Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda chce zvýhodnit malé státy v EU

  17:09aktualizováno  17:09
Špidlův kabinet v noci dojednal taktiku, s níž půjde do debaty o evropské ústavě. Ministři chtějí při hlasování o důležitých bodech v unii zvýhodnit malé státy. Budou prosazovat, aby zásadní návrhy Evropská rada nejprve předložila k posouzení parlamentům členských států.

"Návrh by tedy nebyl přijat, pokud by ho v radě kterákoli členská země vetovala," řekl v noci po zhruba stominutovém nočním jednání kabinetu ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Euroústava počítá s šedesátiprocentní většinou
Při vytváření kvalifikované většiny má být rozhodnutí podle návrhu euroústavy přijato, pokud se pro ně vysloví nadpoloviční většina států, ve kterých žije více než 60 procent obyvatel unie.

"To zvýhodňuje velké země," podotkl Svoboda. Proto budou chtít podle něj čeští vyjednavači zrovnoprávnit tento poměr například na šedesátiprocentní většinu členských států, v nichž žije 60 procent obyvatel unie.

"Původně jsme chtěli, aby rozhodnutí rady podléhalo ratifikaci v jednotlivých členských zemích," uvedl ministr.

Za lepší řešení ale pokládá to, aby se parlamenty členských zemí mohly nejprve v šestiměsíční lhůtě vyjádřit k návrhu, o jehož přijetí by následně musela rada rozhodnout jednomyslně.

Pro byli všichni ministři
V ostatních pasážích se říjnový mandát pro vyjednávání o euroústavě příliš nezměnil. Konečnou podobu mandátu schválili všichni přítomní členové vlády.

Čeští zástupci mají podle Svobody nadále prosazovat zachování práva veta především v daňové a rozpočtové oblasti, plnoprávného evropského komisaře pro každou z členských zemí a mezivládní charakter evropského ministra zahraničí.

Ministr by byl místopředsedou Evropské komise a prováděl politiku, na které se shodne Evropská rada, tedy prezidenti a předsedové vlád členských zemí, podotkl Svoboda.

Svoboda prosazuje křesťanství
Vyjednavači mají podle něj nadále hájit zmínku o křesťanských kořenech EU v preambuli evropské ústavy, byť k tomu velká vůle v Evropě není.

"Vláda dopředu ví, že to bude prosazovat, ale že to nebude do hrdel a statků," poznamenal Svoboda. O zmínku stojí Polsko, Španělsko, Irsko, Portugalsko, Itálie, ostatní země by se spokojily raději s obecnějším odkazem na náboženské kořeny.

Pokud by se zástupci členských a přistupujících zemí na podobě euroústavy nedohodli na summitu EU koncem týdne v Bruselu, bude se dál jednat, uvedl ministr. "Obsah je důležitější než čas," dodal Svoboda.

Prezident v noci na vládu nejel
Kabinet zahájil mimořádné jednání dvě hodiny před půlnocí. Z rodinných důvodů se omluvil ministr zemědělství Palas. Chyběl také ministr životního prostředí Ambrozek, jenž dal najevo nelibost s termínem jednání.

Také prezident Václav Klaus označil noční čas zasedání za naprosto nevhodný vzhledem k projednávanému tématu. - více zde

Premiér Vladimír Špidla proto informoval hlavu státu o výsledcích jednání v pondělí odpoledne na Pražském hradě. Prezident Klaus soudí, že ústava zcela změní EU. Byl by raději, kdyby vůbec nevznikla.

Prezident soudí, že ústava změní Evropskou unii v jinou instituci, než o jaké rozhodovali občané v referendu. "Byl bych raději, kdyby žádná taková ústava nebyla přijata," prohlásil prezident.

Řadu postojů Špidlova kabinetu, kterým se snaží zvýšit vliv Česka v rozšířené Evropě, nicméně vítá.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz