Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda nepodpoří kontroly domácích kotlů, argumentuje ochranou soukromí

  17:39aktualizováno  17:39
Vláda nepodpoří návrh Moravskoslezského kraje, který chce prosadit chybějící kontrolu domácích topenišť a umožnit vstup kontrolorů do domů i bez souhlasu majitele. Podle premiéra Jana Fischera by prosazení novely znamenalo průlom do soukromí. Vláda se domnívá, že je možné kontrolovat, čím lidé topí - podle kouře.
Smog v Ostravě. Ilustrační foto

Smog v Ostravě. Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Bez ohledu na názor vlády posoudí předlohu novely zákona o ovzduší Sněmovna.

"Rozhodnutí vlády respektuji. Očekávám, že se v Poslanecké sněmovně na toto téma rozhoří živá diskuse, a pevně věřím, že Sněmovna naši zákonodárnou iniciativu přijme," řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák (ČSSD).

Cílem kraje je, aby se na stejnou úroveň kontroly dostali nejen velcí a střední znečišťovatelé, ale i lidé v rodinných domcích, kteří si topí pomocí kotlů, a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) je zatím nemá možnost kontrolovat.

Hejtman Palas: Žijeme tu v jedné velké plynové komoře

"Lokální topidla jsou tím největším problémem, druhým jsou velké průmyslové podniky a třetím doprava. Všechny se snažíme nějakým způsobem řešit, protože na Ostravsku žijeme v jedné plynové komoře," řekl hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Věří, že ministerstvo životního prostředí a parlament vymyslí normu, která kraji pomůže problém vyřešit.

Kontrolovat pouze kouř je však podle Nováka velmi problematické. "Kouř není žádným měřítkem. K takovému měření nikdo zatím nepřistoupil, protože si s ním orgány ochrany ovzduší neví rady. Navíc jsem přesvědčen, že právo jednotlivce na soukromí končí tam, kde jsou narušována práva ostatních na čisté životní prostředí," reagoval Novák na argumenty vlády.

Současný zákon o ochraně ovzduší podle něho v obecné rovině popisuje, jaká jsou paliva, jak se mají využívat, co se nesmí a zakazuje. "Povinnosti sice ukládá velkým, středním i malým zdrojům znečištění, ale u těch není žádná možnost kontroly," řekl již dříve náměstek.

Dodal, že paradoxem je, že například dřevařská firma může využívat stejný kotel jako domácnost, ale zatímco živnostník musí pravidelně předkládat revize a může být kontrolován, u domácích topenišť nic takového dosud nefunguje. "Také domkaři by měli dokladovat, že mají revize kotlů, mají funkční kouřovody a používají paliva, pro něž jsou kotle určeny. V okamžiku nedodržení podmínek, popřípadě podezření, chceme umožnit ČIŽP možnost kontroly," uvedl Novák.

Malé zdroje znečištění se podle něj významným způsobem podílejí na celkovém znečištění ovzduší prachem. Podle odborníků je jejich podíl v Moravskoslezském kraji až třetinový. Lidé totiž mnohdy v kotlích spalují téměř vše, co hoří.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v republice, přestože se v roce 2008 jeho stav meziročně zlepšil. Zhruba o třetinu se zmenšila plocha se zhoršenou kvalitou ovzduší. Vyskytovala se asi na 1 960 kilometrech čtverečních, tedy na třetině území kraje. Celkové údaje za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

Minulý týden se kraj navíc potýkal s výrazně zhoršenou imisní situaci, při níž byly denní koncentrace polétavého prachu až jedenáctinásobně překročeny.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz