou být i Tejcem zmiňované církevní restituce.

"O všem dalším se budeme bavit až poté, kdy vláda obdrží důvěru," řekl den před důležitým hlasováním premiér Nečas. Ve vládě zůstává neobsazené ministerstvo školství, které dříve patřilo VV. Podle informací iDNES.cz se klíčoví politici ODS a TOP 09 už neformálně bavili o tom, že by novým ministrem měla být renomovaná osobnost z akademické obce. Platforma Karolíny Peake totiž vzhledem k tomu, že vládě dodává jen osm pevných hlasů, nemůže mít nárok  na víc než tři křesla ve vládě (více zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video