Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda kvůli riziku terorismu posílila bezpečnost v Praze

  7:57aktualizováno  18:04
Vláda na mimořádném zasedání rozhodla o posílení bezpečnostních opatření v Praze. Zpravodajské služby totiž získaly informace o zvýšené hrozbě terorismu. "Je to poprvé, co ČR čelí v tak konkrétní podobě tak konkrétnímu riziku teroristického činu," prohlásil ministr vnitra Ivan Langer.

"Informace byla vyhodnocena jako vážná, informace takového charakteru dosud v České republice nebyla," uvedl Langer na dopolední tiskové konferenci.

Kabinet zasedal od pátečních 23:00. Schůzky se zúčastnili i šéfové sněmovních výborů pro obranu a bezpečnost. "Vláda rozhodla o posílení bezpečnostních opatření na území hlavního města Prahy s cílem eliminovat existující rizika," uvedl premiér Mirek Topolánek.

"My pevně věříme, že ta opatření v kombinaci se zveřejněním působí velmi preventivně a tento preventivní účinek bude mít významný vliv na eliminaci oné hrozby," oznámil Topolánek poté, co ho ministr vnitra odpoledne informoval o tom, že mimořádná opatření byla zavedena hladce. "V tuto chvíli podle nás žádné bezpečnostní riziko nehrozí," doplnil premiér.

Šéf tiskového odboru vlády Martin Schmarcz ráno připustil, že opatření souvisí s událostmi v Norsku, kde vzali do vazby čtyři muže podezřelé z přípravy atentátů proti izraelskému a americkému velvyslanectví. - více zde

Ministr vnitra i mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert to ale odmítli potvrdit. - více zde

Policie hlídá letiště a metro
Opatření se začala přijímat od čtvrté hodiny ranní. Policisté zvýšili ostrahu desítek objektů v metropoli, mimo jiné ruzyňského letiště. "Před severním terminálem jsem narazil na dvě dvoučlenné hlídky se samopaly, další dvě hlídkovaly na jiném místě. Viděl jsem i obrněný transportér," potvrdil z místa spolupracovník iDNES.cz. Policisté v černých kombinézách a neprůstřelných vestách se samopaly jsou také v centru Prahy.

Policie má podle svého prezidenta Vladislava Husáka indicie, že by se teroristé zaměřili na takzvané měkké cíle, tedy místa, která za normálních okolností nejsou nijak zvlášť monitorována a střežena. Husák odmítl jmenovat další objekty, na něž se policie zaměří.

"Konkrétní místa a konkrétní počty lidí vám v tuto chvíli nemohu říct," shodnul se s ním ministr Langer. Dodal, že bezpečnostní opatření budou "viditelná, méně viditelná a neviditelná". Husák ujistil, že momentálně na všechno stačí policie, ale v případě potřeby se "nezdráhá obrátit na ministra obrany".

Mluvčí policejního prezidia David Kubalák ČTK řekl, že na bezpečnostních opatřeních se různým způsobem podílejí stovky policistů - v uniformách i v civilu. Podle něj nelze přesně říct, zda je do akce nasazeno více policistů než po teroristických útocích v USA či v Londýně. Je to ale možné.

S tím, že by do hlavního města byli povoláni i policisté z mimopražských policejních správ, se zatím nepočítá. "Byl zvýšen výkon pořádkové služby," doplnila mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Hlídky se podle ní zaměřují na místa, kde je vyšší koncentrace lidí, pozornost věnují všemu podezřelému.

Bezpečnostní opatření podle Langera potrvají nejméně několik dnů. V souvislosti s možnou hrozbou nebyl dosud nikdo zatčen. Policejní prezident z "taktických důvodů" neřekl, jestli jsou potenciální útočníci na českém území.

Cíle mohou souviset s Židy
Podle primátora Pavla Béma, který se o mimořádné situaci dozvěděl v půl druhé ráno, střeží posílené hlídky i důležité dopravní tepny a metro. Na dotaz ČRo1-Radiožurnálu nevyloučil, že další vytipované objekty jsou v oblasti Josefova, kde je řada židovských památek. Ve zpravodajství televize Nova to večer potvrdil ministr vnitra Ivan Langer. Židé právě slaví Nový rok.

Primátor naznačil, že jde o objekty podobného charakteru, na jaké chtěli útočit teroristé v Norsku. "Vytipované objekty souvisí s vývojem událostí ve světě. S velkou mírou pravděpodobnosti je lze definovat, aniž bych je prozradil," uvedl. Žádná ulice nebyla zcela uzavřena. "V této chvíli samozřejmě nemohu říci přesná místa. Ono by se to také pak minulo účinkem," řekl Bém iDNES.cz. - více zde

Primátor věří, že se opatření příliš nedotknou občanů a návštěvníků města, kteří snad zaznamenají jen zvýšený počet policistů a strážníků. Bezpečnostní rada po odpoledním jednání oznámila, že krizový systém řízení města je připravený .

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz