Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda je toxická, nebudu s ní hrát falešnou hru, řekla Němcová

  12:20aktualizováno  12:20
V roli předsedkyně Sněmovny byla na slavnostním jmenování nových ministrů. Připít si s nimi však Miroslava Němcová odmítla. "Vládu považuji za nebezpečnou a toxickou," řekla v rozhovoru pro iDNES.cz.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová při jmenování vlády premiéra Jiřího Rusnoka. (10. července 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jak se díváte na složení Rusnokovy vlády?
Na vládu se dívám jako na nebezpečnou, protože jde proti předem deklarované většině Sněmovny, což je v porevolučním období České republiky naprosto unikátní. Považuji ji za toxickou, protože její ministr financí a místopředseda vlády přes noc zázračně zbohatl o pět nebo šest milionů korun (Němcová naráží na sponzorské dary pro Jana Fischera, pozn. red., více o nich čtěte zde).

Ve chvíli, kdy je tady požádáno o vydání bývalého předsedy vlády Petra Nečase, který se měl provinit tím, že domlouval pro některé exposlance pozice v podnicích s majoritou státu, a toto provinění není nijak prokázáno, tak to, že ministr financí nově nastupující vlády si takto počíná, pro mě znamená, že je vláda toxická.

Před přípitkem po jmenování vlády jste odešla, proč?
Přišla jsem tam z titulu předsedkyně Poslanecké sněmovny. Na rozdíl od předsedy Senátu, který je na dovolené, jsem cítila za svoji povinnost tam jít, abych upozornila, že vláda získává legitimitu v parlamentu. A že pouze ve chvíli, kdy je jí vyslovena důvěra, může konat. Chtěla jsem jim svou osobou také připomenout to, že parlament v první fázi obešli a že se tam budou muset teď vrátit a říci si o důvěru, protože parlament je základní institucí, které se vláda zodpovídá.

Reakce premiéra Jiřího Rusnoka

"Nejsem člověk osobní a prestižní, nijak osobně si to vůbec neberu."

Před přípitkem jsem odešla proto, že s touto vládou si nechci připíjet na její úspěchy. Neočekávám, že tady bude dlouho, a nechci hrát nějakou falešnou hru v tom, že se s nimi budu poplácávat po ramenou, protože to je vláda, které důvěru dát nechci.

Mluvila jste o Janu Fischeru, jak hodnotíte ostatní nové ministry?
K tomu se vyjádříme jako ODS. My jsme čekali na den jmenování a následně se vyjádříme k jednotlivým ministrům a k tomu, proč se domníváme, že nemají v této vládě být a že vůbec tato vláda neměla vzniknout.

Fotogalerie

Když jsem poslouchala vyjádření prezidenta republiky těsně před jmenováním, tak on vyslovil potěšení nad tím, že vláda vznikla v rekordně krátkém čase, do 14 dnů. Já musím říci, že ani těch 14 dnů nemuselo být promarněno, protože zde byla parlamentní většinou podporovaná jiná vláda, která mohla okamžitě vzniknout. Nemusela se sčítat ministerstva, nastat přesuny úředníků, protože ministři mohli na svých pozicích zůstat. Tuto prezidentovu radost nesdílím.

Teď je možných několik scénářů. První bude Sněmovna jednat na popud sociální demokracie o svém případném rozpuštění. Myslíte si, že k tomu dojde?
Ne. Jsem přesvědčena, že Sněmovna za týden rozpuštěna nebude, a na ten samý den jsem svolala na žádost poslaneckého klubu ODS hned druhou schůzi. Na jejím programu je 14 zákonů ve třetím čtení, tedy těch, které jsou už těsně před finálním hlasováním, mezi nimi i 11 zákonů bývalé vlády, 1 senátní a 2 zákony poslanecké. Je domluveno, že by se tato práce mohla na parlamentní úrovni uzavřít, protože jsou to nekonfliktní zákony.

A brzy by měla následovat třetí schůze, kde poslanci vysloví důvěru vládě.
Ano, vláda o vyslovení důvěry musí požádat od středy 10. července do 30 dnů. Právě takovou lhůtu má na to, aby před Poslaneckou sněmovnu předstoupila s vládním prohlášením.

Jste stále přesvědčena, že vláda důvěru nezíská?
Od ODS žádné hlasy nedostane a očekávám, že stanoviska ostatních parlamentních stran platí. Nezaznamenala jsem žádnou změnu.

Stále tedy zůstáváte pro případ druhého pokusu o sestavení vlády kandidátkou koalice na premiérku?
Ano.

Podívejte se, jak Miloš Zeman jmenoval vládu Jiřího Rusnoka:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz