Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda odmítla Nečasův prorodinný balíček, zatížil by rozpočet

  17:47aktualizováno  17:47
Vláda odmítla takzvaný prorodinný balíček, který počítal se zavedením týdenní otcovské dovolené, vzájemné rodičovské výpomoci při hlídání dětí a firemních školek. Zavedení těchto změn by za současné hospodářské krize příliš zatížilo státní rozpočet, zdůvodnil po jednání vlády řekl premiér Jan Fischer.
Tvůrci balíčku chtějí umožnit rodičům skloubit péči o rodinu s prací.

Tvůrci balíčku chtějí umožnit rodičům skloubit péči o rodinu s prací.

Balíček původně připravovalo ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Petrem Nečasem (ODS), nestihlo jej ale předložit. Nečas proto společně s kolegyní Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL) návrh předložil jako poslanecký.

Stanovisko vlády není pro návrh konečnou, o osudu předlohy rozhodne Sněmovna. Nynější ministr Petr Šimerka vyjádřil již dříve obavu, že se balíček nestihne přijmout do říjnových předčasných voleb.

Prorodinný balíček počítá například se zavedením týdenní otcovské dovolené. Otci by se týden pobytu s novorozeným dítětem hradil z nemocenské podobně jako ženám mateřská dovolená, dostával by 70 procent denního vyměřovacího základu.

Alternativou k přeplněným jeslím a školkám by se měly stát i takzvané firemní školky, za jejichž zřízení by zaměstnavatele opět čekaly úlevy. Taková "miniškolka" by byla určena maximálně pro 4 děti od šesti měsíců do sedmi let. Měla by fungovat na neziskovém základě, náklady na zřízení a provoz "miniškolky" by si zaměstnavatelé mohli odečíst z daní.

Balíček měl upravovat také odměnu pěstounů. Nově by podle něj měli pěstouni v kolektivních zařízeních, například v SOS vesničkách, dostávat odměnu ve formě sociální dávky. Dosud jim odměnu platí zřizovatelé vesniček, kterým se ale nedostávají peníze.

Návrh by měl také usnadnit zavedení flexibilní pracovní doby. Zaměstnavatel, který vytvoří pracovní místo do 0,8 úvazku pro zdravotně postižené, starší lidi či rodiče dětí do deseti let, by mohl uplatnit slevu na sociálním pojištění.

Tvůrci balíčku chtějí umožnit rodičům skloubit péči o rodinu s prací.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz