Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda chce vyslat do Afghánistánu posily s radarem Arthur, ČSSD je proti

  12:28aktualizováno  14:58
Vláda schválila zvýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu, na alianční misi ISAF jich má odjet o 55 více. S výcvikem místní afghánské policie pomůže 15 nových lidí. Čtyřicet vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Arthur bude střežit polskou základnu v provincii Ghazní. Návrh musí projít parlamentem.
Česká armáda na alianční misi v afghánistánu posílí o 55 nových lidí

Česká armáda na alianční misi v afghánistánu posílí o 55 nových lidí | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ministr obrany Martin Barták zdůraznil, že jednotky, které chce vláda nově poslat do Afghánistánu nejsou bojové, ale výcvikové, ochranné a podpůrné.

Poslanecká sněmovna pro letošní rok schválila nasazení celkem 535 vojáků v Afghánistánu, většina z nich působí v Provinčním rekonstrukčním týmu (PRT) v provincii Lógar. Posilování jednotek v Afghánistánu je součástí strategie USA a Severoatlantické aliance, která má zlepšit bezpečnostní situaci v zemi.

DĚLOSTŘELECKÝ RADAR ARTHUR

Více o radiolokátoru na webu Armády České republiky

Slovensko například zvýšilo svou přítomnost o 250 vojáků, připomněl ministr obrany.

Armáda původně uvažovala o posílení do stovky vojáků a zvažovala i možnost nasazení podzvukových bitevníků L-159A. Média spekulovala i o možnosti nasazení tankové čety. Tanky a letouny ale vláda neschválila.

Barták již dříve uvedl, že by bylo možné posílení mise v Afghánistánu kompenzovat nižším počtem vojáků v Kosovu, kde by i v menším počtu na plnění úkolů stačili.

ČSSD nové síly do Afghánistánu poslat nechce

Posily do Afghánistánu musí schválit ještě obě komory parlamentu. A schvalování počtu českých vojáků ve Sněmovně tradičně provází ostrý boj mezi pravicí a levicí. Návrh tedy nemá jistý úspěch.

"Jestli budou socialisté proti, nemá to žádnou šanci projít," uvědomuje si šéf sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím z ODS. "Předpokládám ale, že když je navrhovatelem ministr zahraničí a vicepremiér Jan Kohout, navržený sociálními demokraty, tak že to snad mají nějak dojednané," dodává.

Kohout v lednu rozšíření podpořil s podmínkou, že nebude znamenat oslabení aktivit českého rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar, jehož rozpočet už byl zkrácen o 15 milionů korun.

Levice jinak s posilováním české mise v Afghánistánu nesouhlasí. ČSSD označila za nepřijatelné zvyšování počtu vojáků i nasazení radiolokátorů Arthur, tanků a bitevníků L-159. Na dnešní tiskové konferenci to zopakoval i předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Barták jeho námitky nechtěl komentovat. Uvedl ale, že s plánem seznámil předsedu ODS Mirka Topolánka jehož strana prý navýšení kontingentu plně podporuje.

Topolánek to na dnešní tiskové konferenci potvrdil, ale vládní plán označil za minimalistický ve světle ostatních zemí. Zatímco Češi pošlou navíc 55 lidí, Slováci přes dvě stovky a další, větší země ještě víc.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz