Vláda kvůli Sazce možná změní zákon

  • 258
Šéf mocné loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák vytáhl ve sporu s vládou novou zbraň. Říká, že nebude ze sportovních utkání v nově postavené Sazka Areně platit státu devatenáctiprocentní daň ze vstupného, kterou vláda nedávno prosadila.

Chce využít toho, že kulturní akce jsou zdaněny méně - jen pěti procenty.

"Holt zápas Sparta - Slavie bude za korunu, ze které odvedeme 19 procent. Ale předtím bude krátké vystoupení Pepy Vyskoče s harmonikou za 150 korun, zdaněné pěti procenty, protože je to kulturní akce," řekl Hušák pro deník Sport. "Vláda si o to sama řekla. Bohužel jsme předem nuceni k podvodům," dodal.

Na takovou fintu, která by se mohla stát návodem i pro další pořadatele, je už připraveno reagovat ministerstvo financí. "V tom případě bychom museli navrhnout novelu zákona, která by jasně určila, co je sportovní a co kulturní akce," konstatoval jeho mluvčí Marek Zeman.

Pokračuje tak Hušákův spor s vládou. Ta mu odmítla dát garance za úvěry na stavbu haly. Hušák pak na oplátku nepozval premiéra Vladimíra Špidlu na slavnostní otevření Sazka Areny. Ministryně školství Petra Buzková následně vyzvala akcionáře Sazky, aby Hušáka odvolali z funkce. Ti to však odmítli.

Politici hrozí Sazce, že jí vezmou výhody
Stačila jediná neuctivá věta šéfa Sazky Aleše Hušáka na adresu premiéra Špidly a někteří politici už přemýšlejí, jak mocné loterijní firmě "zatopit". Ministryně školství Petra Buzková se zatím - zjevně neúspěšně - snaží dosáhnout Hušákova odvolání tlakem na akcionáře Sazky: sportovní svazy.

Snahu Buzkové zbavit se Hušáka odrážejí majitelé Sazky jednoduchou větou: "Nechápu, proč ministryně k něčemu vyzývá akcionáře soukromé firmy," diví se snaze Buzkové třeba Roman Ječmínek, prezident Autoklubu, který má v Sazce čtyři procenta.

"Proč si myslíte, že bychom měli poslechnout výzvu státní úřednice, byť vysoce postavené?" reaguje předseda Českého svazu tělesné výchovy Vladimír Srb, jenž sedí v představenstvu Sazky. ČSTV v Sazce drží rozhodující dvoutřetinový podíl.

Sazka je závislá na státu
Problém je však v tom, že Sazka fakticky čistě soukromou firmou není: vlastní ji několik sportovních svazů - a jejich představitelé připouštějí, že jim záleží i na dobrých vztazích s vládou. "Vláda drží každé sázkové povolení, navrhuje daňové změny," říká Ječmínek. "Špatná spolupráce s vládou by znamenala méně peněz pro sport."

"Téma Sazka" rozděluje české politiky už léta, a to bez ohledu na jejich stranickou příslušnost. Sazka však zatím vždy dokázala najít v důležitých věcech s většinou politiků společnou řeč bez ohledu na názor vlády.

Naposledy před měsícem jí poslanci přes protesty ministra financí prodloužili daňové výhody až do konce letošního roku. Politici proto tvrdí: Pokud Sazka žádá výhody, mělo by ji zajímat, co si myslíme.

"Kdyby se Sazka dostala do situace, že by kvůli splácení haly bylo ohroženo financování sportu, byl by to politický problém," říká šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Opoziční poslanec Martin Říman z ODS jde ještě dál. "Sazka měla přijít o všechny výhody, které jí stát garantuje," tvrdí rezolutně.

"Na některé hry má dokonce téměř zajištěnu exkluzivitu. Je to něco, co nemá v tržní ekonomice co dělat. Jsem si ale vědom, že ve sněmovně by takový návrh neměl příliš šancí na úspěch." To se ukázalo už loni na podzim.

Poslanec Martin Doktor chtěl tehdy více otevřít loterijní trh i pro další konkurenty Sazky. Neuspěl. A zpřísnění podmínek - například vyšších odvodů na výhry nebo do sportu se zatím obávat nemusí. "Žádné změny zákona teď nechystáme," říká mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video