Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci mají víc hlídat hospody, herny či zda nejsou nezletilí opilí

  9:53aktualizováno  13:41
Některá nová oprávnění by měli podle vlády získat strážníci městských a obecních policií. Mohli by vstupovat například do restaurací po zavírací době, navíc i do neveřejných částí v případě, že by se tam podával alkohol a cigarety nezletilým. Budou moci testovat i to, zda nejsou nezletilí pod vlivem alkoholu či drog.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Leo Nikolaev pro iDNES.cz

Obdobné oprávnění ke kontrole, zda se lidé mladší 18 let neúčastní hazardu, by měli mít také ve vztahu k hernám. Počítá s tím novela zákona o obecní policii, na kterou ve středu kývla vláda.

V současnosti je strážníkům umožněn vstup do provozoven pouze v otevírací době a do míst určených pro zákazníky. "Přitom často dochází k situacím, kdy je strážníkům odepřen vstup například s odkazem na to, že v provozovně probíhá soukromá akce," uvádí se v důvodové zprávě k vládnímu návrhu.

Strážníci by nově měli získat oprávnění vyzvat nezletilé k provedení orientačního testu, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo drog. Budou je rovněž moci poslat na lékařské vyšetření.

Návrh také upravuje a doplňuje okruh přestupků, které je obecní policie oprávněna projednávat v blokovém řízení. Strážníkům se má například vrátit možnost ukládat blokové pokuty řidičům za jízdu na červenou. Zákon by měl také upřesnit, ve kterých případech musí strážník z auta odstranit takzvanou botičku.

Podle ČSSD je motivace návrhu jasná, posílené městské a obecní policie by měly nahradit chybějící policisty. Stínový ministr vnitra a předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jeroným Tejc nesouhlasí s tím, aby bezpečí občanů záviselo na tom, jak bohatá je ta která obec a kolik platí na svou obecní policii. "Zajištění bezpečnosti na celém území je jednou ze základních funkcí státu - ne obcí a měst," zdůraznil Tejc.

V České republice slouží téměř devět tisíc strážníků. Obecní policii má zřízenou 350 měst a obcí. Přibližně stejný počet obcí má s některým městem nebo obcí uzavřenou veřejnoprávní smlouvu, na základě které dohlíží strážníci na veřejný pořádek i v těchto místech.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Projekty na střední Moravě za 100 milionů jsou sporné, zjistili auditoři

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Z vedení Zlínského kraje zní hlasy, aby vedení Regionálního operačního programu Střední Morava zveřejnilo seznam...

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Sníh komplikuje dopravu, je uzavřená D1 a pro kamiony přechod v Harrachově

Ilustrační snímek

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo na kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Najdete na iDNES.cz