Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda navrhla otcovskou, placený týden doma pro tatínky s novorozencem

  11:52aktualizováno  19:00
Kromě mateřské bude i „otcovská“. Vláda posílá do parlamentu návrh, podle nějž budou moci zůstat po porodu s dítětem doma kromě matky týden i tatínkové a nebudou si přitom muset brát dovolenou nebo neplacené volno. Od státu budou dostávat takzvanou „otcovskou“, příspěvek vypočítávaný stejně jako mateřská.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Podpora rodin s dětmi je důležitá. Schválili jsme tzv. otcovskou dovolenou. Umožníme otcům, aby zůstali s novorozenci týden doma,“ napsal na svůj twitterový účet v průběhu jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka.

11.května 2016 v 11:41, příspěvek archivován: 11.května 2016 v 11:50

Podpora rodin s dětmi je důležitá. Schválili jsme tzv. otcovskou dovolenou. Umožníme otcům, aby zůstali s novorozenci týden doma.

„Je to pro otce, kteří si platí nemocenské pojištění,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Výše dávky bude 70 procent denního vyměřovacího základu a bude tedy výhodná hlavně pro lidi s nižšími příjmy, protože bude plně nahrazovat ušlou čistou mzdu vycházející z hrubého příjmu od 15 tisíc do 25 tisíc korun měsíčně. Pro otce s vysokým, výrazně nadprůměrným platem, bude dál finančně výhodnější vzít si dovolenou.

Roční náklady na otcovskou ministryně Marksová odhaduje na 700 až 900 milionů korun ročně. Otcovskou ještě musí schválit parlament, takže konečnou podobu nové otcovské dají poslanci a senátoři.

Babiš se zdržel, není jisté, co udělá ANO ve Sněmovně

Ministr financí Andrej Babiš z ANO se zdráhal na otcovskou kývnout. Podle něj by byla přípustná jen v případě, že bude rozpočtově neutrální, tedy že pokud dostane nějaké peníze otec, že se bude krátit mateřská. Ale Babiše, který se zdržel hlasování, ministři z ČSSD a KDU-ČSL přehlasovali.

„Nevím, musím se s nimi poradit, jak to vidí,“ odvětil ministr Babiš na otázku iDNES.cz, zda poslanci za ANO návrh ve Sněmovně podpoří. „Nemyslím, že toto opatření pomůže vytvářet lepší vztah mezi otcem a dětmi,“ uvedl Babiš.

Při hlasování na vládě zvítězil argument Marksové, že podobné opatření platí už ve třiadvaceti zemích Evropské unie, z toho v sedmnácti je dávka placena dokonce sto procenty mzdy tatínka. Takový příspěvek existuje například ve Velké Británii, Španělsku, Francii, Maďarsku či v Polsku. Marksová zdůraznila, že otcovská posiluje výrazně vazbu mezi otcem a dítětem a také vztahy v celé rodině.

Další část novely zákona o nemocenském pojištění, jejíž projednávání vláda v pondělí přerušila, se týká sirotčích důchodů a rozšíření ošetřovatelského volna na členy rodiny v přímé linii, kteří nežijí s nemocným ve společné domácnosti - například když se vnučka stará o některého z nemocných prarodičů. „To zpřesnění, které mám do týdne na vládu dodat, se týká zejména sirotčích důchodů, jejich počtu a výše těch důchodů,“ říká Marksová.

V zákoně o nemocenském pojištění vláda podle Sobotky také podpořila dobrovolné hasiče. Pokud onemocní v důsledku nasazení, budou mít nárok na stoprocentní nemocenskou.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz