Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda nemocnicím odložila splácení úvěru o dva roky

  16:45aktualizováno  16:45
Praha - Splácení vládního úvěru přesahujícího 1,5 miliardy korun odložila vláda nemocnicím Motol a Všeobecké faklutní na Karlově náměstí o dva roky. Úvěr obě nemocnice dostaly na vyrovnání dluhů svým dodavatelům v roce 1997. "Vláda dnes schválila přerušení splácení jistiny na dva roky, tedy od 1. ledna 2001 do konce prosince 2002," řekl mluvčí vlády Libor Rouček. Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík rozhodnutí vlády uvítal. "Znamená to, že dva roky nebudeme muset nic platit, a to ani úroky, které na sebe už před rokem převzala vláda," vysvětlil.

Motol má platit z jistiny necelých 68 miliónů korun ročně. Při celkové půjčce 550 miliónů, kterou nemocnice splácí teprve rok, je splácení rozloženo na osm let.

"Pro nemocnici je to velká úleva, do roku 2002 nebudeme muset nic splácet, což nám dovolí vyrovnat se s plánovaným navýšením mezd, které nemocnici v příštím roce vyjde na 55 miliónů korun," řekl Ludvík.

O zvýhodněných úvěrech pro zadlužené nemocnice rozhodla vláda na návrh tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Stráského v dubnu 1997.

Všeobecné fakultní nemocnici poskytla jednu miliardu korun, Motolu 550 miliónů, zdravotním pojišťovnám a dalším zařízením 954 miliónů korun.

Nemocnicím dala vláda dvouletý odklad splatnosti a poté měly úvěr splatit do deseti let. Úrok činil pět procent a rozdíl do komerční úrokové výše hradil stát. Pojišťovny dostaly jednoroční odklad a dluh musely splatit za rok. Úrok činil v jejich případě osm procent, rozdíl hradil Fond národního majetku.

Podle Stráského tak na rozdílu mezi poskytnutým úrokem a komerčním úrokem stát daroval zdravotnictví 1,3 miliardy korun.

 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz