O platech politiků chce vládní koalice znovu vyjednávat s opozicí

O platech politiků chce vládní koalice znovu vyjednávat s opozicí | foto: Dan Materna, MAFRA

Jako v bazaru. Vláda bude o platech politiků znovu smlouvat s opozicí

  • 160
Vzrostou platy politiků o 5, 14, nebo dokonce o 26 procent? Konec roku se blíží a s ním i možný prudký růst platu až o 26 procent. „Vyvoláme ještě další jednání s opozicí,“ oznámil vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. „Pro nás je zásadní, aby nedošlo ke zvýšení o těch 26 procent,“ dodal Bělobrádek.

Vládní koalice se podle vicepremiéra pokusí najít takové řešení, které by bylo „komfortní“ i pro sociální demokracii. Vedení ČSSD se postavilo proti tomu, aby byl nárůst platů politiků 14,4 procenta, na čemž se strany shodly, když odjel minulý týden premiér Bohuslav Sobotka do USA.

Podle místopředsedy ČSSD Milana Chovance by součástí komplexního řešení mělo být i to, že poslanci a senátoři budou sankcionováni za řádně neomluvenou absenci na jednání. To už v zákoně je, ale nikdo to nehlídá ani nesankcionuje. „Pro nás není přijatelné, aby platy politiků vzrostly o 26, ale ani o 14 procent,“ prohlásil Chovanec.

Záležet bude podle Bělobrádka na tom, jak se k problému platů postaví i opozice. Stačí totiž jediný den obstrukce a o platech se už podle šéfa lidovců nestihne definitivně rozhodnout do konce roku. Což by znamenalo, že platy, které jsou do konce tohoto roku „zmrazené“, takzvaně rozmrznou a prudce by vyskočily o víc než 26 procent. Vyplývá to z mechanismu výpočtu platů politiků, který je v zákoně - že se platy odvíjejí jako násobek průměrného platu v nepodnikatelské sféře za předminulý rok.

Babiš: Všichni poslanci chtějí víc, nikdo to neříká moc nahlas

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve čtvrtek podpořil stejný nárůst platů politiků, jaký čeká od ledna státní zaměstnance, tedy učitele, státní úředníky či policisty a hasiče. Tedy v rozmezí 3,5 až 5 procent.

„Problém je, že všichni poslanci by rádi větší platy, ale nikdo to nechce říct nahlas,“ řekl Babiš. „Můj názor je, že bychom měli být na úrovni, jak jsme navyšovali státním zaměstnancům,“ řekl ministr financí.

Vláda původně chtěla navýšit platy politiků od ledna o jedno procento, ale to vyvolalo nespokojenost mezi poslanci. Premiér Sobotka pak přišel s tím, že by platy poslanců, senátorů a členů vlády mohly vzrůst o 3,5 procenta, ale když odletěl minulý týden do USA, strany se dohodly na růstu platů pro své zástupce v parlamentu - o 14,4 procenta. Podpořil to už rozpočtový výbor a ve čtvrtek také výbor pro sociální politiku. Řadovému poslanci bez funkcí a náhrad by tak vzrostl plat o 8 100 Kč měsíčně na 64 000 korun.

To se ve slušné společnosti nedělá, zlobí se odbory

Sobotka po návratu z USA prosadil usnesení předsednictva ČSSD, že to poslanci za jeho stranu nemohou dovolit a podpořily ho i odbory. „To se ve slušné společnosti nedělá,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula. „Není akceptovatelné, aby si politici takto zvyšovali platy. Je to neskutečný výsměch lidem,“ prohlásil odborový předák (více zde).

„Já vnímám a chápu usnesení předsednictva sociální demokracie. Na druhé straně musím říct, že předsednictvo sociální demokracie nesedí v poslaneckých lavicích,“ oponuje Sobotkovi předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Problém podle Babiše je, že ať se koaliční špičky domluví na čemkoli, je podle něj možné, že si to pak ve Sněmovně poslanci udělají podle sebe. „Může to tak být,“ míní.

Kdyby platy poslanců stouply o maximálních 26 procent, znamenalo by to, že řadový poslanec bez žádné funkce by bral základní 70 400 korun hrubého místo 55 900 korun. Ve skutečnosti je ale poslanců bez nějaké funkce poskrovnu, takže berou víc. A k základnímu platu mají navíc náhrady - zejména na dojíždění, které se pohybují řádově mezi třemi a čtyřmi desítkami tisíc, podle toho, odkud poslanec je, nebo kde má kancelář.

„Ty částky nejsou takové, že bychom je v rozpočtu nenašli. Je to hra na schovávanou a někteří se k tomu populisticky vyjadřují, přitom za stolem mluví jinak,“ řekl novinářům Babiš. Nevidí v tom tedy zásadní problém. Sám zdůraznil, že jeho se tato věc netýká, protože jako ministr financí si plat nenechává, ale posílá ho na program samoživitelek.

Jak to přesně bude s platy politiků, to se rozhodne na schůzi Sněmovny, která začíná příští týden v úterý, a potom ještě v Senátu, který to také musí stihnout projednat do konce roku. Jinak platí nárůst platů o 26 procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video