Vyplácení sociálních dávek bude podmíněno školní docházkou dětí. Ilustrační snímek

Vyplácení sociálních dávek bude podmíněno školní docházkou dětí. Ilustrační snímek | foto: ČTK

Vláda má recept, jak na romská ghetta a zločinnost. Bude stát miliardy

  • 2362
Vládní Strategie proti sociálnímu vyloučení, o které bude kabinet jednat v nejbližších dnech, by mohla v parlamentu způsobit zemětřesení. Doporučení z dokumentu budou stát miliardy, ale zisky by měly být mnohem větší: od úspor na platbě sociálních dávek po nižší kriminalitu.

Dokument, který už leží na stole premiéra Petra Nečase (ODS), doporučuje například zavedení nového povinného předmětu na základních a středních školách zaměřeného na finanční gramotnost v duchu hesla: Nemyslíš? Zaplatíš!

Děti ze sociálně slabých vrstev by se měly navíc rozmisťovat ve školách tak, aby se nevytvářely segregované školy pro sociálně vyloučené vedle škol pro "normální".

Vyplácení sociálních dávek bude navíc podmíněno školní docházkou dětí. Autoři strategie přiznávají, že se to neobejde bez nemalých dodatečných nákladů. V konečném důsledku na tom státní kasa vydělá: přibude kvalifikovaných lidí, zmenší se nezaměstnanost, a tudíž i vyplácení podpory, o kriminalitě nemluvě.

Jak na romskou lichvu?

Strategie pamatuje i na policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Měli by mu přibýt dva policisté vyškolení a detailně seznámení s lichvou. A opět: vnitro by sice tento krok přišel na statisíce, měsíční obrat jednoho lichváře přesahuje na druhé straně půl milionu nezdaněných korun. Roční obrat lichvářských skupin přesahuje pak v Česku půl miliardy.

"Ti experti by nám mohli navíc pomoci v šetření jiných zločineckých fenoménů," vítá nápad šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

V Česku je přes tři stovky lokalit s naprosto zanedbanými byty, za něž Romové mnohdy platí neúměrně vysoké nájemné. Strategie proto navrhuje výstavbu dostupných bytů pro nízkopříjmové skupiny. Zároveň doporučuje zefektivnit vymáhání nájemného a zavedení pojistného, pokud nájemník nebude moci zaplatit.

Ministerstva financí, práce či školství, která MF DNES oslovila, chtějí náklady na začlenění sociálně vyloučených lidí čerpat z unijních fondů. "Státní pokladně to přinese úspory a lidem žijícím v sousedství vyloučených lokalit zlepšení života," věří mluvčí resortu práce Viktorie Plívová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video