Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda na poslední chvíli slíbila návod, jak zatočit s extremisty

  13:40aktualizováno  16:07
Odstupující Topolánkova vláda tvrdí, že do dvou týdnů přijme strategii pro boj s extremismem. Slibuje ji už několik měsíců, k činnosti ji ale přiměl až brutální útok na romskou rodinu ve Vítkově. Kabinet chce proti extremismu bojovat represí i prevencí. Podrobnosti ale zatím tají.

Ministr vnitra Ivan Langer dostal zadání vypracovat strategii boje proti extremismu už v listopadu. Vláda tak nyní jen urychlí její dokončení a přijetí.

Podle Langerova vyjádření z konce března má mít materiál dvě části. První, stěžejní se měla zabývat kořeny extremismu v sociálním vyloučení minorit. Měl ji připravit ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Jeho ministerstvo se však v nové úřednické vládě ruší.

Premiér Mirek Topolánek dnes odmítl specifikovat, co tedy bude obsahem strategie. Podrobnosti zveřejní odstupující kabinet až za dva týdny.

Topolánek slíbil, že bude obsahovat "celou řadu konkrétních kroků". Uvedl jediný příklad. Úřady by měly mít na povolení či nepovolení demonstrace tři pracovní dny, nikoli kalendářní, jak je tomu dnes. Dá jim to více času ověřit pravé cíle akce.

Růst extremismu jste zavinili vy, viní vládu ČSSD

Vládu k urychlení boje proti extremismu vyprovokoval nedělní útok na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku, po němž zůstává v kritickém stavu dvouletá holčička. Topolánek už v neděli útok odsoudil a připustil jeho spojení se sílícím pravicovým extremismem. ČSSD ale dnes Topolánkův kabinet obvinila, že právě on nárůst extremismu zavinil.

"...připomínáme naprostý diletantismus ministerstva vnitra pod vedením Ivana Langera, kdy přes opakované žádosti Nejvyššího správního soudu nebylo Langerem vedené ministerstvo schopno vypracovat standardní žalobu na zrušení Dělnické strany," uvedla ČSSD.

Také nezávislí politologové míní, že hlavním důvodem, proč soud v březnu Dělnickou stranu nezakázal, byla špatně sepsaná žaloba. - čtěte Dělnická strana slaví, soud zamítl návrh vlády na její zrušení

Podle ČSSD a občanských iniciativ to vedlo k propagaci pravicového extremismu místo k jeho potlačení.

"Zpackaný pokus o rozpuštění DS je nakopl neuvěřitelně," řekl iDNES.cz Zdeněk Ryšavý z občanského sdružení Romea.

Zasadím se o zákaz Dělnické strany, slibuje Pecina

Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina, kterého ČSSD navrhuje do Fischerovy vlády na vnitro, dnes slíbil, že se v případě jmenování pokusí Dělnickou stranu znovu zakázat. Předseda úřednické vlády Jan Fischer ale ještě Pecinovi místo neslíbil.

Sdružení odpoledne vyzvalo Romy, aby se vyvarovali střetů s neonacisty, ale aby na svou ochranu založili hlídky. - čtěte Kvůli Vítkovu je třeba hned vytvořit ochranné hlídky, míní Romové

Útok ve Vítkově v pondělí odpoledne komentoval i eurokomisař pro práci a sociální věci Vladimír Špidla. Vyjádřil soustrast obětem a znepokojení nad pravděpodobně rasově motivovaným útokem. Evropská komise je podle Špidly znepokojena nárůstem násilí proti Romům nejen v ČR, ale v celé evropské sedmadvacítce.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz