Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda o korupci

  0:01aktualizováno  0:01
Vláda včera schválila Grossův koncept boje s korupcí. Spravedlivě lze konstatovat, že je v něm celá řada rozumných návrhů, a stejně spravedlivě musíme říci, že toho pořád mnoho chybí. Kvalitativním posunem v místní politice a politické kultuře je již to, že se o existenci korupce mluví.

Že ji vláda chce řešit jako nejvyšší prioritu a že se nevysmívá institucím, které na ni soustavně poukazují. V kontextu třinácti porevolučních let v Česku to není taková samozřejmost.

V dobách Klausova vládnutí ve Strakovce se existence korupce jaksi nepřipouštěla. ODS vždy žádala jasné a konkrétní důkazy, jinak prý byly zprávy o korupci pomluvou. Zemanovi vadilo úplatkářství, než se dostal k moci, pak už ho to nezajímalo.

Naopak: nekontrolovatelné schéma opoziční smlouvy korupční prostředí pohnojilo. Ideologicky to stojí tak, že pravice bude vždy v boji s korupcí více zdůrazňovat ekonomické nástroje, levice bude vždy více kontrolovat a sankcionovat. Pravice bude zdůrazňovat malý stát, málo byrokracie, levice malý stát propagovat nebude, protože státní zaměstnanci ji volí.

Po padesáti letech totalitního marasmu a morálního úpadku bude v našem případě nejlepší zahodit ideologické brýle a bojovat s korupcí všemi osvědčenými metodami. Musíme tedy zmenšit stát a požadovat za všech okolností jasné a transparentní rozhodování, ale potřebujeme také politiky, kteří budou lidem vtloukat do hlavy, že korupce je špatná věc, a kteří se sami budou chovat příkladně.

A musíme i přitvrdit sankce. Vždy je nejlepší nic originálního nevymýšlet a inspirovat se tam, kde se v boji s úplatkářstvím něco podařilo. Zajímavý je takový Singapur. Minimální stát, málo, zato královsky placených úředníků, nejpřísnější tresty. Za korupci se považuje třeba i spropitné v restauraci.

Singapur je však zemí orwellovskou, legrace si tam člověk neužije - bez ohledu na to, že se podařilo korupci zcela vymýtit a vykořenit. Jenže i mezní případy mohou být někdy inspirativní. Jsou totiž testem funkčnosti určitých metod a postupů.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz