Jedno z nejstarších gruzínských měst Mtscheta

Jedno z nejstarších gruzínských měst Mtscheta | foto: Aliante

Moře, starobylá města i základny. Vítězové soutěže o NATO viděli Gruzii

  • 1
Moře, hory, starobylá města, ale i vojenské základny v Gruzii. To vše čekalo na vítěze unikátní soutěže Aliante, do které se letos zapojilo na 1 400 středoškoláků z devíti zemí včetně Kanady a Turecka. V mezinárodním finále se podařilo zvítězit i osmi českým studentům.

Z mezinárodního finále na litevské Vojenské akademii generála Stasyse Raštikise v Kaunasu vyšlo nakonec čtyřiadvacet nejlepších středoškoláků.

Odměnou pro ně byla cesta do Gruzie, významného aliančního partnera na Kavkaze, který sousedí s Ruskem. Poprvé tak cesta vítězů soutěže Aliante vedla do země, která není členem NATO.

Soutěž Aliante

Soutěž vznikla v Česku před patnácti lety. Je určena pro dvoučlenné týmy středoškoláků ve věku 15 až 19 let. Jedinou podmínkou účasti je studium na střední škole, e-mailová adresa a registrace.

V počátcích soutěžili jen studenti z Česka. Během doby se však klání rozrostlo do mezinárodních rozměrů. Letos se zapojilo devět zemí. Kromě Česka také Černá Hora, Gruzie, Chorvatsko, Litva, Polsko, Slovensko, Turecko a Kanada. Finále organizovala litevská nevládní organizace LATA ve spolupráci s tamějším ministerstvem obrany na vojenské akademii v Kaunasu.

Studenti měří síly ve dvou vědomostních kolech týkajících se fungování NATO, geografie, historie, politologie a práva. Ve finále zaměřeném na fyzickou a psychickou odolnost pak nejlepší z jednotlivých zemí bojují o atraktivní prázdninovou cestu.

Vše o projektu Aliante na oficálním webu

V silné mezinárodní konkurenci letos uspěl rekordní počet osmi českých studentů. „Soutěže jsme se poprvé účastnili už loni, kdy nám cestu k vítězství překazilo pádlování na člunech na vodní nádrži. Letos jsme byli lépe připraveni a ve spolupráci s ostatními dvěma členy našeho týmu z Polska jsme uspěli,“ uvedla vítězka Martina Holcmanová z Ostravy.

Návštěva Gruzie pro ní byla byla prý nezapomenutelná. „Nejvíce se mi líbily staré křesťanské kostely a další památky,“ popsala prázdninovou cestu.

Program cesty vítězů připravilo gruzínské ministerstvo obrany a nezisková organizace National Council of Youth Organizations of Georgia. Vítězové se podívali nejen na základny gruzínských pozemních sil, ale navštívili i hlavní město Tbilisi, starobylá města Mccheta a Signagi, vinařský region Kacheti a v Batumi se vykoupali v Černém moři. Na vlastní kůži pak mohli zakusit podmínky skromného ubytování v letním tábořišti gruzínské armády poblíž Senaki.

Poslední den cestování po Gruzii byli vítězové Aliante přijati na gruzínském ministerstvu obrany, kde měli možnost pohovořit s diplomaty a vojenskými přidělenci svých zemí v Gruzii. Zástupkyně české ambasády v Tbilisi přinesla jednomu z vítězů, Jakubu Ondrůškovi, vytištěný článek z místního média Gruzia Online, kde českého výherce citují.

Soutěž Aliante, která nemá jinde ve světě obdoby, je určena pro dvoučlenné týmy středoškoláků ve věku 15 až 19 let a vznikla před lety v České republice. Pro účast na podobné cestě pro vítěze je nutné nejprve uspět ve dvou národních vědomostních kolech a poté v mezinárodním finále, které je více zaměřeno na fyzické schopnosti soutěžících.

Fotografie

Vojenská základna Vaziani u Tbilisi
Prometheova jeskyně nabízí 1,8 km dlouhou stezku podzemními prostory
Těžkou obrněnou techniku si vítězové Aliante prohlédli na základně Vaziani...
V hlavním městě Tbilisi se snoubí historie s moderní architekturou

„Představení gruzínských národních tanců a písní tanečníky v krojích byl nejsilnější kulturní zážitek, který jsem měl za posledních... 18 let,“ přiznal další z českých vítězů Jan Konstant (18) z Brna, který v soutěži uspěl již podruhé. Jeho kolega Matěj Holoubek z Prahy zase nejvíce ocenil možnost vyzkoušet si veškerou ukázanou gruzínskou vojenskou techniku.

V minulých ročnících měli vítězové populárního klání možnost navštívit například vojenské základny v Německu a USA, podívali se za polární kruh v Norsku a procestovali Turecko, Španělsko či Černou Horu.

„Smyslem je zvyšovat povědomí studentů o historii, geografii, politologii, ale především bezpečnostní problematice a Severoatlantické alianci. Širší rozhled v těchto oblastech jim pomůže lépe se orientovat v každodenním dění a umožní jim lépe vnímat souvislosti jednotlivých událostí,“ uvedl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které soutěž každoročně organizuje.


Video