Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda: Co je víc? Volič, nebo peníze

  0:01aktualizováno  0:01
Sociální demokraté se bouří. Zdražujeme vodu, nemůžeme zvedat tak rychle nájmy. Lidé, kteří bydlí v bytech s regulovaným, tedy nízkým nájemným, by trpěli. Tato argumentace obnažuje na dřeň motivaci politiků. Neběží o spravedlnost, neběží o sociální náklady, běží o stádo voličů.

Proč? Zdraží-li se, utrpí i ti, kteří platí volné činže. Ti však nikoho nezajímají.

Statisíce lidí, kteří platí nízký nájem, jsou však velká skupina voličů, spojená společným zájmem - nechtějí o výhodu přijít. Vládě, která jim sáhne na jejich privilegium, to nedarují.

Sociální demokraté se chovají dokonce skoro logičtěji než ODS, když za Klause vládla. Lidé s dotovanými činžemi by měli být spíše voliči levice. Zásahy do trhu také patří spíš k socialistům než k liberálům.

Ani Klaus však, v rozporu se svým programem, na regulovaný nájem nesáhl. Jako nadaný politik si uvědomoval sílu těch hlasů. Vtip je v tom, že nízký nájem neplatí chudí a sociálně potřební. Platí ho ti, kdo v hodinu H měli byt či několik bytů s dekretem.

Mohou to být chudáci, ale i multimilionáři. Lze to přirovnat k jakési permanentní loterii. Každý měsíc v ní asi dva miliony občanů (včetně dětí) vyhrávají několik tisíc. Jsou to, jako z udělání, vždy titíž občané.

Takový systém by každý označil nejen za nespravedlivý. Označil by ho za šílený. A přece s regulovaným nájemným tomu tak je. Nespravedlivou výhodu mají vybrané domácnosti bez ohledu na zásluhy nebo tíživou sociální situaci.

Z hlediska narovnání neudržitelných poměrů je naopak lhostejné, pokud vláda vodu nezdraží. Na té není nikde psáno, jestli má být zdaněna pěti, či devatenácti procenty. Navíc zdražování vody, základního životního prostředku, to komunisté socialistům v kampani spočítají!

Jenže vládu posedla rozpočtová hrabivost - chce brát tam, kde to je jisté. A pít potřebuje každý, většina lidí se dokonce i myje. Pokud ale zdraží vodu, bude mít psí hlavu nejen mezi lidmi s nízkými nájmy.

I tady jde o voliče. Je těžké někoho obírat a chtít od něj sympatie. Pokud vláda co nejvíc omezí regulované nájmy, pozbude popularitu aspoň pro dobrou věc. Drahou vodu by si za to skoro zasloužila.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz