Vláda je chaos, horoval Paroubek pro svržení Topolánka

  • 3448
Čtyři a půl hodiny trvala ve Sněmovně poprava kabinetu Mirka Topolánka. U řečnického pultíku se střídali s kritickými projevy levicoví poslanci i někdejší představitelé koalice, kteří se se svými stranami rozešli. Právě čtveřice "rebelů" nakonec spolu s ČSSD a KSČM vyslovila vládě nedůvěru.

O pádu vlády a reakcích čtěte zde

Schůze začala ve dvě hodiny odpoledne. Krátce poté, co předseda Miloslav Vlček zvoncem zahájil schůzi, dostal slovo hlavní "vyzývatel" vlády, šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. "Je třeba vládu podrobit testu důvěry. Její současný mandát je založen na hlasech několika odpadlíků," řekl Paroubek.

Opakoval "hříchy" ODS, mezi nimi i nedávnou akci premiérova přítele Marka Dalíka, který žádal reportéra ČT, aby zastavil reportáž o přeběhlíku Wolfovi. "Pane premiére, nesnažte se říkat lidem, že po pádu vaší vlády nastane chaos. Vaše vláda je chaos," řekl v závěru téměř půlhodinového projevu Jiří Paroubek.

Jednání sNĚMOVNY on-line

U řečnického pultíku ho vystřídal premiér Mirek Topolánek. Bude prý mluvit hlavně k lidem "tam venku", kde za okny "zuří ekonomická krize".

Za hlavního viníka všech poryvů na politické scéně označil svého předřečníka Paroubka. "Při 'paroubkizaci' politiky je třeba přeběhlíků." Topolánek připomněl (ze svého pohledu) historii vzniku své vlády a poděkoval přeběhlíkům Melčákovi a Pohankovi.

Podle něj chce ČSSD hlasováním o nedůvěře odvrátit pozornost od svých problémů. "Kauza Savoy je nejotřesnějším příkladem polistopadové manipulace," řekl Topolánek. - čtěte Vláda žádá odtajnění zprávy o schůzce Weigla se Šloufem

Na závěr uvedl Topolánek pět bodů, co znamená hlasovat proti vládě. "Ten, kdo bude hlasovat pro nedůvěru, se vysloví pro návrat praktik ČSSD, pro návrat komunistů k moci, pro nestabilitu a prohloubení krize, bude hlasovat bez představy, co bude dál, k vůli jednoho muže, který se nikdy nesmířil s volební porážkou."

Kterak Dařbuján vyzrál na smrt?

Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) se u pultíku přeli o smysl pohádky Dařbuján a Pandrhola, přesněji řečeno o to, jestli Dařbuján přechytračil smrt tím, že ji zavřel do chlívku, nebo že otočil postel. Další známý rétor David Rath (ČSSD) dlouho neotálel a zapojil se do výměny bonmotů a "vtípků". "Nevím, jak chlívek, ale vy zase čerpáte většinu informací v lihovaru," střílel směrem ke Kalouskovi.

Šéf KSČM Vojtěch Filip ve svém projevu opět připomněl už nejspíš pozapomenutou myšlenku "vlády národní shody", kterou navrhovali komunisté před volbami. "Tím bychom zabránili slovním přestřelkám a podobným věcem ve Sněmovně."

Lubomír Zaorálek pak mluvil o kauze takzvané justiční mafie a opakované výzvě k odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.

Ke slovu se dostal i bývalý šéf komunistů Miroslav Grebeníček. Klidným, vemlouvavým hlasem mluvil o ekonomické krizi z pohledu komunistické ideologie, o tom, jak bohatí jsou ještě bohatší a ostatní živoří. Přitom podle něj žijeme v mafiánském kapitalismu, což prý už přiznal i někdejší vyznavač pravdy a lásky (Václav Havel).

"Rudého" řečníka vystřídal sněmovní doyen Zdeněk Jičínský (ČSSD), který je v poslanecké lavici nepřetržitě od roku 1989 a je proslulý dlouhými projevy. Dostál své pověsti.

Před půl pátou před poslance předstoupila jejich nejmladší kolegyně Kateřina Konečná z KSČM. Jejím tématem je zřejmě "světový mír". Vyjmenovává proto válečné konflikty, do kterých se zapojily i české jednotky a které šly podle ní vždy jen proti obyčejným civilistům.

Opozice má jistých 97 hlasů, potřebuje 101

Vedení ČSSD si věřilo mnohem víc než při předchozích čtyřech pokusech o svržení vlády. Předpokládalo, že pro svůj návrh tentokrát získá dost hlasů i z řad koaličních "rebelů". Všech 71 poslanců ČSSD se dnes na jednání stranického klubu zavázalo k tomu, že zvednou ruku proti kabinetu. Jednotu bylo možné očekávat také u komunistů.

Nejistý tak zůstával postoj sedmi nezařazených poslanců, což jsou bývalé poslankyně zelených Zubová a Jakubková, odpadlíci z klubu ODS Schwippel a Raninec a tři exsocialisté Melčák, Wolf, Snítilý. Shozením vlády pohrozil také občanský demokrat Vlastimil Tlustý a zlobil rovněž lidovec Ludvík Hovorka. Jeden z dalších váhajících poslanců Jan Klas slíbil vládu podpořit s tím, že nechce být jejím hrobařem.

Juraj Raninec dnes nicméně ujišťoval, že proti vládě hlasovat nebude a nakonec to i splnil. Šéf klubu KDU-ČSL Pavel Severa se zase zaručil za všechny "své" poslance. Jeden z nich, Ludvík Hovorka, do poslední chvíle tajil, jak se zachová. Nakonec vládu podpořil.

Martin Bursík se ve svém vystoupení ještě snažil přesvědčit dvě poslankyně, které Strana zelených vyloučila, Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou. Současný vládní program je prý ze všech "nejzelenější". Marně.

Olga Zubová v rozpravě naznačila, jak se později zachová. "Své důvody pro a proti jsem průběžně sdělovala, konečné rozhodnutí jsem zvažovala," řekla. "Pochopila jsem, že voliči ztratili iluze a této vládě nevěří," shrnula výhrady k Topolánkově vládě.

Po ní vystoupila Věra Jakubková. "Je těžké rozhodovat mezi špatnými řešeními. Podporou i nepodporou této vládě. Neupsala jsem duši koalici, nic jsem si nezadala s opozicí. Koaliční partneři projevili zájem o setkání až dnes, přišla jsem s návrhem, který by mi umožnil zachovat si tvář."

Navrhla prý premiérovi, aby požádal Sněmovnu o důvěru. "Snažila jsem se dát jemu i sobě šanci. Nenašli jsme shodu. Proto nemohu hlasovat pro tuto vládu," řekla Jakubková.

Spolu s komunisty a sociálními demokraty nedůvěru vládě vyslovil Jan Schwippel. "Tato vláda mou důvěru nemá. Absolutně se nedá věřit jejím slibům. Obelhala mě, když šlo o daně z příjmů, Lisabon a radar, o kterých říkala, že jde o jeden balíček. Obelhala i voliče," prohlásil Schwippel.

V půl páté k pultíku přišel jeden z nerozhodnutých poslanců Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). Pustil se do kritiky vládní zdravotnické reformy. Právě kvůli ní váhal s podporou kabinetu. Na závěr položil několik otázek premiérovi. Například, jak se vláda hodlá postavit k návrhu slučovat zdravotní pojišťovny, podle Hovorky k tomu nejsou důvody.

O chvíli později se ke slovu dostal "rebel" Juraj Raninec, který už před začátkem jednání řekl, že proti vládě hlasovat nebude. Ve svém krátkém vystoupení to potvrdil.

Začal však kriticky. "Pan premiér řekl, když vláda nebude schopná realizovat reformy, tak skončí. Nevím, proč neskončila už dávno," řekl. Podle něj by bylo férové, kdyby se strany dohodly na přechodné vládě, která by zemi přivedla k předčasným volbám. To se však podle něj nejspíš nestane. "Mám tisíce výhrad k této vládě, ale nechci dopřát levici návrat k moci," uvedl.

"Nepodpořím však žádné návrhy zákonů, které jsou v rozporu s programem ODS. A na druhou stranu podpořím všechny návrhy, které okleští pravomoci této vlády," dodal na závěr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue