Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vítězství hlásí Miloševič i opozice

aktualizováno 
Kritický rozkol nastal v Jugoslávii krátce po nedělních volbách, když jak režim Slobodana Miloševiče, tak srbská opozice ohlašovaly shodně svá vítězství. Zatímco Miloševičova Socialistická strana oznámila, že její kandidát, dosavadní jugoslávský prezident, vede o pět procent hlasů, opozice tvrdila, že její kandidát Vojislav Koštunica vede dokonce o plných sedmnáct až dvacet procent. Federální volební komise uvedla, že první předběžné oficiální výsledky zveřejní pravděpodobně až dnes odpoledne. Obě znepřátelené strany však stejně jako v neděli i včera vyzvaly své příznivce, aby vyrazili v noci do ulic velkých měst oslavovat vítězství.


Pozorovatelé přitom mají obavy, že bělehradský režim může zneužít situace k vyvolání nepokojů a případně i k vyhlášení výjimečného stavu. Západní svět vyjádřil přesvědčení, že ve volbách zvítězila opozice a její prezidentský kandidát Vojislav Koštunica. Zároveň je však krajně znepokojen napjatou a přitom nejasnou situací, která může vést k nestabilitě.

Spojené státy a Francie oznámily, že vzhledem k veřejné podpoře pro opozici a k hrubým nesrovnalostem při nedělních volbách nemůže prezident Miloševič hodnověrně nárokovat své vítězství. Státy Evropské unie pak uvedly, že jakékoli Miloševičovo prohlášení o jeho vítězství by bylo podvodem. Francouzský ministr zahraničí Hubert Védrine však zároveň vyslovil obavy z vývoje situace v Jugoslávii a označil ji za nebezpečnou.

"Jugoslávský režim se nenechá odstranit od moci," varoval. Předseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy lord Russell-Johnston pak uvedl, že "volby byly defektní a že Miloševič zůstane u moci bez ohledu na jejich výsledky. "Diktátoři se nikdy neodstraňují volbami," zdůraznil.

Sám Miloševič zatím nedal absolutně najevo, že by pochyboval o svém vítězství, či že by snad dokonce uvažoval o odstoupení z funkce. Jeho největší rival Koštunica ho však včera označil za "poraženého prezidenta se zlomeným vazem". "Podle našich součtů je vítězství v prvním kole jisté. Do Srbska přichází svítání," uvedl Koštunica.

Podle volebního zákona musí získat jeden z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů. Pokud se mu to nepodaří, má následovat 8. října druhé kolo.
Při nedělních volbách hlásili nezávislí pozorovatelé u mnoha volebních místností naprostý chaos a množství hrubých porušení volebního zákona.

"Tyto volby měly daleko k volbám demokratickým, avšak navzdory zprávám o hromadných podvodech a zastrašování vůle obyvatel po změně byly zdrcující," prohlásila pak předsedkyně Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, šéfka rakouské diplomacie Benita Ferrero-Waldnerová.

Igor Ivanov, ministr zahraničí Ruska, tradičního spojence Bělehradu, naopak uvedl, že volby, kterých se podle dosavadních odhadů zúčastnilo na pět milionů voličů, se prý odehrály bez vážnějších incidentů.

Zatímco v Srbsku byla účast podle všeho vysoká, v Černé Hoře, jejíž prozápadní vláda vyzvala k bojkotu voleb, přišlo podle dosavadních odhadů k urnám méně než 25 procent voličů.

Tamní tisk to označil za Miloševičovu porážku a za vítězství černohorské vlády Mila Djukanoviče. Černohorská agentura Monten-fax mezitím oznámila, že prý jugoslávský premiér Momir Bulatovič nabídl svoji demisi poté, co od něho jeho spojenec prezident Miloševič údajně požadoval, aby zajistil "dalších 100 000 hlasů" v nedělních volbách.
Jak informovala francouzská agentura AFP, hlavní probělehradská strana v Černé Hoře, Bulatovičova Socialistická lidová strana, ovšem zprávy o demisi svého předsedy dementovala.

Hlasovací lístky měly být dopraveny v sobotu večer vojenským letounem z Podgorici do Bělehradu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz