Podle Karla Schwarzenberga by české úřady mohla nahradit společná zastupitelství více států.

Podle Karla Schwarzenberga by české úřady mohla nahradit společná zastupitelství více států. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vláda chce zrušit deset velvyslanectví, turisté o podporu v nouzi nepřijdou

  • 163
Česko bude ve světě méně vidět. Kvůli úsporám bude rušit zastupitelské úřady napříč zeměkoulí. Má to ušetřit 150 milionů korun ročně. Příští týden bude redukci ambasád schvalovat vláda. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg mluví asi o deseti úřadech především v Africe a Latinské Americe. Konečný seznam však tají.

O které úřady půjde, se nejprve musí dozvědět státy, kterých se má týkat, navíc se mají s plánem teprve seznámit ostatní ministři.

Kromě uzavírání diplomatických misí ministerstvo zahraničí propustí asi sto zaměstnanců. "Nebudu vám o tom nic říkat, dokud to nepřinesu do vlády," sdělil ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg MF DNES.

Z turistických destinací jsou ohrožené třeba Maroko, Peru a Kostarika. Čeští občané se však i nadále budou mít kam obracet o pomoc, ocitnou-li se v těchto zemích v nouzi.

Opoziční sociální demokracie ovšem "straší" tím, že na seznamu zastupitelských úřadů určených ke zrušení se ocitlo dokonce 25 velvyslanectví nebo konzulátů s tím, že by čeští diplomaté odešli i z některých zemí Evropské unie, například ze Slovinska, Kypru a Lotyšska.

"S Malajsií se nám zase rozvíjí obchod, tak tam teď nemůžeme zrušit ambasádu. Velvyslanectví v Severní Koreji je důležité kvůli NATO. V Africe ztrácí Evropa vliv a získává ho Čína," zlobil se stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Schwarzenberg na jeho slova reagoval slovy, že "pan Zaorálek je opoziční politik a je to jeho možnost, jak na sebe upozornit".

"Středoevropské" ambasády

Podle Schwarzenbergových představ a po vyjednáváních se sousedy by české mise mohla nahradit společná velvyslanectví více států, zejména sousedů. Například na slovenském velvyslanectví by seděl i diplomat z Česka, obdobně by to bylo s Poláky nebo Maďary po vzoru skandinávských zemí. "Teď začínáme seriózně mluvit s Polskem a Maďarskem a Slovenskem," vysvětluje ministr zahraničí.

Ambasády "na odstřel"

Podle Lubomíra Zaorálka (ČSSD)
Lucembursko, Estonsko, Lotyšsko, Kypr, Chile, S. Korea, Ghana, Peru, Venezuela, Maroko, Kuvajt, Jemen, Slovinsko, Austrálie, Kostarika, Malajsie, Zimbabwe, Pákistán, Makedonie. Konzuláty v Drážďanech, Los Angeles, Torontu, Mumbai.

Podle ministra Schwarzenberga
"Bude jich nakonec méně, kolem deseti, hlavně v Africe a Jižní Americe."

Podobně se v budoucnu lidé, kteří ztratí pas, budou moci obrátit i na zastoupení Evropské unie, která se otevírají po celém světě.

Kdyby vládla ČSSD, šla by jinou cestou a ambasády by naopak podle Zaorálka posilovala o diplomaty, kteří by pomáhali českým podnikatelům uzavírat obchody. Takže zastupitelské úřady by "vydělávaly" a nemuselo by se šetřit.

Česko takto nehledá úspory poprvé. V "první vlně" před pěti lety zavřelo své brány například velvyslanectví v africkém Senegalu, za které dnes odpovídá ambasador v Maroku. V další vlně loni Česko zrušilo třeba velvyslanectví v Angole.

Expert: Chybí mi koncepce

Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák uznává, že úspory jsou nutné, ale zdá se mu, že ambasády ke zrušení se vybírají náhodně, bez koncepce a větší odborné diskuse.

"Nejsme sami. Ambasády rušili třeba i Švédové. Česká republika vzhledem ke své velikosti nemůže ani mít globální zájmy a velvyslanectví skoro v každém státě," řekl Drulák.

Na druhou stranu, kdyby se potvrdilo, že Češi opustí přes dvacet zemí, považoval by to za "šílený nápad".

Drulák však upozorňuje i na to, že různá ministerstva a jejich agentury mají v zahraničí svá zastoupení, například CzechInvest či Czech-Tourism či česká kulturní centra, ale neumějí je vzájemně zkoordinovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video