Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda: bezobsažný zápas o funkce

  0:01aktualizováno  0:01
S koaliční smlouvou a programem byli hotovi raz dva. Voličstvo dostalo líbivá hesla, vhodná pro každou vládu na světě, a několik neodpovědných a patrně také nesplnitelných lákadel - co vláda komu dá. Zato jednání o rozdělení vládního panství probíhají s ohromnou vášní a nasazením.

Ještě nikdy za patnáct let nebyla naše politika tak silně redukována na to nejtriviálnější: rozdělení moci. Kdo kde sedí a kdo koho přelstí, je důležitější než obvykle základní otázka: Co tam ti ministři budou dělat?

Držení moci je nakonec to jediné, co má vláda k dispozici. Doleva nepůjde, jak si přáli Špidlovi straničtí kritici, nedovolí to středová část vlády. Napravo nepůjde také, nedovolí to Špidlovi kritici. Nic razantního od ní čekat nemůžeme, nemá na to ani mandát. Je to vláda drobných neviditelných pohybů, pletich, taktických přesunů a bitev ve sklenici vody.

Včerejší Kalouskovo vítězství je toho důkazem. Nedal ministerstvo zahraničí, efektní a bezpečný resort, socialistům. Gross chce přimáčknout Kalouska, ale Kalousek přimáčkne Grosse. Je to veliký politický zápas, jehož velikost je ale skoro neviditelná.
O Grossovi říkají, že je praktik moci. Ale Kalousek také. Grosse klepl s lidoveckým rozmachem: Nejsme tu na dva roky jako tvoje vláda, jsme tu pro všechny vlády.

To je možná smysl lidoveckého bytí: v každé vládě jsou už pro tu příští. Unie je na tom hůř: přitažlivé ministerstvo pro místní rozvoj (s ohromným přerozdělováním financí) jí ČSSD vzala náhradou za ministerstvo obrany. Tím změny končí.

Vláda bude mladší, než je u nás zvykem. Tato jediná změna není důsledek invaze mladých idejí, čerstvého větru a moderního pohybu. Mladé tváře katapultovala nahoru politická nehybnost. Proto jsou to tváře, které si s nějakou politikou obtížně dokážeme spojit. Vytvoří nikoliv vládu sebevrahů či vládu obětí, nýbrž vládu nehybnosti.

Až sedne bojový dým, bude tu v jiném obalu totéž, co za Špidly. Kdo tomu nevěří, ať si připomene vládní většinu: jeden hlas. Boje o osoby a funkce k politice patří. Když však v politice zůstane jen to, je zle. Vláda, která právě vzniká, se ničím lepším pochlubit nemůže. Může na ten boj ještě i zemřít. Tvůrce této vlády spojuje jen jedno: být v té vládě. A to nemusí vydržet dlouho.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz