Vítr nesl střechu dvě stě metrů

  16:09aktualizováno  16:09
Obyvatelé Třebomi na Opavsku prožili dopoledne doslova chvíle hrůzy. Vichr tady ničil střechy domů a lámal stromy. Trvalo to snad jen minutu. Obloha se zatáhla, zvedl se vichr a rodina Vrtalova byla rázem bez střechy nad hlavou.
Vichr na Opavsku

Vichr na Opavsku - V Třebomi na Opavsku ničil vichr střechy domů a lámal stromy. Vše má zřejmě na svědomí takzvaná húlava, teplý rotující vzduch, který se pohybuje v čele bouřkových mraků. (5. června 2005) | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

"Stalo se to kolem desáté dopoledne. K domu se přiblížil velký větrný vír, bez jakýchkoli potíží sebral střechu z domu, chvíli ji držel ve vzduchu a pak ji odnesl asi dvě stě metrů od chalupy," líčí dramatické chvíle Daniel Vrtal.

Jeho otce zastihla bouře na zahradě. "Ještěže se stihl na poslední chvíli schovat do garáže. Kousek za ním spadla ze střechy těžká atika," popisuje Vrtal.

Vichr v Třebomi strhl ještě jednu střechu a další dvě poškodil, polámal několik stromů.

"Hodně tady lidem pomohli hasiči, kteří provizorně zaplachtovali střechu a uklízeli ve vesnici trosky," řekla obyvatelka obce Marcela Pavlíková.

Eva Koblihová z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě vysvětlila, že škody v Třebomi způsobila nejspíš takzvaná húlava, teplý rotující vzduch, který se pohybuje v čele bouřkových mraků. "Vycházíme ale jen z výpovědí svědků," dodala. Bouři sledovala na radaru. "Húlava skutečně dokáže nasát věci z povrchu země."

Nikdy to nezapomenu, tvrdí paní Pavlíková
Na ten zvuk prý Marcela Pavlíková do smrti nezapomene. "Bylo to takové zvláštní silné hvízdání. Pak začaly vzduchem létat kusy střechy od sousedů," vypráví jedna z obyvatelek Třebomi.

"Bylo to zvláštní mračno, které se plazilo jako had. Třásla jsem se hrůzou, když jsem viděla, jak to servalo sousedům střechu a kolem začaly létat kusy lepenky, betonu i tvárnic.

Jeden kus prorazil díru v její střeše. "To bylo všechno, vír prošel snad dva metry kolem mého domu.“

Snad po minutě bylo po všem. "Vyšla jsem ven, uviděla tu spoušť a rozbrečela jsem se. Sousedé jsou bez střechy," popisuje Marcela Pavlíková. Musela vzít prášky na uklidnění. "Na to, co jsem viděla, do smrti nezapomenu."

Do obce dorazili statici
"Přijely tři dobrovolné a jedna profesionální jednotka hasičů. Bylo potřeba uklidit poničené střechy, aby pádem někoho nezranily," řekl operační důstojník opavských hasičů Mojmír Studník.

Odpoledne přijel do vsi statik, aby posoudil, v jakém stavu jsou nejponičenější domy. Dvě neobydlená a zchátralá stavení asi čeká demolice.

"Obešli jsme celou obec, abychom zjistili škody a v čem můžeme pomoci. Poskytli jsme plachty na zakrytí poničených střech, jinak si lidé napraví škody sami. Nikdo naštěstí nebyl zraněn," konstatovala starostka Třebomi Inge Halfarová.

Větrný vír zpustošil jen poměrně úzký pruh vesnice, takže na jejím okraji o živelní pohromě lidé nic nevěděli. "Byla jsem na mši, když pro mě lidé přiběhli, že mě shánějí hasiči, protože vichr serval nějaké střechy," vzpomíná starostka.

Obyvatelé si vzpomněli na povodně
Lidem v Třebomi vichr připomenul dvoje povodně z minulých let. "Pamětníci tady říkají, že pohroma do Třebomi vždycky přijde směrem od kostela. O povodních i teď to tak bylo," připomněla Pavlíková. Starostka si vybavila, jak krátce před vichrem přivítal farář věřící na mši. "Řekl, že je rád, že se nás tolik sešlo v kostele, protože venku by se nám mohlo něco přihodit."

Autoři:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Celníci zabavili trhovcům u hranic stovky padělků, policisté hledali drogy

Celníci našli na Svatém Kříži stovky padělků.

Tržnice ve Svatém Kříži u Chebu nedaleko hranic s Německem je v poslední době pod drobnohledem policistů i celníků....

VIDEO: Řidič odtahovky ujížděl policii a kličkoval, zastavily ho výstřely

Ilustrační foto

Řidiče vozu odtahové služby pronásledovali dopoledne policisté na dálnici D1 na Benešovsku a museli použít i zbraň....

Pes utekl ze zahrady a pokousal dítě, majitelku stíhá policie

Služebna Policie ČR

Ne příliš důsledně hlídala svého psa žena ze Sokolovska a to se jí vymstilo. Zvíře uteklo ze zahrady a pokousalo dítě....

Najdete na iDNES.cz