Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda chce omezit návštěvy pacientů u specialistů

  20:32aktualizováno  20:32
Vláda se přiklonila k názoru ministerstva zdravotnictví a rozhodla, že pacient nebude moci navštívit specialistu bez předchozího doporučení svého praktického lékaře. Kabinet na svém včerejším zasedání schválil návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění, který tuto změnu zavádí.
"Zdravotní péče je placena z veřejných prostředků a je třeba zajistit určitý dohled Praktický lékař by také měl mít k dispozici veškerou dokumentaci pacienta," řekl ministr zdravotnictví Bohumil Fišer.

Podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha může toto striktní nařízení vést k omezení svobodného výběru lékaře. "Může se stát, že praktický lékař nebude chtít pacienta ke specialistovi poslat, protože například chorobu nerozpozná. Tím se člověk dostane do nezáviděníhodné situace. Těmto problémům by se podle mě dalo předejít, kdyby si pacient mohl prohlídku u specialisty, ke kterému by neměl doporučení, prostě zaplatit," tvrdí Rath. Takovou možnost však zákon nepřipouští.

Lékaři vesměs s posílením úlohy praktiků souhlasí. "Takové postavení praktického lékaře se shoduje s našimi představami. Nechceme tím však samozřejmě pacientovi zablokovat přístup ke specialistovi. V zákoně jsou výjimky, například oční, klinická psychologie nebo chirurgie v případě úrazu," říká Václav Šmatlák, prezident Asociace praktických lékařů. Podle něj byla současná situace nepřijatelná také proto, že nekoordinovaná zdravotní péče s sebou nese veliké finanční ztráty. "Ukazuje se, že třicet procent předepsaných léků a provedených vyšetření je duplicitních. To si naše zdravotnictví prostě nemůže dovolit," dodává Šmatlák.

Kontroverzní reakce vyvolává další změna, kterou zákon přináší. Tou  je stoprocentní přerozdělování prostředků ze zdravotního pojištění, které by vedlo ke smazání rozdílů ve skladbě pojištěnců mezi jednotlivými pojišťovnami. Pojišťovny, které mají víc klientů s vyššími příjmy by již nebyly ve výhodě oproti ostatním. V současné době stát přerozděluje šedesát procent příjmů pojišťoven. Se čtyřiceti procenty si každá pojišťovna hospodaří sama.

Podle předsedy Svazu zdravotních pojišťoven Vladimíra Kothery se tímto krokem potírá motivace zdravotních pojišťoven šetřit. "Pojišťovny nebudou mít také žádný důvod tlačit ke snižování cen poskytovatele péče."

David Rath však úmysl ministerstva do jisté míry chápe. "Ministerstvo se snaží zabránit, aby měli lidé v pojišťovnách různé podmínky. Staršímu člověku se smlouva s pojišťovnou uzavírá mnohem obtížněji," tvrdí Rath.

"Systém zvýhodňoval zaměstnanecké pojišťovny, ty dnes vykazují velké zisky. Důvod je jednoduchý - mají lepší portfolio pojištěnců, tedy s vyššímy příjmy," říká ministr Fišer.
Nově jsou v zákoně upravena také práva pojištěnců. "Chceme, aby měli pacienti přístup ke své dokumentaci a mohli si pořizovat i její kopie," říká Fišer.

Zákon také nově upravuje sporný paragraf o dohadovacím řízení o cenách zdravotní péče, který se v květnu stal předmětem jednání Ústavního soudu. Ten svým rozhodnutím zrušil praxi, podle které v případě neúspěšného dohadovacího řízení rozhodovala o cenách péče vláda.

V případě, že se nyní například nemocnice s pojišťovnou nedohoudnou, o cenách už nerozhodne vláda, ale ministerstvo.  Ministr se žádných dalších žalob neobává. "Pokud se jeden poskytovatel péče s pojištovnami nedomluví, nezruší se kvůli tomu výsledky celého řízení, tak jak tomu bylo doposud. Myslím, že už s tím nebude problém," předpokládá Fišer a dodává, že stejným způsobem rozhodovalo ministerstvo o cenách péče na toto pololetí.

Sám ministr předpokládá, že šance, že zákon projde parlamentem jsou minimální. "Ne snad, že by byl zákon špatný. Chybí tu jen politická vůle," domnívá se Fišer.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...Najdete na iDNES.cz