Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát si vzpomněl na českého pilota, který budoval letectvo habešského císaře

  19:50aktualizováno  19:50
Vítězslav Rosík bojoval v řadách Royal Air Force proti Hitlerovi, po komunistickém převratu v roce 1948 musel z Československa prchnout znovu. Usadil se v Etiopii, kde také před více než šedesáti lety zemřel. Jeho rozpadající se hrob se nyní z rozhodnutí české vlády dočká opravy.

Vítězslav Rosík (1895 - 1955) v uniformě Royal Air Force | foto: Archiv MZV

Na severním okraji Addis Abeby se rozkládá rozlehlý hřbitov, kde Etiopané už více než sto let pohřbívají „ferendží“ - tedy cizince. Najdete zde Němce, Armény, Řeky, Švédy i Židy. Leží tu stovky italských vojáků, kteří padli po Mussoliniho vpádu do Habeše, i stovky Britů, kteří Italy o pár let později z hrdé východoafrické země vyháněli.

Jeden z náhrobků nese nápis v češtině: „Vaše zásluhy za vlast nikdy nezapomeneme. Budiž Vám země exilu lehká.“ Je omšelý a zanedbaný, základní kameny hrobu se rozestupují. Skrývá ostatky plukovníka Vítězslava Rosíka, jednoho z nejvýznamnějších představitelů československého vojenského letectva, jehož pozoruhodná životní pouť se uzavřela před 62 lety.

Odchod do Británie

Rosík se narodil v roce 1895 v Bzové na Zlínsku do rodiny řídícího učitele. Nastoupil na průmyslovku v Brně, studia však přerušila první světová válka, kterou strávil v rakouské uniformě na ruské a italské frontě. Po návratu z italského zajetí se dal do služeb armády mladého Československa. Absolvoval leteckou školu v Chebu a v Prostějově, poté Vysokou válečnou školu v Praze a ve věku jednatřiceti let byl jmenován polním pilotem-letcem v hodnosti štábního kapitána.

Fotogalerie

Prošel řadou velitelských funkcí, tři roky pobýval v Itálii ve funkci vojenského přidělence při československé ambasádě v Římě. Po návratu do vlasti přednášel taktiku letectví a působil u generálního štábu jako přednosta operačního oddělení Hlavního velení letectva.

Půl roku po obsazení českých zemí Hitlerem odešel do Francie a vstoupil do československé zahraniční armády. Jenže hrdá Francie v létě 1940 k překvapení celého světa pod náporem německého blitzkriegu zkolabovala a Rosík stejně jako exilová vláda a stovky dalších Čechoslováků odešel do Británie.

Po příjezdu na ostrovy byl zařazen do Royal Air Force a stal se velitelem československé letecké jednotky v Gloucesteru, později byl jmenován velitelem doplňovacího střediska v Cosfordu. Většinu války sloužil na exilovém ministerstvu obrany. Po konci války se vrátil do osvobozené vlasti a jeho kariéra v armádě se dál slibně rozvíjela: působil například jako velitel vojenské mise u americké okupační armády ve Frankfurtu.

Na dvoře krále králů

Vše změnil únor 1948. Rosík byl jako účastník západního odboje „odejit” z armády a přeložen do výslužby. Na konci roku podruhé v životě emigroval. Přes Rakousko a Francii zamířil opět do Británie. Rosík tam ale brzy zjistil, že zaměstnání odpovídající jeho zkušenostem jen tak nesežene. Británie byla po válce plná vysloužilých pilotů a práce pro ně bylo málo.

V tu chvíli jako na zavolanou přišla nabídka od dobrého kamaráda Bohuslava Tobyšky, bývalého pilota československé 311. bombardovací perutě RAF. Zkušený pilot přezdívaný Colonel Toby mu nabídl, aby s ním odešel do Etiopie, kde měl na pozvání císaře Haile Selassieho I. vybudovat civilní a vojenské letectvo. Rosík na exotickou nabídku kývl a dalších pět let pracoval ve službách habešského císaře.

Tobyška později vzpomínal, že Haile Selassie I. měl k Československu srdečný vztah. „Vděčil dr. Benešovi za to, že se zastal jeho země ve Společnosti národů a že Československo jako jedna z mála zemí dodrželo sankce vůči fašistické Itálii. Prohlásil, že udělá vše pro to, aby se nám v Etiopii líbilo,“ cituje zkušeného letce Čestmír Sládek v knize Colonel Toby: Na dvoře krále králů.

Nesplňuje definici válečného hrobu

Vítězslav Rosík v roce 1955 v Etiopii podlehl rakovině. Krajané ho pochovali na hřbitově na předměstí Addis Abeby. Postupem času se na jeho osud zapomnělo - možná i proto, že se nikdy neoženil a nezanechal po sobě žádné potomky.

Teprve před pár lety jeho hrob objevil vojenský přidělenec při české ambasádě v Etiopii Zdeněk Carda. Před dvěma lety si tak 60. výročí Rosíkova úmrtí připomněli český a slovenský velvyslanec v Addis Abebě. Ten samý rok mu byla na rodném domě v Bzové u Bojkovic odhalena pamětní deska.

Rosíkův zanedbaný hrob v Etiopii se nyní dočká rekonstrukce. Česká vláda k tomuto účelu v pondělí vyčlenila 50 000 korun. Hledání prostředků zkomplikoval fakt, že Rosík nezemřel v boji, takže místo jeho posledního odpočinku nenaplňuje definici válečného hrobu, jejichž opravy hradí ministerstvo obrany. Žádost o finance tak musela jít přes Černínský palác až na vládu, etiopské straně bude předána formou daru.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji hlavně k popadaným...

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Paříž poslala Aquarius na Maltu, deset migrantů si vezme Lisabon

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku...

Migranti z lodě Aquarius 2, která od minulého týdne čeká ve Středomoří na povolení ke vplutí do některého z evropských...

Íránští vůdci rozsévají smrt, řekl Trump. Němce sepsul za ruský plynovod

Americký prezident Donald Trump promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN...

Íránští vůdci rozsévají chaos, smrt a destrukci a ostatní země by se měly podílet na izolaci íránského režimu. Ve svém...

Merkelová utrpěla velkou porážku, její spojenec není šéfem frakce

Německá kancléřka Angela Merkelová v parlamentu v Berlíně  (25. září 2018)

Velkou porážku na německé politické scéně utrpěla v úterý kancléřka Angela Merkelová (CDU). Překvapivě totiž nedokázala...Najdete na iDNES.cz