Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přes odpor ODS chce vláda protlačit Pařížskou dohodu o ochraně klimatu

  12:07aktualizováno  12:07
Ambicí koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL je dokončit v tomto volebním období jednání o pětatřiceti vládních návrzích, které leží v Poslanecké sněmovně. „Mezi těmi návrhy je Pařížská dohoda, která se týká snižování emisí oxidu uhličitého. Česká republika patří mezi poslední země, které ještě tuto dohodu neschválily,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Městské znečištění přispívá ke změnám klimatu (ilustrační snímek) | foto: AP

„Je zřejmé, kolik času máme k dispozici a s tím časem musíme úsporně a efektivně nakládat,“ řekl premiér Sobotka k blížícímu se jednání Poslanecké sněmovny. Tam bude jedna z posledních příležitostí ještě v tomto volebním období něco prosadit.

Dohodu, která se týká ochrany klimatu, už schválil Senát, nikoli ale Poslanecká sněmovna. Zásadně proti jejímu přijetí je opoziční ODS. Tvrdým odpůrcem smlouvy zůstává také exprezident Václav Klaus.

„Určitě nám nehrozí, že se tady na této Zemi upečeme. Hrozí pouze to, že dojde k oslabení svobody a velkému ohrožení prosperity,“ řekl Klaus při křtu své knihy Zničí nás klima nebo boj s klimatem. (více zde)

Na mezinárodní úrovni bylo ranou pro stoupence smlouvy rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA od dohody, kterou v roce 2015 podepsalo 195 států, odstoupí. „Dohoda je handicapem pro ekonomiku USA. Nechceme, aby se nám ostatní lídři smáli. Už to dělat nebudou,“ uvedl Trump.

Spojené státy podle Trumpa zahájí vyjednávání o nové klimatické dohodě, která by byla pro USA spravedlivější. Evropští politici ale o nové dohodě jednat odmítají.

Základem Pařížské dohody je udržet globální oteplování co nejblíže hranici 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou. Ze 195 signatářů ji dosud ratifikovalo 147, včetně Číny, Indie a Spojených států, které produkují nejvíce emisí skleníkových plynů.

„Také bychom rádi stihli ratifikaci obchodní dohody mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA). Myslíme si, že jsou tam příležitosti pro naše firmy. Koalice se shodla na to, že z hlediska mezinárodních smluv jsou tady dvě klíčové priority, Pařížská dohoda a dohoda CETA,“ uvedl předseda vlády.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz