Vizualizace rozčleňuje vývoz a dovoz do tří kategorií - zbraně pro vojenské

Vizualizace rozčleňuje vývoz a dovoz do tří kategorií - zbraně pro vojenské použití, zbraně pro civilní použití a munice. | foto: Vizualizace Mapping Arms Data, Google

Němci lační po české munici, ukázal webový „pavouk“ zbrojních obchodů

  • 127
Největším odběratelem české munice bylo v roce 2010 Německo, nejodlehlejším zřejmě Francouzská Polynésie. Ukazuje to interaktivní vizualizace z dílny Google. Část dat z graficky působivého rozhraní je třeba brát s velkou rezervou, říká šéf asociace českých zbrojařů Jiří Hynek.

Mapping Arms Data

Vizualizaci otevřete kliknutím na odkaz

Vizualizace nabízí možnost podívat se u každého státu na to, za kolik peněz, odkud a kam dovážel či vyvážel lehké a malé zbraně a munici v letech 1992-2010. Čísla pocházejí z databází norského Institutu pro výzkum míru (Peace Research Institute Oslo).

Dá se tak například zjistit, že Česko, s ohledem na svou velikost velký vývozce munice, prodává střelivo zejména do Německa a USA. Z předloni vyvezené munice v celkové uváděné hodnotě 34,5 milionu dolarů (690 milionů korun)  šla pětina právě do Německa a více než čtvrtina za oceán.

Zřejmě nejodlehlejším odběratelem českého střeliva je pak Francouzská Polynésie. Na tichomořské souostroví, které obývá čtvrt milionu lidí, putovala v roce 2010 zásilka v hodnotě čtyřiceti dolarů.

Do USA Česko v roce 2010 vyvezlo munici v hodnotě devíti milionů dolarů.

Lze také například vyčíst, že více než deset procent amerického exportu munice v roce 2010, dohromady v hodnotě téměř 40 milionů dolarů, putovalo do Izraele.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek vizualizaci ocenil jako graficky zajímavý nápad, upozornil nicméně, že ne všechna čísla přesně odpovídají oficiálním datům, která má k dispozici.

"Podle zprávy ministerstva průmyslu a obchodu v roce 2010 Česká republika vyvezla v kategorii nábojů pro ruční zbraně za 40 milionů dolarů, podle tohoto webu šlo o 35 milionů dolarů. Civilní ruční palné zbraně byly pak podle oficiální statistiky v objemu 23 milionů dolarů, statistika webu uvádí 25 milionů dolarů," řekl Hynek iDNES.cz.

U vojenských dat statistice nejde věřit, varuje zbrojař

Sami autoři připouštějí, že jejich zdrojová data mají některá omezení. Databáze například neumí zachytiti vojenskou techniku dopravovanou po moři nebo transportními letouny. Roli také hraje ochota či schopnost zemí uveřejňovat skutečná a úplná čísla. "Země jako Čína, Severní Korea, Írán, státy střední Asie nebo subsaharské Afriky moc dat neposkytují," připouštějí autoři webu.

Že některým číslům věřit nejde, šéf zbrojařské asociace Hynek potvrzuje. "V kategorii vojenských ručních palných zbraní včetně munice statistika EU uvádí u České republiky export za 15,5 milionu dolarů a statistika toho webu jen 0,5 milionu dolarů," upozorňuje.

Legenda k filtrům ve vizualizaci

  • Vojenské zbraně: minomety, kulomety, brokovnice pro vojenské použití, automatické pistole, útočné pušky
  • Civilní zbraně: pistole, revolvery, brokovnice a pušky určené pro sportovní střelbu
  • Munice: brokové náboje a střelivo do ráže 14,5 milimetru

Zdroj: Mapping Arms Data

Poradce ministra obrany František Šulc na svém webu On War, On Peace poznamenal, že právě malé a lehké zbraně, které vizualizace zaznamenává, způsobují 60 procent násilných úmrtí (až 750 tisíc lidí ročně).

"Tři čtvrtiny malých zbraní jsou v rukách civilistů, je to zhruba 650 milionů kusů. Včetně munice je to byznys v hodnotě 8,5 miliardy dolarů ročně," napsal Šulc. Celkově podle něj světový objem obchodu se zbraněmi dosahuje 60 až 70 miliard dolarů ročně.

České zbrojovky loni vyvezly zbraně v hodnotě 4,5 miliardy korun, podle portálu Aktuálně.cz to však mohlo být daleko více, nebýt nepřízně okolních států. Německo a Polsko totiž vyžadují zvláštní tranzitní licence, Rakousko nechce převoz zbraní umožnit vůbec. Čeští zbrojaři to považují za porušování pravidel EU o volném pohybu zboží, uvedl portál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video