Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda nesmí říkat, kolik obdrží lékaři

  23:07aktualizováno  23:07
- Vláda už napříště nebude smět mluvit do toho, kolik peněz dostanou privátní lékaři a nemocnice od pojišťoven - přinejmenším ne tolik jako dosud. Ústavní soud včera rozhodl, že způsob, jakým vláda rozhoduje o cenách za zdravotní péči, je v rozporu s ústavou, a nařídil úpravu příslušného předpisu. Vyhověl tak stížnosti privátních lékařů, kteří se opakovaně cítili vládními nařízeními poškozeni.
Změna má začít platit od začátku příštího roku současně s novým zákonem o veřejném zdravotním pojištění, který stanoví přesné podmínky pro jednání mezi pojišťovnami a zástupci lékařů a nemocnic.
Zatím není jasné, jaký může mít dopad včerejší poměrně průlomový verdikt Ústavního soudu na pacienty. Nikdo například neví, co se stane, když se pojišťovny s lékaři nedohodnou.
V takovém případě dosud vždy rozhodla vláda.
"Existují dvě možnosti. Buď budou dál platit smlouvy předchozí, nebo prostě žádné smlouvy existovat nebudou. Pak by se přešlo na pokladenský systém, který by se používal do doby, než by se strany dohodly. Vše záleží na tom, jak ministerstvo přepracuje zákon o veřejném zdravotním pojištění. Kolaps zdravotní péče ale rozhodně nehrozí," tvrdí prezident České lékařské komory David Rath.
Ovšem i pokladenský systém by mohl pacientům přinést značné obtíže - při něm člověk platí za péči přímo v hotovosti teprve později může o úhradu žádat pojišťovnu. Kdykoli však zejména privátní lékaři, kteří nebyli spokojeni s cenami, plánovali přechod na pokladenský systém, pojišťovny se hned nechaly slyšet, že zpětně nic proplácet nebudou.
Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla však jakékoli ohrožení pacienta odmítá. "Vláda jakožto ústavně odpovědný orgán musí mít schopnost zabránit excesům, ke kterým by došlo v případě neuvážené dohody," řekl agentuře ČTK ministr.
"Nevíme, v jakém rozsahu se příslušné ustanovení zákona změní. V žádném případě by se ale rozhodnutí nemělo dotknout pacientů," uvedla tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Kateřina Zamastilová.  Podle předsedy České lékařské komory Davida Ratha je však případný dočasný přechod na pokladenský systém jednou z možností.
"Tento stav může nastat. Je to i vyzkoušené. V šedesátých letech fungoval v Rakousku pokladenský systém asi čtyři měsíce, než se strany domluvily," říká Rath.
Včerejší rozhodnutí Ústavního soudu vychází vstříc privátním lékařům, kteří se mnohdy cítili verdikty vlády o cenách poškozeni.
Vláda podle nich často zvýhodňovala nemocnice, například aby mohly zvýšit platy zaměstnancům, jak to kabinet sliboval.
Podle soudu mají i privátní lékaři právo na přiměřený zisk nový zákon musí zohlednit ústavní princip, který říká, že každý má právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost.
"Toto rozhodnutí Ústavního soudu vytváří podmínky, aby se do soukromého zdravotnictví dostalo více peněz. Musí se vyjít z toho, že ne veškerou péči je možné hradit z fondu zdravotního pojištění," řekl po verdiktu předseda Svazu soukromých lékařů Jaroslav Henzl, který neskrýval radost z nálezu Ústavního soudu.
Soud skutečně ostře vytkl vládnímu kabinetu, že při svém rozhodování o cenách za zdravotní péči nebere ohled na soukromé lékaře. "Státní a veřejnou regulací je třeba stanovit cenu tak, aby nevylučovala možnost tvorby zisku. Opačný postup má za důsledek znemožňování podnikatelské aktivity," uvedl soudce Ústavního soudu Pavel Holländer.
Zdravotníci rozhodnutí Ústavního soudu vesměs vítají.
"Vláda nemůže rozhodovat o cenách zdravotní péče. Zatím jsme se s pojišťovnami vždy dohodli, ale tento bod zákona nás velice znevýhodňoval. Pojišťovny budou mít nyní větší zájem dohodu uzavřít. Nebudeme tedy již v jejich rukách," říká Václav Šmatlák, prezident Asociace praktických lékařů.
Také šéf lékařské komory David Rath s včerejším výrokem soudu souhlasí: "Je to zásadně dobře. Žalobu jsme také od začátku podporovali a částečně jsme svým kolegům i pomáhali.
Taková praxe není v žádné okolní zemi, kde mají podobný systém, například v Rakousku nebo Německu." U Ústavního soudu si stěžovalo sto čtyřiatřicet soukromých lékařů na způsob, jakým vláda rozhodovala o cenách na druhé pololetí loňského roku: kabinet jim například stanovil limit, že si mohou vydělat maximálně pětadevadesát procent toho, co v minulém období.
"To znamená, že pět procent by odpracovali zadarmo," řekl soudce Vojen Güttler.
Soukromí lékaři původně požadovali, aby Ústavní soud rozhodnutí vlády zrušil. Soud však zatím pouze zrušil příslušnou část zákona, a to až počínaje lednem příštího roku. O požadavku lékařů bude Ústavní soud nyní znovu rozhodovat.
V soudním líčení, které trvalo déle než tři hodiny, vyslechl soud jako svědky ministra zdravotnictví Bohumila Fišera a ředitelku Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřinu Musílkovou.
Ministr Fišer uvedl, že je ve funkci teprve krátce, ale připustil, že během následujících týdnů bude muset řešit podobný problém.
Dohoda mezi lékaři a pojišťovnami o cenách na příští pololetí totiž opět ztroskotala.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Zeman půjde do voleb s číslem sedm, Drahošovi vylosovali devítku

Prezidentská debata iDNES.cz a Informačního centra o NATO zleva Petr Hannig,...

Prezidentští kandidáti dostali volební čísla, s nimiž se v lednových volbách budou ucházet o hlasy voličů. Stávající...Najdete na iDNES.cz