Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda bere okresům naspořené miliony

aktualizováno 
- Nenápadné stahování peněz z regionů do centra je zřejmě jednou z metod, kterou chce sociálnědemokratická vláda snížit rozpočtový deficit. Svědčí o tom její usnesení, kterým odebrala okresním úřadům možnost disponovat vlastními rezervními fondy. Celkem jde podle odhadů až o deset miliard. Ty okresy, které si v minulém roce ve fondech rezerv a rozvoje našetřily peníze na nepředvídané výdaje, je budou muset do konce roku odvést do státního rozpočtu, který je pak znovu přerozdělí.
"Je to bezpříkladné zasahování do práv obcí. Peníze z daňových výnosů, které byly vytvořeny v okresech a na základě daného klíče o rozdělování daní zde zůstaly, jsou svévolným opatřením vlády přesměrovány do centra," rozhořčil se nad vládním usnesením starosta Telče a člen jihlavské okresní finanční komise Miloš Vystrčil (ODS) a upřesnil, že jihlavský okres takto přijde letos o patnáct milionů.

Vláda se rozhodla k tomuto kroku již v polovině dubna, ale příliš se s ním nechlubila.
Opozice to považuje za ukázkový příklad rozporů mezi proklamacemi vlády a jejími praktickými kroky. "Vláda stále hovoří o decentralizaci státní správy, ve skutečnosti však stahuje peníze do jedné kasy a ústřední moc se snaží utužit," komentoval zablokování okresních fondů předseda parlamentního výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Miroslav Beneš z ODS.
Podle mluvčího ministerstva financí Libora Vacka bylo zmrazení rezervních fondů v okresech vedeno snahou zabránit nehospodárnému utrácení peněz, jež nemají okresy zahrnuty v rozpočtech.

"Souvisí to s připravovanými změnami rozdělování daňových výnosů. V žádném případě se nepočítá s tím, že by peníze zůstaly ve státní pokladně. Předpoklad je ten, že by měly být rozděleny mezi ty okresy a obce, které v první fázi nový systém rozdělování daní postihne nejvíce," objasnil důvody rozhodnutí vlády mluvčí Vacek a doplnil, že návrh ministerstva nepočítal ve chvíli schválení vládou s konkrétními částkami předpokládaných úspor.

"Vycházeli jsme pouze z odhadů, které se však nyní, po faktickém zablokování rezervních fondů, teprve upřesňují," řekl.
Beneš však zdůrazňuje, že tímto usnesením jsou postihovány okresy, které mají lepší hospodářské výsledky a dokázaly si vytvořit rezervy.
Tam, kde fondy rezerv nevedou nebo si peníze z nich již stačili zahrnout do letošního rozpočtu, se nic nemění.
"Velmi úzce to souvisí i s připravovanými změnami rozdělení daňových výnosů. Nejsem proti tomu, aby se okresy s vyššími daňovými příjmy podělily s těmi, kde jsou daňoví poplatníci méně úspěšní. Toto vládní usnesení je však vyloženě jánošíkovské, a chci proto na půdě parlamentu požádat ministra financí o jeho zdůvodnění," dodal rozladěně.
"Když bývalo v minulých letech zřejmé, že se příjmy vyvíjejí podle předpokladů, uvolňovaly se tyto peníze například na opravy komunikací v obcích.
Letos však zřejmě nedostaneme nic," vysvětluje Vystrčil, co nebude moci jeho okres letos financovat. Nedokonalost kritizovaného usnesení připouští po měsíci od jeho uvedení do praxe i ministerský mluvčí Libor Vacek.
"Podle reakcí z okresů se toto řešení v praxi ukázalo jako ne zcela optimální. Připravujeme proto návrh, podle něhož by měl ministr financí pravomoc rozhodovat v konkrétních případech o uvolnění těchto peněz. V této chvíli je to však otevřená záležitost a předpokládáme, že by vláda mohla toto usnesení revidovat v horizontu několika týdnů," pokusil zmírnit kritiku.

Zhruba 77 milionů korun z fondu rezerv a rozvoje zablokovala vláda svým nařízením také českobudějovickému okresnímu úřadu.
"Chystali jsme se jako vždycky při schvalování závěrečného účtu za loňský rok připravit rozdělení těchto peněz městům a obcím okresu, ale vláda byla rychlejší," uvedl ekonom budějovického okresního úřadu Miroslav Procházka. Tyto peníze nemohl okresní úřad podle jeho názoru rozdělit dřív, protože jako správný hospodář musí hospodařit podle rozpočtu s rezervou.
O našetřené peníze zřejmě naopak nepřijdou okresy, které nevedou zvláštní rezervní fondy a přebytky stačily zahrnout do rozpočtů.
"Fond rezerv a rozvoje jsme zrušili již před několika roky, a toto opatření se nás tedy bezprostředně netýká. Ještě sice čekáme na upřesnění z ministerstva, ale lze říci, že pro náš okres toto opatření významnější dopad mít nebude," uvedl Jan Teplý, přednosta Okresního úřadu ve Žďáru nad Sázavou.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Babiše překvapila urputnost policie. Jeho vydání podpoří pravice i Piráti

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš je překvapen „rychlostí a urputností“ policie, která v úterý znovu požádala o jeho vydání ke...Další z rubriky

KVÍZ: Umíte myslet logicky? Otestujte se

Ilustrační fotografie - počítače v našich hlavách

Doplňte číselnou řadu, vyberte obrázek, který nepatří mezi ostatní. Právě takové úkoly nejlépe prověří logické myšlení....

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...

Morče v narkóze, nové klouby pro psa. Majitelé klidně platí desetitisíce

Veterinářka léčí nemocného psa.

Výdaje tuzemských domácností za veterinární služby pro domácí zvířata vzrostly od roku 2009 do loňska o 21 procent....Najdete na iDNES.cz