Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda chce, aby české gripeny pomáhaly chránit Pobaltí

  7:27aktualizováno  7:27
Tři české stíhačky Jas-39 Gripen by se měly během roku 2009 zapojit do ochrany vzdušného prostoru Estonska, Litvy a Lotyšska v roce 2009. Záměr ministerstva obrany, který schválila vláda, podléhá ještě souhlasu obou komor parlamentu.

Jas 39 Gripen | foto: MF DNES

Gripeny má do Pobaltí doprovodit zhruba stočlenný letecký a pozemní personál. Ministryně obrany Vlasta Parkanová (řekla, že náklady na misi dosáhnou zhruba půl miliardy korun, které zaplatí armáda ze svého rozpočtu. "Švédsko by mělo českému kontingentu poskytnout logistickou podporu," dodala.

Působení tří stíhaček v Pobaltí, které je plánováno od května do července 2009, nijak neohrozí podle Parkanové ochranu vzdušného prostoru České republiky. "Piloti a další personál mohou během mise získat cenné zkušenosti," soudí ministryně.

K závazku NATO chránit některé členské státy aliance se přihlásila vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) v roce 2004. Parkanová poznamenala, že i když se nyní její resort i celá vláda snaží šetřit, rozhodla se přesto tento morální slib splnit.

Výpomoc českého letectva pobaltským státům by měla být součástí návrhu na působení české armády v zahraničí v roce 2009, který ministerstvo obrany předloží vládě i parlamentu v polovině příštího roku.

Česko není jediným státem NATO, který se ochraně vzdušného prostoru Pobaltí podílí. Vzdušný prostor Estonska, Litvy a Lotyšska totiž od jejich přijetí do NATO v roce 2004 střežily letouny ostatních spojeneckých zemí, protože žádný z pobaltských států nedisponuje moderním letectvem. V Pobaltí tak již mimo jiné létaly stroje z Belgie, Dánska, Británie, Německa nebo Spojených států.

NATO by se na ochraně Pobaltí mělo podílet delší dobu. Estonsko, Litva a Lotyšsko totiž v dubnu požádaly Severoatlantickou alianci, aby zajišťovala ochranu jejich vzdušného prostoru až do roku 2018.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz