Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda odsouhlasila elektronické občanky s čipy

  18:36aktualizováno  18:36
Vláda schválila návrhy zákonů o elektronických občanských průkazech a registrech informací. Podle nich by všechny potřebné údaje o českých občanech měly být od začátku roku 2010 shromážděny ve čtyřech základních registrech, které budou přístupné orgánům veřejné správy.

O nové doklady si podle ministerstva budou smět zažádat i osoby mladší 15 let nebo lidé bez trvalého pobytu v Česku. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Ministr vnitra Ivan Langer po jednání vlády řekl, že návrhy by usnadnily styk občanů s úřady. Registry by měly nutit úřady komunikovat mezi sebou místo zbytečného vyžadování stále stejných informací od občanů.

Podle ministrových návrhů by lidé měli možnost požádat o elektronicky čitelné občanské průkazy vybavené čipy nebo čárovými kódy napojenými na databáze. Tyto doklady by neobsahovaly rodné číslo či adresu držitele.

O nové doklady si podle ministerstva budou smět zažádat i osoby mladší 15 let nebo lidé bez trvalého pobytu v Česku. Další novinkou bude to, že občané budou moci v registrech zjišťovat, kdo a kdy si o nich vyhledával informace.

Registr osob, registr obyvatel, registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností mají nahradit dosavadní systém nejednotných a často duplicitních databází různých úřadů. Údaje uvedené v registrech budou úředníci automaticky považovat za důvěryhodné a nebudou už muset ověřovat jejich platnost a správnost jinde.

Občanům by tak například při stěhování na novou adresu odpadla povinnost hlásit změnu bydliště u několika státních institucí. Nově by změnu oznámili pouze jednou a ostatní úřady by si pak tuto informaci v příslušném registru samy vyhledaly.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Najdete na iDNES.cz