Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda navrhuje zvýšit plat politiků

  0:01aktualizováno  0:01
Základní platy poslanců, ministrů i dalších ústavních činitelů by se příští rok podle vlády měly zvýšit. Ministři přitom zatím tvrdili, že až roku 2006 zůstanou platy politiků kvůli reformě veřejných financí "zmrazené" a nebude se s nimi hýbat.

Pokud návrh vlády schválí parlament, vzroste roční základní výdělek politika o dvacet procent jednoho jeho měsíčního platu.

Řadový poslanec si tak přilepší ročně o 9300 korun, premiér o 27 tisíc korun. K platu přitom politici dostávají různé náhrady, například za to, když jako mimopražští do parlamentu dojíždějí.

"Vláda vyhověla požadavku ministra spravedlnosti, a to kvůli soudcům a státním zástupcům," řekl MF DNES premiér Vladimír Špidla. Ministr Karel Čermák přesvědčil kabinet tvrzením, že by nebylo správné, aby příští rok reálně klesly platy soudců a státních zástupců, protože by to ovlivnilo jejich nezávislost.

Ministři ve středu také rozhodli, že od příštího roku budou všichni lidé placení ze státního rozpočtu dostávat jen dvanáct platů. Třinácté a čtrnácté platy mají být zrušeny a místo toho se učitelům či úředníkům "rozpustí" do jejich dvanácti platů dvacet procent jednoho měsíčního příjmu.

To považují zaměstnanci placení státem za nepřijatelné. Již letos přitom mají dostat jen deset procent třináctého a deset procent čtrnáctého platu. Politici jsou na tom lépe. Čtrnáctý plat pro ně navrhla sice vláda zrušit, ale z třináctého dostanou politici již v červnu polovinu. "Nenašli jsme způsob, jak to srovnat," tvrdí premiér.

Platy politiků porostou, přestože jsou zmrazené
Výplaty politiků se budou počítat jinak. Ne podle nejvyššího platu úředníků jako dosud, ale budou trojnásobkem průměrného platu.

Zákon, který s tím počítá, byl již přijat. Vláda teď navrhuje odložit jeho účinnost o dva roky. Platy ministrů a dalších politiků jsou sice nyní "zmrazené" a podle původních plánů vlády neměly až do roku 2006 růst, ale nyní je vše trochu jinak.

Ministři si chtěli od příštího roku bez náhrady zrušit jak třinácté, tak čtrnácté platy, ale nakonec kvůli soudcům a státním zástupcům změnili plán. Právě soudci už totiž v minulých letech u Ústavního soudu uspěli se stížnostmi na zrušení svých čtrnáctých platů.

Ministři proto ve středu navrhli, aby nejen soudcům, ale i politikům vzrostl částečně od příštího roku základní plat místo dosud vypláceného třináctého platu. "Nejde to udělat tak, aby se to politiků netýkalo. Je to jeden zákon," vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Politici si přilepší
Už nyní je však velmi pravděpodobné, že v budoucnu přijde ještě mnohem výraznější růst platů politiků, než bylo navrženo. Jde o to, že již bývalá Zemanova vláda i s tehdejším ministrem práce a sociálních věcí Vladimírem Špidlou protlačila parlamentem nový služební zákon pro státní zaměstnance.

A právě ten zřejmě přinese razantní nárůst platů politiků. Plat poslance či ministra by se totiž podle zákona, jehož účinnost vláda ve středu navrhla odložit na rok 2007, vypočítával z trojnásobku průměrného platu v nepodnikatelské sféře. Podle Českého statistického úřadu byl tento průměrný plat 16 785 korun.

Pokud by tedy služební zákon platil již příští rok, poslanec by si přišel měsíčně na 50 400 korun. Dostal by tak téměř o čtyři tisíce korun více než nyní. Je přitom pravděpodobné, že do roku 2005 průměrný plat, od nějž se má odvíjet měsíční plat politiků od roku 2007, dále vzroste.

"Nepředpokládám, že pak dojde k nějakému výraznému skokovému nárůstu platů," tvrdil přitom včera MF DNES premiér Špidla.

Přepíšou vládní plány poslanci?
Plány vlády, která chce zrušit třinácté a čtrnácté platy a spolu s tím upravit příjmy politiků, mohou ještě výrazně předělat poslanci.

"Budeme navrhovat, aby se plat politiků nějakým způsobem odvíjel například od minimální mzdy," řekl ve středu předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Komunisté podle něj také budou prosazovat, aby místo rušených třináctých a čtrnáctých platů dostali státní zaměstnanci více přidáno k běžným dvanácti platům.

ODS se podle svého ekonomického experta Martina Kocourka bude chovat jinak. "My se zrušením třináctých platů souhlasíme. A je podle mě správné, že jsou platy politiků zmrazené. Není třeba na nich něco měnit," uvedl Kocourek.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Zeman se s Drahošem hádal o migraci. Babiše premiérem jmenuje v únoru

Miloš Zeman a Jiří Drahoš v debatě kandidátů na prezidenta na Primě

Andrej Babiš bude podruhé jmenován premiérem do konce února. Prezident Miloš Zeman to řekl v debatě se soupeřem v boji...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Na zdravotnické škole v Brně vládne strach, potvrdila také inspekce

Atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici kritizuje...

Klima nedůvěry a strachu. Tak označuje atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici část ze šesti...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Najdete na iDNES.cz